Tallinna Sadama kriminaalasja eelistung toimub 13. veebruaril

Tallinna Sadama endiste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili kriminaalasja esimene eelistung toimub Harju maakohtus 13. veebruaril.

Pilt: Scanpix

Tallinna Sadama kriminaalasja eelistung toimub 13. veebruaril

Tallinna Sadama endiste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili kriminaalasja esimene eelistung toimub Harju maakohtus 13. veebruaril.

Kohtukava kohaselt on süüdistused esitatud kümnele inimesele ja kahele ettevõttele. Lisaks endistele juhatuse liikmetele Ain Kaljurannale ja Allan Kiilile ka Tõnis Pohlale, Üllar Raadile, Eno Saarele, Jan Paszkowskile, Martin Paidele, Valdo Õunapile, Sven Hongale ja Toivo Prommile, vahendas BNS.

Ettevõtetest on süüdistused esitatud AS-ile HTG Invest ning Keskkonnahoolduse OÜ.

Ligi kolm aastat kestnud kriminaalmenetluse käigus kogutud tõenditele tuginedes süüdistab riigiprokuratuur Allan Kiili ja Ain Kaljuranda 2005. kuni 2015. aastani suures ulatuses altkäemaksu võtmises ning rahapesus.

Süüdistuse järgi nõustusid Allan Kiil ja Ain Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõttelt selle eest, et nende lepingulised suhted AS-iga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt. Kümne aasta jooksul nõustusid Allan Kiil ja Ain Kaljurand nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu 4 miljoni euro ulatuses.

Sellest suurima osa, ligikaudu 3 miljonit eurot, moodustas Allan Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate poolt lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid AS-i Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot, ning Allan Kiil üle kolme ja poole miljoni euro. Martin Paideni ning Ain Kaljurandini jõudis altkäemaks kogu neile lubatud ulatuses, Allan Kiilini jõudis lubatud altkäemaksust ligi 2 miljonit eurot ning ülejäänu jäi tema poolt kätte saamata, kuna ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kriminaalmenetlust juhtinud riigiprokurör Laura Feldmanis ütles, et Allan Kiil ja Ain Kaljurand võtsid altkäemaksu omakasu eesmärgil. "Süüdistuse järgi on alust ette heita, et Kiil ja Kaljurand mõlemad võtsid altkäemaksu järjepidevalt aastate vältel. Saadud altkäemaksu kuritegelikku päritolu ja tegeliku omaniku varjamiseks kasutati erinevaid juriidilisi ja füüsilisi isikuid. Nende poolt altkäemaksuga võetud summade osas on kriminaalmenetluse käigus kohaldatud varade arestimist." lisas riigiprokurör Feldmanis.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi kaitsepolitseiamet ja juhtis riigiprokuratuur.

Laadimine...Laadimine...