Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus

Tallinna teletornis laupäeval juhtunud kahe ohvriga õnnetuse põhjustas kahe köiellaskumise instruktori omavaheline arusaamatus.

Pilt: Scanpix

Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus

Tallinna teletornis laupäeval juhtunud kahe ohvriga õnnetuse põhjustas kahe köiellaskumise instruktori omavaheline arusaamatus.

"Meil on kokku lepitud teatud koht, kümme meetrit teise korruse katuse servast, kus alumine inimene teatab ülemisele, et nüüd tuleb rahulikumalt võtta. Ülemised vaatasid, et kolmkümmend meetrit on veel minna, ja köie sisse tekkis väike kruss. See ei lähe meie laskumismehhanismist läbi ja naised jäid kinni," selgitas atraktsiooni käitava Vidrio Baltico OÜ juhatuse liige Olari Niit.

"Ülemised võtsid sõlme köiest välja, aga alumine arvas, et ülemised said juba aru ka sellest, et tuleb rahulikumalt laskma hakata. Ent seda ei tehtud ja siis, kui nad lasksid nööri lahti, oligi umbes kaheksa meetrit, kust nad alla tulid. Alumine hakkas jooksma ja signaali vajutama, aga see aeg on nii lühike, et ei jõutud reageerida," tõdes ta. Niidu sõnul ei vasta tõele jutt, nagu oleks kukutud mitmekümne meetri kõrguselt.

Alpinismikoolitusi korraldava Jaan Künnapi sõnul polnud instruktoritel ilmselt piisavalt kogemust. "Kui ülemine mees sellest asjast natuke midagi jagab, siis ta teab, kui palju tal köit kulub, et enne lõppu inimest pidurdama hakata. See peaks paigas olema ilma igasuguse raadiosideta," märkis ta.

Künnap leidis, et sellistel atraktsioonidel tegutsevatel inimestel peaks olema alpinismialane treenerikutse. Näiteks alpinismis on rangelt keelatud, et kaks inimest on ühe köie otsas. "Alpinismi ja kaljuronimise treeneritunnistusi annab välja Eesti Olümpiakomitee (EOK). Nendel meestel, kes seal neid töid tegid, ei olnud vist mingeid pabereid," lausus ta.

Niidu sõnul on nende instruktorid käinud vastavatel koolitustel ja neil on kogemusi. Konkreetsed instruktorid on teinud inimestele üle saja laskumise ja varem ei ole probleeme esinenud. Teletorni atraktsioonil oli laskutud esmaspäevaks üle tuhande korra.

Esmaspäeva õhtul teatas Tallinna teletorni juhtkond, et viib köiellaskumise atraktsioonil asetleidnud õnnetuse asjaolude selgitamiseks läbi sisejuurdluse ning atraktsioon suletakse esialgu 30. juunini. 

Laadimine...Laadimine...