Tallinnas algavad Soome, Eesti ja Rootsi ühisfilmi "Igitee" võtted

Tallinnas algavad esmaspäeval Soome, Eesti ja Rootsi ühise mängufilmi "Igitee" võtted, film valmib "Soome 100" programmi raames ja esilinastus on planeeritud järgmise aasta 22. septembriks.

Pilt: Scanpix

Tallinnas algavad Soome, Eesti ja Rootsi ühisfilmi "Igitee" võtted

Tallinnas algavad esmaspäeval Soome, Eesti ja Rootsi ühise mängufilmi "Igitee" võtted, film valmib "Soome 100" programmi raames ja esilinastus on planeeritud järgmise aasta 22. septembriks.

Mängufilmi "Igitee" suvised võtted kestavad umbes kuus nädalat ja viimane talvine võtteperiood on planeeritud 2017. aasta jaanuari, teatas filmi Eesti poolne kaastootja Taska Filmi esindaja Kristjan Taska.

Film põhineb Antti Tuuri samanimelisel menuraamatul. Raamatu autor on koos režissöör AJ Annilaga on ka filmi stsenaariumi autorid.

"Igitee" valmib Soome, Eesti ja Rootsi koostöös. Filmi produtsent on Ilkka Matila MRP Matila Röhr Productions Soomest, kaastootjateks on Eesti poolt Kristian Taska Taska Filmist ja Rootsist Martin Persson Anagramist.

"Film räägib loo, millele on paralleelid ka Eesti minevikus. Jätkan "Igiteega" ajalooliste filmide tootmise traditsiooni, mis on mulle väga südamelähedane," ütles Kristian Taska. Taska Film on varem tootnud filmid "Nimed marmortahvlil", "Puhastus" ja "1944".

"Mahavaikitud lugudel on tähtis osa iga rahva ajaloos. Nad tulevad alati lõpuks päevavalgele ja aitavad meil paremini mõista ennast ning korraldada tulevikku," sõnas Ilkka Matila.

Filmi näitlejate hulka kuuluvad Tommi Korpela, Sidse Babett Knudsen, Ville Virtanen, Sampo Sarkola, Irina Björklund. Eesti näitlejatest löövad kaasa Lembit Ulfsak, Hendrik Toompere, Harriet Toompere ja Hendrik Toompere Jr.

Filmi kunstnik on Kalju Kivi ja kostüümikunstnik Eugen Tamberg. Monteerija on Tambet Tasuja ja arvutiefektid tulevad firmast Frost FX.

Mängufilm "Igitee" sai esimese välismaise filmina toetust uuest toetusprogrammist Film Estonia ja ka Eesti Filmi Instituudi vähemuskaastoomistoetust.

Jussi Ketola, Antti Tuuri romaani (Ikitie, Otava 2011) kangelane, kes on naasnud tagasi koju Soome pärast Ameerikas töötamist, röövitakse keset ööd oma kodust ja viiakse musta autoga idapiirile. Röövijate plaan on ta sealsamas maha lasta, kuid Ketola pääseb põgenema ning ta jookseb meeleheites üle piiri Nõukogude Liitu.

NKVD määrab Ketolale uue identiteedi, töökoha kolhoosis ja isegi uue naise. Koos Ameerika immigrantidega, kes on omal vabal tahtel asunud elama Karjala-Soome NSV-sse, osaleb ta töölisrahva paradiisi ehitamisel ja hakkab elust isegi rõõmu tundma. Ühes Stalini suurpuhastusega muutub see paradiis aga kiirelt põrguks. Ketola näeb ja kogeb asju, mille toimumist ei usuks keegi, kui need sündmused poleks päriselt aset leidnud.

1930ndatel saatsid Lapua liikumisega seotud parempoolsed äärmuslased väevõimuga Soomest välja Nõukogude Liitu inimesi, keda nad pidasid kommunistideks. Seda teekonda hakati nimetama igiteeks.

"Soome ajaloos on palju rääkimata lugusid. Neile valguse heitmine on tähtis osa 2017 aasta Soome iseseisvuse saja-aasta juubeli tähistamisel. Unustatud soomlaste karm saatus "Igitees" puudutab meid kõiki," ütles "Suomi 100" peasekretär Pekka Timonen.

Laadimine...Laadimine...