Tänav saab talvel paremini puhtaks, kui autoomanikud arvestavad sahameestega

"Linnavalitsus on otsustanud, et tänavad tuleb senisest kiiremini lumest ja jääst puhtaks saada ning seetõttu on lähemate aastate eelarvestrateegias ette nähtud suured lisasummad, millega teede-tänavate hooldamisel võib arvestada," ütles Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. Ta lisas, et vajalik on autojuhtide ja lumetõrjujate teineteisemõistmine.  

Pilt: Albert Truuväärt

Tänav saab talvel paremini puhtaks, kui autoomanikud arvestavad sahameestega (1)

Virkko Lepassalu

"Linnavalitsus on otsustanud, et tänavad tuleb senisest kiiremini lumest ja jääst puhtaks saada ning seetõttu on lähemate aastate eelarvestrateegias ette nähtud suured lisasummad, millega teede-tänavate hooldamisel võib arvestada," ütles Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. Ta lisas, et vajalik on autojuhtide ja lumetõrjujate teineteisemõistmine.  

Kaja kulutuurikeskuses peeti kolmapäeval teede ja tänavate talihoolduse seminari, millel osalesid linnaosavalitsuste ametnikud ja hooldusfirmade esindajad. Kuna linnavalitsus on otsustanud, et teed ja tänavad peavad ees ootaval talvel lumest ja jääst kiiremini puhtaks saama, siis arutleti muu hulgas, mis ikkagi segab hooldusmasinaid näiteks kvartalisisestel teedel kiiremini tegutsemast. Kinnisõidetud lumi, jääroopad, tänavate muutumine lumevallide tõttu veelgi kitsamaks, külmuv sadevesi – kõige sellega tuleb tegeleda ja püüda just kvartalisiseseid teid senisest tõhusamalt puhtamaks saada. Paraku segavad siin peale ilmaolude tänavapuhastajaid ka meie kõigi kaaskodanikud.

Vajalik seadusemuudatus

"Talvist lume- või libedusetõrjet segavad parkivad sõidukid, millest umbes kümnendik on need, millega talvel ei sõideta, ja neile lisanduvad romud, mis aastate viisi ühes kohas seisavad," lausus Tarmo Sulg (pildil).

Ta pani inimestele südamele, et nad autode parkimisega või masinate jalus ukerdamisega tänavahooldajate niigi keerulist ja rasket tööd ei takistaks. "Romusõiduki kirjeldus või definitsioon tuleks viia seadusandlusesse," mainis ta. "Linna heakorraeeskirjast, kus me kavatseme selle sätestada, jääb väheks."

Üleriigiline seadusesäte oleks vajalik, et sisuliselt peremehetud ehk pikemat aega tehnoülevaatuse ja liikluskindlustuseta vrakid saaks teeservadest minema vedada.

"Linnavalitsus on otsustanud, et kuna tänavad tuleb senisest kiiremini lumest ja jääst puhtaks saada, on lähemate aastate eelarvestrateegiasse kirjutatud suured lisasummad, millega teede-tänavate hooldamisel võib arvestada," lausus Sulg.

Soolamägi on valmis

Tema sõnul oodatakse nüüd kõigepealt ära kahe hanke tulemused, millega nõutakse Mustamäe ja Pirita linnaosas tegutsevatelt partneritelt senisest tõhusamat aastaringset tänavahooldust. Muu hulgas soovib linn hanketingimustes kiiremat lume- ja libedusetõrjet ning lume kiiremat äravedu. Alles seejärel kujuneb lõplik pilt, kui palju kiirem ja tõhusam hooldus, sealhulgas lumetõrje, kogu Tallinna lõikes lisaraha nõuab.

Tallinna ühe partnerfirma, AS Tänavapuhastus Tallinna osakonna juhataja Tõnno Tiis korraldas pärast talihoolduse seminari traditsioonilise ekskursiooni talveks "lahinguvalmis" seatud koristustehnika juurde. Platsil seisis reas tehnikat seinast seina,  kõnniteede puhastamiseks mõeldud maasturitest kuni suurte sahkautode, traktorite ja laaduriteni. Teise seas on töökorras üks legendaarne nõukaaegne suure jõudlusega lumelaadur hüüdnimega Kommunist. "Libedusetõrje autod on tänavu pidanud juba korra välja sõitma," lausus Tiis.

Oktoobrikuine libedus saabub tavaliselt igal aasta. "2030. aastaks ennustatakse, et püsivat lumikatet enam ei tekigi," muigas keskkonna- ja kommunaalameti asejuhataja Tarmo Sulg lohutavalt.

Seni aga muudab lume- ja libedusetõrje kavandamise keeruliseks see, et kunagi ei tea, kui karm tuleb talv: kas seda jätkub mõneks kuuks või pooleks aastaks. Kuid kalleid masinaid ei saa igaks juhuks seisma osta ja tuleb leida optimaalne varu.

Tänavahooldajad kurdavad, et kui lumetõrjemaasturite juhte veel leiab, siis traktori juhtimise loaga mehi otsitakse tikutulega. Tiisi sõnul meenub talle ühe hullemana 2010.-2011. a talv koos lumetorm Moonikaga. "Siis said isegi suured ja rasked kallurid lumeveoga nii kõvasti vatti, et hakkasid lagunema," meenutas ta.  Igakülgset valmisolekut saabuvaks talveks sümboliseerib aga lisaks stardivalmis tehnikale eksootiliselt hiiglaslik, paakumisvastase ainega segatud soolamägi AS-i Tänavapuhastus laos. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...