Teadlaste öö ajab juuksed püsti

Teadlaste öö jagab põnevaid teadmisi inimesele uute "varuosade" valmistamisest laborites, ravimite mõjust, depressioonist ja stressist, loodusliku valiku ja eetikaga seotud küsimustest ning sõltuvuste ravist.

Pilt: Scanpix

Teadlaste öö ajab juuksed püsti

Teadlaste öö jagab põnevaid teadmisi inimesele uute "varuosade" valmistamisest laborites, ravimite mõjust, depressioonist ja stressist, loodusliku valiku ja eetikaga seotud küsimustest ning sõltuvuste ravist.

25. septembril algab üleeuroopaline Teadlaste öö, mille peateema on seekord haigused ja nende ravi. Tallinna ülikooli ajaloolane Priit Raudkivi esineb Tallinna linnamuuseumis kell 18 loenguga "Katk kui ajaloofaktor". Juttu tuleb sellest, et teadaolevatest nakkushaigustest on olnud just katk inimkonna ajaloos suurima hävitusjõuga tõbi, mis muutis mitmel moel kogu ühiskonda. "See oli veel hullem kui tänapäevane aidsiepideemia," nentis Raudkivi.

Ajaloolase sõnul ei tähendanud suured inimkaotused mitte ainult töökäte kaotust ühiskonnas, vaid see mõjutas ka inimese mõttemaailma. "Süvenes surmakultus, sest inimene tajus oma võimetust surmaga rinda pista," ütles Raudkivi. "Lisaks põhjustas 14. sajandil Euroopasse jõudnud nn must surm kiriku autoriteedi languse. Isegi paavst kui Jumala maapealne asemik ei suutnud kohutava tõve levikut pidurdada. Süüdlaste otsingul peatus pilk aga juutidel, keda süüdistati ju ka Õnnistegija ristilöömises – asi neil siis kristlasi massiliselt mürgitada."

Stressiteraapia energiakeskuses

Kahjuks pole katk ka tänapäeva maailmast kadunud, ent 1894 avastatud katkupisikuga osatakse tänu nüüdismeditsiini vahenditele toime tulla. Kella 18-21 liigub linnamuuseumis ringi katkutohter. "Tohter jagab inimestele õpetussõnu, kuidas seda rasket haigust vältida, ja loomulikult kannab ta ka ajastutruud kostüümi," ütles linnamuuseumi töötaja Pia Ehasalu. Lisaks saavad kõik soovijad endale katkumaski meisterdada ja teada saada, mis oli maski pika noka sees. "Võin avaldada vaid nii palju, et seal noka sees oli ikka midagi väga tervislikku, aga eks igaüks tulgu ja uurigu ise järele," lisas Ehasalu. Teadlaste ööl pääseb linnamuuseumisse kolmeeurose sooduspiletiga.

Energia avastuskeskus üritab kummutada müüti, et igaüks peab ise hakkama saama. Osalejad saavad teha endale stressianalüüsi ja võtta osa stressiteraapiast. Samuti on võimalik oma juukseid staatilise elektriga püsti tõsta, uurida töötoas, mida õieti võib leida kosmeetikakotist, ning saada teada, mis ja miks vahutab.

Päev lõpeb teadusteatriga, kus igaüks saab lavale astuda ja välja selgitada, kas tema elukutse on ikka tervislik. Üritused energia avastuskeskuses kestavad kella 14-20.

Tervishoiumuuseumis võetakse jutuks, kas haigusega peavad tingimata kaasnema valu ja ebameeldivus või saame me selle vastu midagi ette võtta. Samuti räägitakse, kas kulunud kehaosadele on võimalik valmistada varuosi, ning arutletakse eutanaasia üle. Eutanaasiat lubab näiteks Holland, ning see on tõstatanud hulga eetilisi ja juriidilisi küsimusi.

"Üks ütleb, et see on surra laskmine, teine, et surmamine. Mis on õige, kuidas arvab ühiskond ja kas Eesti on selleks valmis – kõigil neil teemadel tahame me selles vestlusringis rääkida, kuulates ka inimeste arvamusi," ütles Tartu ülikooli kliinikumi arst ja õppejõud Katrin Elmet. Lisaks temale osalevad eutanaasia teemalises vestlusringis veel Tartu ülikooli kriminaalõiguse, kriminoloogia ja kognitiivse psühholoogia

õppetooli professor Jaan Ginter ning ajakirjanik Tiina Kangro.

Üritused tervishoiumuuseumis algavad kell 16 ja viimane kohtumine teadlasega kell 19.

Tule uuri oma DNA-d!

Tallinna reaalkool kutsub neid, kes tahavad rohkem teada saada oma kehalistest võimetest ja DNA-st, aga ka keemia ja füüsika töötubades katseid tegema, ise roboteid ehitama ning algklasside õpilaste leiutiste ja katsetega tutvuma.

Lasteaia- ja algkoolilapsed saavad Vernieri katsevahendite ja muude mõõteseadmete abil uurida peopesa temperatuuri, käe- ja sõrmelihaste jõudu, oma võimsust trepijooksus, jalalihaste tugevust jne. Koolitrepi seest saab otsida kivistisi, igaüks võib neid oma käega katsuda ning üles joonistada. Need, keda huvitab DNA, saavad oma pärilikkusainet eraldada ja vaadata, milline see katseklaasis välja näeb. Üritused Tallinna reaalkoolis kestavad kella 18-20.

Laadimine...Laadimine...