TÄNA! KuMus on Islandi kunstnike Björki ja teiste teemaõhtu

Laupäeval, 17. oktoobril kell 16.00 toimub Islandi näitusel teemaõhtu, mille külaliseks on islandi keele tõlkija ja Islandi kultuurireiside giid Askur Alas, kes teeb näituse keskel juttu kauge saare võlust ja sealsest kultuurist.

Pilt: Scanpix

TÄNA! KuMus on Islandi kunstnike Björki ja teiste teemaõhtu

Laupäeval, 17. oktoobril kell 16.00 toimub Islandi näitusel teemaõhtu, mille külaliseks on islandi keele tõlkija ja Islandi kultuurireiside giid Askur Alas, kes teeb näituse keskel juttu kauge saare võlust ja sealsest kultuurist.

Alates 9. oktoobrist Kumu kunstimuuseumis avatud näitus "Saaga. Islandi kunsti lood" annab ülevaate Islandilt pärit ja seda külastanud kunstnike loomingust alates 19. sajandi keskpaigast kuni tänapäevani. Teiste seas saab näha ka poplauljana tuntust kogunud Björki loomingut.

 

Vanadest saagadest kuni Nobeli preemia laureaadi Halldór Laxnessi romaanideni – kirjandus on kahtlemata Islandi olulisim panus maailmakultuuri. Lugude jutustamise kunst on saarel au sees, mida kinnitab ka tõsiasi, et igal aastal annavad Islandi kirjastused välja üle 1000 uue kirjandusteose. See on suur number, kui arvestada, et islandi keele kõnelejaid on kokku pisut vähem kui 300 000.

Seega on igati mõistetav, miks keskendume Islandi kunsti tutvustaval näitusel ennekõike narratiivsele kunstile. Lähemal vaatlusel on näha, et nii mõnigi kunstiteos sarnaneb oma ilmselge dramaatilisuse poolest Islandi kirjandusteostega. Looduse etteaimamatus ja Islandi ekstreemsed elamistingimused on inspireerinud sealseid kunstnikke looma südantliigutavaid taieseid. Käesolev väljapanek ongi üles ehitatud teatraalse kompositsiooni süžeed ja kontseptsiooni silmas pidades.

Näituse ajaloolise telje moodustavad Johann Heinrich Hasselhorsti ja Jóhannes S. Kjarvali erinevad vaated Thingvelliri rahvuspargist. Loodusvaated loovad otsekui lavapildi, mida järk-järgult täiendatakse, ja Kjarvali maalid lähevad sujuvalt üle töödeks, millesse omamoodi narratiivse proloogina ilmub juurde nii tegelasi kui ka süžeeliine. Kaasaegne kunst moodustab suurima osa väljapanekust. Tutvustus algab Dieter Rothi töödega ja jõuab välja tänapäeva, mida esindavad fotod Kristleifur Björnssonilt ja interaktiivsed muusikarakendused lauljatar Björkilt. Näituse epiloogiks on Ólafur Elíassoni installatsioon, mis annab visuaalse kommentaari Islandit hiljuti tabanud kriisile.

Island ei ole kindlasti enam nii isoleeritud kui 150 aastat tagasi. Sellest hoolimata on sealne kunst rahvusvaheliste stiilide ja suundadega võrreldes hämmastavalt omanäoline. Islandi kunsti (ja selle sügavamaid saladusi) on kõige parem vaadelda ilma kunstiteoreetiliste eelarvamusteta, sest "emotsioonid on täpsemad kui mõistus", nagu on öelnud üks näitusel osalevaid kunstnikke Sigurdur Gudmundsson.

Norbert Weber


Kunstnikud: Björk, Dieter Roth, Erró, Gabríela Fridriksdóttir, Helgi Thorgils Fridjónsson, Johann Heinrich Hasselhorst, Hrafnkell Sigurdsson, Hulda Hákon, Jóhannes S. Kjarval, Kristleifur Björnsson, Ólafur Elíasson, Ólöf Nordal, Ósk Vilhjálmsdóttir & Anna Hallin, Ragnar Kjartansson, Sigurdur Gudmundsson, Steingrímur Eyfjörd, Thórdur Ben Sveinsson

Näituse koostööpartner: Islandi Rahvusgalerii
Näitust on varem eksponeeritud Kunsthalle Recklinghausenis ja Islandi Rahvusgaleriis.

Kuraatorid: Norbert Weber, Halldór Björn Runólfsson
Kujundajad: Eve Arpo ja Grete Veskiväli
Graafiline kujundaja: Külli Kaats

Täname: Kultuuriministeerium


Laadimine...Laadimine...