Tiit Terik: meie kuritegevuses annab tooni alkohol

"Mul on raske mõista, kas kell kolm öösel baarist saadav viskiklaas on inimõigus või mitte," ütles Tallinna volikogu esimees Tiit Terik 1. oktoobri alkoholiteemalise debati avasõnades Tallinna linnavolikogus.

Pilt: Ilja Matusihis

Tiit Terik: meie kuritegevuses annab tooni alkohol

Vesta Reest

"Mul on raske mõista, kas kell kolm öösel baarist saadav viskiklaas on inimõigus või mitte," ütles Tallinna volikogu esimees Tiit Terik 1. oktoobri alkoholiteemalise debati avasõnades Tallinna linnavolikogus.

Tiit Terik (Keskerakond): Kõige kõnekam on politseistatistika, Tallinnas on ööpäevas politsei väljakutseid 65, iga kolmas on seotud alkoholi või selle liigtarbimisega. See info pärineb politseilt, mis tähendab, et meie kuritegevuses annab alkohol tooni. Tõenäoliselt ei ole Tallinn ei esimene ega ainukene linn maailmas, kes selle diskussiooniga on kokku puutunud. Selline piirang kehtib ka Itaalias Roomas, saame tugineda sellele, mis on teistes riikides ja omavalitsustes tehtud. Vaatame ka seda, mida on arvanud teised omavalitsused Eestis: Pärnu on arvanud, et neil otseselt sellist probleemi ei ole, samamoodi ka Tartu linnapea.

"Väga tähtsad on ka erinevate organisatsioonide ja huvigruppide arvamused."

Aga ei ole ühtegi omavalitsust, kes ütleks, et alkoholi tarbimine ei ole probleem. Kas nüüd minna lauskeelu peale või tuua välja mingid piirkonnad, kus kehtivad teised reeglid, olgu selleks piirkonnaks siis kasvõi eelpool mainitud Telliskivi – see ongi diskussiooni küsimus. Kas me koondame mingid pahed mingisse kindlasse tsooni? Võtame kasvõi Ameerika näite: Las Vegas ja Atlantic City on populaarsed hasartmängijate seas, samas on omavalitsusi, mis kasiinosid üldse oma territooriumile ei luba. Kui me räägime nii alkoholist kui ka kasiinodest, siis regulatsiooni võimalusi on teisigi. Väga tähtsad on ka erinevate esindusorganisatsioonide ja huvigruppide arvamused. Toiduliidu juht Sirje Potisepp on oma arvamust avaldanud, sama on teinud ka Tallinna Tervisenõukogu, aga kindlasti on see teema vaja läbi vaielda ning arutada poliitilisel tasandil ja jõuda siis järeldusele, kas kell kolm öösel baarist saadav viskiklaas on inimõigus või ei ole.

Vakra: on baare, mis avavad uksed kell seitse ja sulgevad kell 10

Rainer Vakra (SDE): Kui küsida Eesti inimeste käest, kas sa tead kedagi, kes joob liiga palju, siis 80% vastab jaatavalt. Kui küsida, kas teie ise joote liiga palju, vastab 85%, et nemad need ei ole. Aga on baare, mis avavad uksed kella seitsmest ja töötavad ainult kella kümneni, see näitab, et inimesed on loovad. See, et hommikul kella seitsmest kella kümneni baari lahti hoida, on kindlasti vägeva mõttetöö vili. Laias laastus tahan öelda, et kõike päris ühe puuga ka ei saa lüüa, Tallinnas on piirkond Telliskivi, kus toimub väga palju erinevaid üritusi, ja praegu võib ka öelda, et seal ei ole ka ühtegi elanikku, keda see segaks ja vastupidi. Vaatasin läbi selle eelnõu mustandi, see sulgeks täna Nõmmel ühe poe, Mustamäel kaks ja mõnes kohas mõne veel. Tegemist ei ole massiivse muutusega. Siin üle tee on kaks baari, mis suletakse äripäeva õhtutel kell 2 ja laupäeval-pühapäeval kell kolm, nii et valdavalt on need eelnõu võtted juba rakendunud. Tervikuna võib öelda, et nii Eestis kui ka Tallinnas on olukord läinud paremaks ning need varasemad piirangud on oma eesmärke täitnud. Selge on see, et on üksikuid näiteid, kasvõi need baarid, mis on lahti ainult hommikupoolikuti. Põhja-Tallinnas on näiteks kolm baari, mis on avatud ööpäev läbi. Näiteks Rootsis on nendes kohtades, mis on kauem avatud, erilised turvanõuded.

