Teadlane soovitab Tallinnal maamaksu tõsta

"Seades maamaksu määrad vastavalt asukohale, lubatavale ehitusmahule ja eeldatavale külastajate arvu kohta ruutmeetril, vabaneksime kasutuna seisvatest kruntidest kesklinnas," märkis linnaplaneerimisekspert Andres Sevtšuk.

Pilt: Scanpix

Teadlane soovitab Tallinnal maamaksu tõsta (1)

"Seades maamaksu määrad vastavalt asukohale, lubatavale ehitusmahule ja eeldatavale külastajate arvu kohta ruutmeetril, vabaneksime kasutuna seisvatest kruntidest kesklinnas," märkis linnaplaneerimisekspert Andres Sevtšuk.

USA Harvardi ülikooli linnaplaneerimise dotsent ja Massachusettsi tehnoloogiaülikooli (MIT) endine lektor Andres Sevtšuk soovitab Tallinnal tõsta maamaksu, kuna liiga madal maamaks pärsib linna arengut, vahendas BNS.

"Võiksime Eestis paljusid olemasolevaid makse vähendada ning seda maamaksu tõstmise arvelt. Hetkel on maamaks nii madal, et arendajad sageli ei arvesta seda oma kuludeski," sõnas Sevtšuk pressiesindaja vahendusel.

"Seades maamaksu määrad vastavalt asukohale, lubatavale ehitusmahule ja eeldatavale külastajate arvu kohta ruutmeetril, vabaneksime kasutuna seisvatest kruntidest kesklinnas," märkis Sevtšuk, kes astub 30. novembril üles Tallinnas toimuval kinnisvara suurkonverentsil. Sevtšuki sõnul tõstaks säärane süsteem linna planeerimisvõimekust.

Tema hinnangul kasutavad praegu Eestis krunte tühjana hoidvad omanikud linna infrastruktuure ja raiskavad seeläbi maksumaksja raha ning Eestil oleks nii mõndagi õppida näiteks Ladina-Ameerika riikidelt.

Sevtšuki sõnul on mitmes Lõuna-Ameerika linnas kasutusel ehitusõiguste turu süsteem. "Hea näide innovatiivsest lähenemisest on Sao Paulos: igal krundil on automaatselt lubatud ehitusmaht, mis vastab selle ruutmeetritele. Iga täiendav ruutmeeter ehitusmahtu tuleb juurde osta ning hind sõltub maa hinnast antud krundil," selgitas Sevtšuk. Tema sõnul on ehitusõigusega kauplemiseks Sao Paulos käivitatud hästi reguleeritud digitaalne turg, kus igaüks saab ruutmeetri kaupa ehitusõigustega kaubelda. "Selles süsteemis tehtud maksed moodustavad 12 protsenti kogu linna aastasest eelarvest," rõhutas urbanistikateadlane süsteemi tulusust linna seisukohast.

Sevtšuk rõhutas linnaplaneerimises ja kinnisvaraarenduses avaliku ruumi kasvavat osatähtsust. "Kinnisvara väärtus sõltub meeldivatest tänavatest ja avalikust ruumist," ütles Sevtšuk. Linnad võistlevad tööjõu pärast ning proovivad olla atraktiivsed haritud ja globaalse haardega töötajatele ning on oluline, et linnal oleks pakkuda töökohti ja karjäärivõimalusi. "Ei tohi unustada, et sama tähtis on linna elukvaliteet, mis peegeldub tänavates ja avalikus ruumis, kultuuriasutustes, vaba aja veetmisvõimalustes, tänavakaubanduses ning võimaluses liigelda autovabalt," sõnas Sevtšuk lisades, et Tallinnal on nendes aspektides kõvasti arenguruumi.

Sevtšuk on töötanud mitmete linnavalitsuste, organisatsioonide ja arendajatega ning juhtinud rahvusvahelisi uurimisprojekte. Tema eestvedamisel on loodud ka linnaruumi võrgustikku analüüsiv tarkvara City Form Lab, mida kasutavad teadlased ja praktikud terves maailmas.

Sevtšuk on üks mitmetest tipptasemel esinejatest, kes astub 30. novembril üles Tallinnas toimuval rahvusvahelisel kinnisvaravaldkonna suursündmusel Nordic Real Estate Forum. Konverents on tänaseks toimunud juba 15 aastat rahvusvahelise kinnisvarakonverentsi egiidi all, võõrustades selle ajal jooksul enam kui 450 esinejat 15st riigist ning tuues kokku üle 4000 osaleja. Sel aastal toimub konverents aga uues formaadis, suuremale publikule ning laiahaardelisemalt, tuues Nordic Real Estate Forumile lisaks Balti riikidele ka parimad eksperdid põhjamaadest, mujalt Euroopast ning USA-st.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...