Tänavustel merepäevadel saab allveearheoloogi tööd proovida

Merepäevadel saab kuulata öölaulupidu, maitsta parimat tänavatoitu, külastada suuri purjelaevu kõikjalt maailmast ning proovida allveearheoloogi tööd.

Pilt: Scanpix
Festival

Tänavustel merepäevadel saab allveearheoloogi tööd proovida

Triin Oja

Merepäevadel saab kuulata öölaulupidu, maitsta parimat tänavatoitu, külastada suuri purjelaevu kõikjalt maailmast ning proovida allveearheoloogi tööd.

15.-18. juulini toimuvaid Tallinna merepäevi tutvustades ütles tegevlinnapea Taavi Aas, et linna eesmärk on mereääre avatuks muutmine. "Avatus ei tähenda seda, et kaldalt on merd näha, vaid seda, et inimestel on põhjust mere äärde minna ja põhjust seal midagi teha," lausus Aas. "Mul on tõeliselt hea meel, et Kakumäe Haveni näol on Tallinnal ja merepäevadel üks sadam juures. Tähtsündmusteks on igas sadamas muidugi kontserdid, eriti aga suurejooneline avakontsert, kus esinevad Maarja-Liis Ilus, Liisi Koikson, Rolf Roosalu ja Pärnu linnaorkester dirigent Jüri-Ruut Kanguri juhendusel."

Aasa sõnul teeb merepäevad põnevaks ka see, et igal aastal tuleb tegevusi ja üritusi aina juurde. Tänavu kestab etetvõtmine lausa neli päeva – 15.-18. juulini. "Sel aastal on märksõnadeks infotehnoloogia ja merendusega seotud valdkondade tutvustamine. Räägitakse ka allveearheoloogiast, millest võib ka ise osa saada," mainis Aas. "Eriline on seegi, et meil on üle 25 aasta jälle kõrged purjekad külas."

Ligi 1500 noort purjetajat

Meremuuseumi direktori Urmas Dreseni sõnul on üks põnevam üritus kindlasti Lennusadamas toimuv purjetamisvõistlus Tallinn Race. "Kohale tuleb ka laev Flying Phantom, mis purjetab nii kiirelt veepinna kohal, et kaob silmist nagu kummituslaev Lendav Hollandlane," lisas ta.

Unustada ei maksa ka öölaulupidu, kus solistid Uku Suviste, Liis Lemsalu, Artjom Savitski, Maian, Margareth, Saara Kadak ja Indrek Ventmann muudavad sumeda suveöö tõeliselt maagiliseks. "Öölaulupidu tõotab tulla väga hea emotsionaalse laenguga," tõdes Dresen, kelle sõnul võib hea vedamise korral laulupeo ajal ka öist purjelaevade saabumist näha.

Merepäevade kolmandal ja neljandal päeval vallutavad Tallinna Tall Ship õpperegati purjekad. "Tall Ship regati näol on tegu 1965. aastal alanud purjeõppe regatiga, mis viib 15-25-aastased noored merele, et anda neile meresõiduoskusi," ütles Eesti noorte purjeõppeseltsi juhatuse liige Madis Rallmann. "Muid eelteadmisi peale selle, et vesi on märg ja tuulega lainetab, pole vaja. Regatt annab võimaluse võidu purjetada."

Tallinna on oodata 24 purjelaeva, kuhu Rallmanni sõnul mahub 1200-1500 noort purjetajat. "Terve linn on purjetajaid ja melu täis," mainis ta.

Noblessneri sadama arendus- ja turundusjuhi Ann Virkuse sõnul avavad nad merepäevade ajal külastajatele kaks kohta, kuhu muidu ligi ei pääse. "Noblessneri ellinguparki ehitatakse lava, seal kõlab muusika ja saab maitsta parimat tänavatoitu. Lavale astuvad ka Jarek Kasar ja Popidiot. Lisaks avatakse selleks päevaks Eesti kõige mereäärsem kortermaja, kus toimub lastele kokanduskool, esinevad DJ-d ja röstitakse kohvi."

Lapsed saavad purjetamist õppida

Merepäevade raames korraldatakse esmakordselt Eestis ka purjekate kiirustest. "Alustame Optimistist ja lõpetame kiirete kaatritega," ütles Haven Kakumäe sadama tegevjuht Neeme Kaarma. "Koostöös meie purjekooliga toimub ka projekt Meresõber – lastel on terve nädala jooksul võimalik saada purjetamise, samuti mereohutuse ja merepääste algteadmisi."

Eesti heitliku ilma pärast Tallinna merepäevade korraldajad ei muretse. "Merenduses pole halba ilma, on vale riietus. Kui ilmataat teeb vigurit, paneme õiged riided ja kõik toimub," sõnas Kaarma.

Praegusel kujul on merepäevad toimunud juba kümme aastat, alates sellest, kui nende korraldamisega liitusid Tallinna Sadam ja Tallinna linn. "Merepäevad on iga aastaga laienenud, oleme jõudnud ühest Tallinna otsast teise – Piritalt ja kesklinnast Haabersti ja Kakumäeni," nentis Aas.

Laadimine...Laadimine...