Talvepäeval kohtuvad Männi pargis vastlad ja maslenitsa

15. veebruaril algusega kell 11 toimub Männi pargis Talvepäev, mida võib nimetada kultuuride kohtumiseks – ühise peoga tähistatakse vastlaid ja maslenitsat.

Pilt: Scanpix

Talvepäeval kohtuvad Männi pargis vastlad ja maslenitsa

15. veebruaril algusega kell 11 toimub Männi pargis Talvepäev, mida võib nimetada kultuuride kohtumiseks – ühise peoga tähistatakse vastlaid ja maslenitsat.

Kuna rahvakalender asetas tänavu eesti ja vene vastlad (maslenitsa) nii sõbralikult kõrvuti, võeti Mustamäel vastu otsus tähistadagi mõlemaid koos, ühise peoga. Ning saada kõige muu toreda kõrval, mida see päev osalejatele pakub, nagu muuseas ka paremini tuttavaks nii eesti kui vene vastlakommetega.

"Ega me neist vanadest tavadest enam liiga palju teagi," ütleb linnaosa vanem Lauri Laats. "Jah, et eestlased lasevad liugu, kui lund juhtub olema, söövad hernesuppi ja vastlakukleid – aga miks nad seda teevad? Venelased küpsetavad pirakaid pannkooke ja põletavad õlenukku – aga miks? Aga võiksime teada! Mina küll ei söanda ennustada suurt tulevikku rahvale, kel kaob side oma esiisade kultuuriga."

Erinevalt vastlapäevast kestab maslenitsa terve nädala, mida kutsutaksegi hellitavalt võinädalaks. Maslenitsa sümboliks on päike, mis peletab talve ja toob kevade – ning just seetõttu süüakse maslenitsa ajal ohtralt päikest meenutavaid pannkooke. Ja muidugi õlest nukk, millele pannakse selga vana naise riided ja mis viiakse nädala eelviimasel päeval pimeduse saabudes õue ja pannakse põlema, öeldes: "Mine ära talv, tule kevad!"

"Muide, kui paljud meist teavad, et vastlapäeval oli õlenuku tegemise komme levinud ka mõnel pool Eestis?" küsib linnaosa vanem Lauri Laats. "Õlgedest nuku sisse mõeldi ja peideti kõik halvad asjad, millest taheti lahti saada, seejärel viidi nukk suure käraga külast välja, aeti posti otsa ja pandi põlema. Nimi oli sel õlenukul muide Metsik..."

Talvepäeval Männi pargis saab kuulda kõigest rohkem ja lähemalt. Lisaks on kavas köievedu, ringmängud, mõistatused mõlemas keeles, loomulikult süüakse hernesuppi ja küpsetatakse pannkooke, kevadeootuse kinnituseks ja talvekülmade peletuseks süüdatakse traditsiooniline õlenukk tšutšelo. Linnarahvale esinevad ka Sergei Voronov ja Showteater Jagory.

"Tegevust jätkub kõigile," kinnitab linnaosa vanem Lauri Laats.

Laadimine...Laadimine...