Isamaa: kuni pole sobivat lahendust, ärme keera kraani kinni

Mart Luik (Isamaa): Väga paljud üllad ideed viivad meid põrgusse. Isamaa fraktsioon üritab asju vaadata ka ettevõtja poole pealt. Toon ühe lihtsa näite: et me enam plasttopse ei kasuta, keelame ära. Ja kui me siis volikogus küsime, kas on tehtud ka mingeid mõjuanalüüse, et kuidas ja kui paljusid ettevõtteid see puudutab, siis selgub pika keerutamise peale, et ei ole: tegelikult on see töö kõik tegemata. Praegu, kui ma kuulan Vakra juttu, siis selgub et probleemi ei olegi, me läheme kirvega kurge püüdma. Ma arvan, et ideena ei vaidle keegi eriti selle vastu, et lasteasutuste läheduses tuleks alkoholi müüki piirata ning luua nende ümber turvatsoon. Aga tulla vanalinna baarile ette kirjutama, et laupäeva öösel ta ei tohi alates kella kahest enam kliente teenindada, seesama ettevõtja pool ütleb, et sõbrad, te lõhute mu baari äri selle karmi piiranguga ära ja midagi tegelikult asemele ei paku. Ma tahan öelda, et arutame neid asju, võtame ka ettevõtjate vaate ja mõõdame ära, milline mõju sellel asjal on. Samas, idee pärineb ju Tallinna prefektilt, kes seda siinsamas volikogu saalis tutvustas. Tema ütles ka, et Tallinnas on üle nelja tuhande narkomaani ja nagu me teame, on narkootikumid täiesti keelatud.

"Vakra juttu kuulates selgub, et probleemi ei olegi, me läheme kirvega kurge püüdma."

Nii et enne kui meil pole paljudele sobivat lahendust, siis ärme kraani päris kinni keera.

Mart Kallas (EKRE): Mina olen natuke teistsugusel arvamusel. Mina arvan, et baarid, kus on probleem, peaksid olema eraldi järelevalve all ja baarid, mis korda rikuvad, neid tuleb siis ka vastavalt käsitleda. Mul tekkis kohe küsimus, kas meelelahutusasutuste alla lähevad ka hotellid ja nende lobid. Sealt me alkoholi ära korjata kindlasti ei saa. Ma tean ka kohti, mis on ööpäev läbi avatud, aga samas korrarikkumisi seal eriti palju ei ole. Kui on, siis saadakse kord majja ja elu läheb edasi.

Michal: linnal ei ole põhjust oma territooriumil kätt väristada

Kristen Michal (Ref): Kui ma olin noor kesklinnavanem, siis oli Tammsaare pargis üks putka, mille nimi oli vist Uus-Vargamäe, mille omanik keeldus seda ära viimast. Mina kui noor kesklinnavanem koos keskkonnaametnikega otsustasime, et me kehtestame ennast ja viisime selle minema ja omanik sai arve. Linnal ei ole põhjust oma omavalitsuse territooriumil kätt väristada. Kui kusagil on probleem, siis tegelikult seda saab valdavalt juba täna lahendada, kui on tahtmine olemas.

Kui linnapea pöördus avalikkuse ja linnavolikogu poole, et ta soovib seda debatti pidada, siis minu arvates on siin mõned kohad, mis ta välja tõi: baarid, mis on laste mänguväljakute ja koolide kõrval ning rikuvad reegleid. Minu sõnum on sama, mida MKM juba ütles, et need tuleks juba täna kinni panna. Tegelikult ei ole siin mingit küsimust: palk jookseb, hakka tööle! See on linna töö, siin ei ole midagi debateerida.

"Ma ei usu, et hommikuse joomise mure on minul, linnapeal või teistel siin saalis viibijatel."

Debatis on oluline ka see, mida ütles Mihhail Kõlvart, et mure on hommikuse joomisega. Siin ma olen nõus, ma ei usu, et see mure on minul, temal või teistel siin laua taga istujatel, aga minul on raske mõista, mis eesmärki teenivad ühistranspordipeatustes ja koolide kõrval asuvad kauplused ja baarid, mis avatakse kuuest-seitsmest hommikul. Ja sellel teemal läks endise siseministri ja praeguse riigikogulase Kalle Laaneti juhtimisel eelmisel nädalal riigikogu menetlusse eelnõu, et omavalitsused saavad seda kümnest kümneni piirangut ise muuta. Eks seda siis debateerime, aga ma loodan küll, et siin laua taga istujad saavad sellest ühtemoodi aru.


Laadimine...Laadimine...