TASUTA! Hingedepäeva Pärdi kontsert mälestab Copterline'i õnnetust

Jaani kirikus toimuv tasuta hingedepäeva kontsert mälestab Arvo Pärdi muusikaga Copterline’i õnnetuses hukkunuid.

Pilt: Scanpix

TASUTA! Hingedepäeva Pärdi kontsert mälestab Copterline'i õnnetust

Kai Maran

Jaani kirikus toimuv tasuta hingedepäeva kontsert mälestab Arvo Pärdi muusikaga Copterline’i õnnetuses hukkunuid.

Copterline’i lennuõnnetuse 10. aastapäeva mälestuskontserdi korraldab kultuuriväärtuste amet koos Tallinna filharmooniaga 2. novembril kell 19.

"Kümme aastat tagasi, 3. novembril 2005, toimus metodisti kirikus Tallinna kammerorkestri kontsert kopteriõnnetuses hukkunute mälestuseks," ütles linna kultuuriväärtuste ameti juhataja Aini Härm. "Toona mängiti Bachi, Mozartit ja Chopini. Dirigeeris Risto Joost, esinesid Juta Õunapuu ja Sten Lassmann, kellel oli õnnetuses hukkunud noorte muusikutega isiklik lähedane suhe. Nüüd, kümme aastat hiljem, mängib Copterline’i lennuõnnetuse 10. aastapäeva mälestuseks Jaani kirikus taas Tallinna kammerorkester, solistidki on samad, vaid vanade meistrite muusikat asendab elava klassiku Arvo Pärdi looming."

 

Mõistetav kõigile

Kavas on Da pacem Domine, Es sang vor langen Jahren, Trivium Fratres, Vater unser, De profundis, Spiegel im Spiegel ja Salve Regina. Kontsert on tasuta.

Härmi sõnul on Pärdi looming mõistetav nii noortele kui vanadele, nii kõrgelt haritutele kui ka lihtsatele tööinimestele. "Kogu hingedepäeva kava on ehitatud üles sisemise tasakaalu otsingule ja rahu leidmisele eneses," rääkis Härm. "Ülima lihtsuse taotlus muudab Pärdi loomingu kõigile mõistetavaks. Pärdi muusika ühendab eesti rahvast sama kindlalt nagu emakeel. See on elu peegeldus, ühtaegu lihtne ja keeruline, habras ning kestev."

Jaani kirikus esitavad täna Pärdi loomingut Risto Joosti juhatusel Tallinna kammerorkester koos Eesti filharmoonia kammerkooriga. Kontratenor on Taniel Kirikal, viiulil teeb kaasa Juta Õunapuu-Mocanita ja vioolal Laur Eensalu, orelit mängib Ene Salumäe ja klaveri taga on Sten Lassmann.

 

Muusika kellatornist

Härmi sõnul peaks Pärdi muusika eriti mõjule pääsema just hingedepäeval. "On vaid üksikud heliloojad, kelle geniaalsus võimaldab panna muusikateoses võrdselt helidega kaasa kõlama vaikuse," lausus Härm. "Pärt suudab meid veenda kuulama pausi, kutsub mõtlema sellest, mis jääb helide ning valguse taha, tajuma olemise ja olematuse habrast piiri."

Põhja-Tallinna valitsus kutsub hingedepäeval, 2. novembril kontserdile Kalamaja kalmistuparki, kus muusikalisele retkele viib Jaan Sööt. Põhja-Tallinna vanema Karin Tammemägi sõnul on juba kuuendat aastat toimuv ettevõtmine rahvale väga omaseks saanud.
"Kaunis park, küünalde read, mis heidavad müstilist valgust, ning hea kontsert on üha rohkem rahvast Kalamaja parki hingedepäevale toonud. Loodan, et tänavugi tulevad inimesed just siia oma lahkunud lähedasi meenutama," ütles Tammemägi.

Ansambli Jäääär eestvedajana tuntud Jaan Sööt esineb akustilise kavaga vanas kellatornis. Üritus algab kell 18 mälestustähise lähistel, kus sõna võtab pastor Erki Tamm ja lahkunute mälestuseks süüdatakse küünlad.

Uuenduskuuri läbinud Kalamaja kalmistupargis toimus esimene hingedepäeva kontsert 2009. aasta novembris.

Pärnamäe kalmistul toimub 2. novembril kell 12 omasteta lahkunute mälestamiseks oikumeeniline matusetalitus. "Mälestame neid, kelle põrm on maetud Pärnamäe kalmistule rajatud tuhamatuste ühiskalmetesse," ütles abilinnapea Arvo Sarapuu. Kõik, kes soovivad kalmulistele viimset austust avaldada, on oodatud teenistusel osalema. Kohale saab bussiga nr 8, Äigrumäe peatus.

Laadimine...Laadimine...