Tiit Terik: omavalitsustel peab olema suurem õigus otsustada kohalike maksude üle!

"Omavalitsustel peab olema suurem õigus otsustada kohalike maksude üle, sealhulgas turismimaksu üle. See eeldab, et parlamendi tasemel antakse omavalitsustele vabamad käed," ütles Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Pilt: Ilja Matusihis

Tiit Terik: omavalitsustel peab olema suurem õigus otsustada kohalike maksude üle!

Vesta Reest

"Omavalitsustel peab olema suurem õigus otsustada kohalike maksude üle, sealhulgas turismimaksu üle. See eeldab, et parlamendi tasemel antakse omavalitsustele vabamad käed," ütles Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

Terik on seda teemat puudutanud ka kui Eesti linnade ja valdade liidu esimees Eesti riigieelarve läbirääkimiste kontekstis nii riigihalduse ministri Jaak Aabiga kui ka maininud kohtumistel peaministriga.

"See on riigikogu pädevuses olev otsus, aga ma usun, et ka tänane valitsus võiks selle peale mõelda, meil on ju kohalikesse omavalitsustesse väga hästi suhtuv valitsus," sõnas Terik.

Tallinna linnavolikogu esimees ütles, et esimene eesmärk peaks olema omavalitsuste võimaluste laiendamine, kuigi iseasi, kas kõik omavalitsused soovivad seda võimalust kasutada. "Aga kindlasti peaks see võimalus olemas olema," sõnas Terik.

Ta meenutas, et viimati hakati omavalitsuste võimalusi maksukogumiseks kärpima siis, kui Tallinn asus neid makse koguma ja kasutama.

"Hoolimata sellest, et paar omavalitsust juba müügimaksu kogus, aga asi läks poliitiliseks ja võib otse öelda, kiusamiseks, kui Tallinn hakkas oma müügimaksuga tegelema," ütles Terik. Ta soovitas vaadata kasvõi ainult üle lahe Soome, kus on erinevaid võimalusi maksukogumiseks ning ka lätlased on hakanud tegelema oma turismimaksuga.

"Enamikus Euroopa riikides ja linnades lisandub kas hotellis või kodumajutuses ööbimisele turismimaks, mis on arvel selgelt just sellena tuvastatav," ütles Terik. Lisaks on omaette nähtus näiteks Veneetsia, mis kogub turistidelt 10-eurose turismimaksu, kuigi nad tulevad linna vaid üheks päevaks. Teriku arvamusel võiks Tallinn midagi sarnast rakendada.

Ta soovitas mõelda, et ainuüksi kruiisituriste käis 2019. aasta suvel Tallinnas üle 600 000. "On ju teada, et kruiisireisijad ei jäta Tallinnasse eriti palju raha: nad ei ööbi ega söö siin, võib-olla ostavad ainult midagi natuke kaasa, umbes 60-70 euro eest. Aga linn peab hoolitsema selle eest, et turismibussid saaksid parkida, et oleks tualette ja kogu muu infrastruktuuri eest," rääkis Terik.

Ta tõi näite Lätist, kus juba kogutakse turismimaksu, aga lätlased kasutavad maksust laekunud raha vähemalt osaliselt oma maa kui turismi sihtkoha reklaamimiseks.

"Riigile tuleb kasu sellest, et turistidega seotud ettevõtluses on parem tööhõive ja riigi eelarvesse laekub maksuraha selle tööjõu arvelt. Turismimaks on suunatud turismi edendamiseks, alates infopunktidest ja kaartidest, mida inimestele jagatakse," ütles Terik.

Tema sõnul on Eesti omavalitsuste sõnum keskvalitsusele, et parlament peab  üle vaatama teemad, mis puudutavad omavalitsuste finantsautonoomiat ja õigust makse koguda.

"Tallinna natuke alla 800-miljonilisest eelarvest on kohalike maksude osakaal umbes 1,7%," ütles Terik, "aga see summa võiks olla palju suurem, me saaksime väga selgelt seda tulu kasutada, sellesama turismivaldkonna edendamiseks."

Tema arvates ei loobuks keegi selle maksu pärast Tallinna külastamisest.

 

Laadimine...Laadimine...