Tallinna päev tõi Harju mäe jalamile kokku tänava- ja maalikunstnikud

Ühena paljudest Tallinna päeva raames aset leidnud sündmustest toimus Vabaduse Väljakul kunstirühmituse NOAR.eu aktsioon, mille käigus elukutselised maalikunstnikud koostöös tänavakunstnikega lõid teoseid otse publiku silme all. 

Pilt: Lennart Käämer

Tallinna päev tõi Harju mäe jalamile kokku tänava- ja maalikunstnikud

Lennart Käämer

Ühena paljudest Tallinna päeva raames aset leidnud sündmustest toimus Vabaduse Väljakul kunstirühmituse NOAR.eu aktsioon, mille käigus elukutselised maalikunstnikud koostöös tänavakunstnikega lõid teoseid otse publiku silme all. 

Seitsme kunstniku käe all valmivate tööde tarbeks oli püstitatud väljakule neli seina, millele kahe tunni jooksul teosed loodi.

Kiwa: läbi jutustuse inimesteni

Kiwa töö "Rebel Angel" kujutab endast kunstniku sõnul püüdu lähendada inimesi kunstile läbi jutustuse.

"Minu töö nimi on Rebel Angel ehk eesti keeles Mässav Ingel. Tänapäeval on hästi oluline lugude jutustamine, sest inimesed kaugenevad kunstist. Lugude jutustamiseks on parim vastuoluline kujund, minu puhul on selleks ühelt poolt ingel, mis on pehme ja nunnu, teisalt mässaja," tutvustas aktsioonil oma tööga üles astuv kunstnik Kiwa.

Kuigi töö valmis umbes kahetunni jooksul, siis Kiwa sõnul ei tohiks autor ühelegi oma teosele seada ajalisi piiranguid. "Kunstiga on nii et iga kunstnik teeb oma tööd sünnihetkest saadik ja ei saa öelda kui kaua täpselt üks või teine töö valmib, ka antud töö on mõttes olnud juba pikemat aega," lausus ta.

Kui maalikunst kohtub graffiti’ga

Maarit Murka ja tänavakunstnik Bach Babachi koostöös sündinud "Kooselu-koalitsioon" sai alguse paar nädalat enne Tallinna päeva algust, kui Maarit seda maalima hakkas.

"Töö nimi on "Kooselu-koalitsioon", mis on koostööprojekt Maarit Murkaga. Murka tegi oma poole varem ära ja mina kuni täna hommikuni ei teadnud, mida ta oli teinud," tutvustas oma taiest graffitikunstnik Bach Babach.

"Me andsime üksteisele märksõnad, tema mulle "kooseluseadus" ja mina talle "koalitsioon", aga me ei teadnud mida keegi täpselt teeb. Nüüd peangi oma tegevuse kohandama selle järgi, mida ta teinud on. Mõtlesin mingid asjad juba vaimusilmas välja ja täna hommikul reaalsus sekkus ja nüüd pean kohandama oma šabloone sellega, mis juba valmis on tehtud," rääkis Babach.

Mall Nukke teos sündis koos tänavakunstnik Sim Karesega, kellega koos sai loodud kavand teosele. Mall maalis teose ette seinale ning Sim Kares lisab  teosele tänavakunsntile omast käekirja juba kohapeal.

"Mina võtan samad kujundid ja teen nendest tähed teha , et asja abstraktseks ajada. Vaatama kuidas välja tuleb," rääkis Kares, kes täiendas lõuendil erinevates poosides olevaid inimfiguure oma graffitiga.

Vastandite sümmeetria

Kui muidu oli aset leidnud kunstiaktsiooni formaat, et päriskunstnike poolt valmis töödele alus, mida graffitikunstnikud omalt poolt täiendasid, siis Edvard von Lõnguse ja Laurentsiuse koostöö oli vastupidine.

"Edvard von lõngus tegi kõigepealt oma osa graffitis, milleks on "Padakonn" ja mina oma osa hiljem. Ma ei hakanud midagi väga agressiivset lisama, ainult mõned lisadetailid," tutvustas oma tööd "Vaikelu õhupalli ja padakonna topisega" kunstnik Laurentsius.

"See padakonn ise on päris hirmuäratav tegelane, graffitikunstnik sai siis hirmuäratava osaga hakkama, mina püüan roosade toonidega seda tasakaalustada. Olen kasutanud hästi palju sellist detaili, mida oma töödes ka muidu: seebimullid või lollipop, mis kumab läbi nii, et sa tajud seda materjali kui reaalset. See on selline stiilide segu, kus kaks väga erinevat kunstnikku kokku saavad," rääkis Laurentsius.

Kogu protsess oli kunstirühmituse sõnul üles ehitatud eesmärgil pakkuda vaatemängulist elamust kunstiprotsessi loomisest. 

7images
Laadimine...Laadimine...