Tallinna teravalt rünnanud ERJK juht jääb oma kohast ilma

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus nimetas sotsiaaldemokraatide esindajaks erakondade rahastamise järelevalve komisjonis (ERJK) Liisa Oviiri, kes vahetab välja Ardo Ojasalu. Ojasalu positsioon ERJK juhina tekitas küsimusi, sest eelmisel nädalal rääkis Vabaerakonna juht Andres Herkel, kuidas Ojasalu juhitav MTÜ Korruptsiooniradar on erakonnalt saanud igakuiselt 5000 eurot toetust. "Kas siin ei ole tegemist väikese äraostmisega?" tekkis politoloog Rein Toomlal küsimus.

Pilt: Scanpix

Tallinna teravalt rünnanud ERJK juht jääb oma kohast ilma (6)

Toimetaja: Moonika Tuul

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus nimetas sotsiaaldemokraatide esindajaks erakondade rahastamise järelevalve komisjonis (ERJK) Liisa Oviiri, kes vahetab välja Ardo Ojasalu. Ojasalu positsioon ERJK juhina tekitas küsimusi, sest eelmisel nädalal rääkis Vabaerakonna juht Andres Herkel, kuidas Ojasalu juhitav MTÜ Korruptsiooniradar on erakonnalt saanud igakuiselt 5000 eurot toetust. "Kas siin ei ole tegemist väikese äraostmisega?" tekkis politoloog Rein Toomlal küsimus.

Erakonna peasekretäri Kalvi Kõva sõnul jäi erakond järelevalve komisjonis oma esindajata pärast seda, kui Ojasalu eelmisel sügisel sotsiaaldemokraatide ridadest välja astus, vahendas BNS. "Kuna ta on juba mõnda aega töötanud Vabaerakonna heaks, otsustas erakonna juhatus määrata sotsiaaldemokraatide poolt komisjoni uue liikme," kommenteeris Kõva.

Juhatus kinnitas järelevalvekomisjoni uueks liikmeks Liisa Oviiri, kes lahkub riigikogust seoses Urve Palo naasmisega parlamenti. Vastavalt seadusele ei tohi erakondade rahastamise järelevalve komisjoni liige olla riigikogu liige või minister.

Sai Vabaerakonnalt raha

Vabaerakonna esimees Andres Herkel tunnistas Postimehe veebiintervjuus ajakirjanik Vilja Kiislerile, et Ardo Ojasalu juhitav MTÜ Korruptsiooniradar on erakonnalt saanud igakuiselt 5000 eurot toetust. Samal ajal on Ojasalu ka erakondade rahastamise järelevalvekomisjoni (ERJK) esimees.

Herkel rääkis Postimehe stuudios ajakirjanik Vilja Kiislerile, et erakond maksab MTÜ Korruptsiooniradarile iga kuu 5000 eurot.

Vabaerakonna jaoks on see altruistlik rahakasutus.

"See raha on kulunud teatud määral selle asutuse juhi Ardo Ojasalu uurimistöödele erinevates valdkondades," rääkis Herkel. "Vabaerakonna jaoks on see altruistlik rahakasutus, sest me ei kasuta seda iseenda propagandaks, me kasutame seda selleks, et korruptsiooni uurimisel oleks parem."

Aas pöördus ERJK vastu kohtusse

Ojasalu kallutatuses veendunud Tallinna linnapea Taavi Aas on pöördunud ERJK  vastu kohtusse.

ERJK tegi Aasale 4. juunil ettekirjutuse, mille põhjal peab Aas tagastama Tallinna linnale 1011,84 eurot, kuna komisjon leidis, et 22. mail 2017 mail Stolitsas ilmunud artikkel "Kandidaat on selgunud: Tallinna linnapeaks võib saada Taavi Aas" on Tallinna linna keelatud annetus Aasale.

Ojasalu soovis mind trellide taha saata ammu enne, kui mingisugunegi uurimine oli alanud.

"Oleme vägikaigast vedanud juba selle aasta algusest, mil on tooni andnud komisjoni esimehe Ardo Ojasalu ja aseesimehe Kaarel Tarandi selgelt kallutatud ja erapoolik suhtumine, mis jõudis isegi selleni, et Ojasalu soovis mind trellide taha saata ammu enne, kui mingisugunegi uurimine oli alanud," põhjendas kohtusse pöördumist Aas, kes otsustas ettekirjutuse täita. "Täidan ettekirjutuse, kuna olen seadusekuulelik kodanik, aga loomulikult võitlen oma õiguste eest kohtus."

Kas tegu oli äraostmisega?

"Inimene tänavalt aga ütleb nüüd kohe, et "ahah, saigi nüüd raha selle eest, et suunaks ERJK tööd teatud kanalisse"," ütles politoloog Rein Toomla.

"Mina ütleksin, et asi tundub imelik," ütles Toomla. "Probleem ei ole selles, et üks erakond rahastab mingit MTÜ-d, vaid selles, et selle MTÜ eesotsas seisab isik, kes on ERJK esimees."

"Niipea, kui oli kuulda, et Vabaerakond hakkab Korruptsiooniradarile iseenesest väga mõistliku asja eest raha andma, oleks Ojasalu pidanud Korruptsiooniradarist ära tulema," sõnas Toomla ka lisas, et kui Ojasalu ei oleks olnud ERJK-ga seotud, olnuks kõik korras. "Nüüd tekib aga kohe küsimus, kas siin ei ole tegemist väikese äraostmisega."

Ei saa olla erapooletu

Komisjon, mis koosneb erakonna liikmetest, kes kontrollivad iseenda konkurente, ei saa mingil juhul olla täiesti erapooletu.

"Komisjon, mis koosneb erakonna liikmetest, kes kontrollivad iseenda konkurente, ei saa mingil juhul olla täiesti erapooletu. Täna näeme, et komisjoni on võimalik ka enda kasuks ja poliitilistel eesmärkidel tööle rakendada," tõdes ERJK liige Tõnis Mölder.

Mölder sõnas, et Ojasalu on Vabaerakonna toetatava MTÜ Korruptsiooniradari ja ERJK juhina korduvalt näidanud nende rollide kattuvust, kirjutades Vabaerakonna poliitilise retoorikaga sobivaid arvamusartikleid või jagades sama erakonna suunisel tiitleid, millel oma ametikoha tõttu on enam kaalu. "ERJK peaks tõsiselt uurima hoopis rahastust Korruptsiooniradarile ja kas ning mil moel on komisjoni esimehe tööd mõjutatud. Uurimatagi on aga selge, et selline teguviis pole läbipaistev ega kooskõlas heade tavadega," rõhutas Mölder.

Ootavad selgitusi

Aus oleks, kui ERJK liikmeteks oleksid inimesed, kes ei saa töötasu või muud sisetulekut erakondadega seotud ametikohtadelt, ütles Reformierakonna peasekretär Kert Valdaru, kelle sõnul peab erakondade rahastamise järelvalve komisjoni (ERJK) esimees Ardo Ojasalu Vabaerakonnalt saadud raha tausta täpsemalt selgitama.

"ERJK ja selle esimehe tegutsemine peab näima ja olemagi puhtam, kui prillikivi. On selge, et praegu on see kuvand saanud kannatada. Seega ootab avalikkus Ardo Ojasalult Vabaerakonnalt saadud raha tausta kohta täpsemaid selgitusi," vahendas BNS Valdaru sõnu.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...