Tammsaare park valmib suve lõpuks

Tammsaare kuju taha tuleb privaatne istumisnurgake ning vana turuhoone keldrile kerkib sisehooviga paviljon kohviku, kunstigalerii ja infopunkti tarvis. "Praegu on käsil valgustuse ja pargimööbli paigaldamine," ütles kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik.

Tammsaare park valmib suve lõpuks

Urmas Kaldmaa

Tammsaare kuju taha tuleb privaatne istumisnurgake ning vana turuhoone keldrile kerkib sisehooviga paviljon kohviku, kunstigalerii ja infopunkti tarvis. "Praegu on käsil valgustuse ja pargimööbli paigaldamine," ütles kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik.

Juba on tehtud või tegemisel ka mitmed sellised asjad, mida enne ümberehitust Tammsaare pargis ei olnud. Kirjaniku monumendi taga on nüüd rohkem jalutusteid ja sinna tuleb äsja juurde istutatud põõsaste villu privaatne nurgake pargikülastajatele, kes soovivad rohkem omaette olla. Varem Estonia teatri ees seisnud 1905. aasta mälestusmärk on juba nihutatud rohkem draamateatri poole, et teha ruumi Uue Turu platsile, kus saab korraldada kultuuriüritusi ning laatu. Laadaplatsi tarvis aeti täis Estonia teatri esine süvend, enne sõda oligi see paik turuplats.


"Praegu on käsil valgustuse ja pargimööbli paigaldamine," ütles kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik.


Kodumaine materjal


Parki istutatakse 77 läänepärna ehk bosketipuud, 11 ilupuud, 396 põõsast ja 2762 hekitaime. Lisaks  uuendatakse pargiteed, korrastatakse haljastust ja rajatakse tehnovõrgud.


Mõni aeg tagasi kaevati muru alt välja heas korras kelder, mis kuulus Estonia juures seisnud ja sõjas hävinud turuhoonele. Keldrile kerkib nüüd paviljonkohvik. Arhitekt Ott Kadarik büroost Kadarik Tüür Arhitektid ütles, et paviljoni tulevad kiosk, söögikoht, tualettruumid, kunstigalerii, infopunkt ja vajadusel veel mingid teenindavad ruumid. "Sinna rajatakse korralik katusealune, kus inimene saab istuda ja olla," ütles Kadarik. "Projekteeritava paviljoni välisosa tuleb puidust, soovime kasutada head kodumaist materjali."


Sama büroo arhitekt Mihkel Tüür lisas, et paviljoni keskele jääb sisehoov ning endise turuhoone keldreid võiks kasutada restoranide ja söögikohtade lisapinnana. "Linn tellis kohvikupaviljoni eelprojekti meie käest, hoone suurus ja kuju on teada," rääkis Tüür. "Täpsustamist vajab veel ainult, kui palju on vaja abipindasid ja kui suured tulevad saalid. Nende ruumide vahekord on restoranides erinev, sest üks restoran teeb näiteks rohkem süüa ja vajab suuremat kööki, teisel nii suurt kööki võib-olla vaja ei ole."


Kohviku ehitaja on leitud, selleks sõlmis linn lepingu Lai 22 OÜ-ga. Lepingu järgi peab ettevõte püstitama kohvik-restorani, andma selles ühe ruumi pargi korrashoiuks vajalike tööriistade hoidmiseks ning lubama pargikülastajatel kohvik-restorani tualetti kasutada.


Ehk laulupeoks valmis


Lai 22 OÜ juhatuse liikme Kaupo Kolsari sõnul on tegemist väga huvitava ja keerulise tööga erilises paigas. "Sellised põnevad väljakutsed hoiavadki meil hinge sees," ütles Kolsar. "Meie kohvikurajamise plaanid on väga konkreetsed, selle eesmärgiga me ju hankel osalesime."


"Kui arendaja peab tegema kohviku suures osas maa alla ehk keldrikorrusele ja ainult natuke jääb maa peale, siis see on julgustükk," tõdes abilinnapea Eha Võrk. "Lepingu kohaselt peab kohvik uksed avama 2019. aasta sügisel, aga 2019. aasta suvel on laulupidu. Ettevõtja annab endast parima, et laulupeokülalised võiksid Tammsaare pargi kohvikus kohvi juua."


Tammsaare pargi ümberehitamise aluseks on arhitektuuribüroo Kadarik Tüür Arhitektid töö "Belle Epoque", mis võitis konkursi 2012. aastal. Mullu märtsis kaevati välja endise turuhoone kelder, pargi ümberehitamine algas sama aasta juunis ja seda teeb RTS Infraehitus OÜ.


Park peaks valmis saama augusti lõpus. Ehitus läheb maksma 6,3 miljonit eurot.

Laadimine...Laadimine...