TMW artistipreemia võitjad on Mart Avi, Mari Kalkun ja Holy Motors

Tänavuse Tallinn Music Weeki (TMW) partnerite Telia ja Telliskivi Loomelinnaku poolt välja pandud artistiauhinnad võitsid Mart Avi, Mari Kalkun ja Holy Motors.

Pilt: Scanpix

TMW artistipreemia võitjad on Mart Avi, Mari Kalkun ja Holy Motors

Tänavuse Tallinn Music Weeki (TMW) partnerite Telia ja Telliskivi Loomelinnaku poolt välja pandud artistiauhinnad võitsid Mart Avi, Mari Kalkun ja Holy Motors.

Kõikidele võitjatele kaasneb lisaks laureaadi tiitlile rahaline preemia ning Music Estonia poolt osalus INTRO programmis. Auhinnavõitjad selgitati välja TMW muusikatööstuse esindajatest delegaatide tagasiside ja publikuhääletuse tulemusena 126 tänavusel TMW festivalil esinenud Eesti artisti seast. Kõikide esikolmikusse jõudnute puhul toodi välja nii veenev esitus, selgelt eristuv helipilt kui ka rahvusvaheline potentsiaal.

Enim nominatsioone ja 2000 eurot pälvinud Eesti avangardsema suuna popmuusika ühe põnevama tegija Mart Avi puhul rõhutati eeskätt tema muusika ja artistliku kuvandi originaalsust ja uuenduslikkust. Briti muusikaveebi The Quietus ajakirjaniku Richard Fosteri sõnul on Avi muusika "veidra popi kõrgeim meistriklass, mida peaks Google’i implantaadina levitama." Briti päevalehes The Independent ilmunud TMW arvustuses ütles muusikakriitik Derek Robertson, et Mart Avi esindab täiuslikult post-muusikakultuuri, milles kogu ajalugu on tarbitav ühe hiireklõpsuga.

"Preemiaraha kaob ära minu tulevase albumi sisse, mis saabub, kui jälle minemas on linnud," lubab värske laureaat. 

Teine koht ja 1500 eurot kuuluvad folkmuusikule Mari Kalkunile, kes võlus muusikaspetsialiste oma ühtaegu tehnilise ja hingestatud esinemisega. "Mari kontsert oli äärmiselt mõjuv ning tema kompositsioonides põimuvad veenvalt traditsioonid ja uuenduslikkus," kommenteeris Briti muusikaajakirja Songlines toimetaja Simon Broughton. Põhjamaade talendile spetsialiseerunud Saksa plaadimärgi Nordic Notes esindaja Christian Pliefke sõnul oli folgiuuendaja etteaste "sõnatuks võttev". 

"Paljuski tänu TMW-le olen aru saanud, et muusikabisnis pole mingi suur ja hirmus koll, vaid hulk kirglikult muusikat armastavaid inimesi," tõdes Mari Kalkun. "Samas tundub mulle järjest enam, et žanrid ei defineeri enam muusikat ning žanrist olulisem on sõnum, publiku kõnetamine, oma nägu ja mõtestatud suhe ümbritsevaga. TMW puhul on äge festivali tahe ja oskus märgata ning  tunnustada uut ja novaatorlikku, ka "normidest" erinevat. Niimoodi saavadki uued ideed sündimiseks ruumi.

Kolmandale kohale jõudnud ja 1000 eurot võitnud ansambli Holy Motors puhul hinnati nende stiilset dreampopi ja americana sulamit. Berliini muusikaagentuuri More Zvukov juht Natasha Padabed tõstis esile bändi muusikasse kätketud filmilikku ja melanhoolset laengut. Ka Tšehhi muusikaajakirja Full Moon peatoimetajat Michal Parizeki võlus Holy Motorsivõime luua erilist atmosfääri.

"Tänavu oli aprillis kuidagi soojem ja TMW oli veel suuremaks festivaliks kasvanud, mis väljendus kasvõi selles, et taksosid oli linnast raskem leida," meenutavad Holy Motorsi liikmed selle aasta festivali. "Kui TMW läbi sai, hakkasime uut plaati edasi kirjutama ja võidetud auhinnaraha eest saame lõpuks oma Jaguarid ja muud kitarrid ka korda teha. Vahepeal on hea võita."

TMW juubelifestival toimus 2.–8. aprillil. Festivali muusikaprogrammis astus üles üles ligi 260 artisti 30 riigist, neist 126 Eestist. TMW erinevaid üritusi külastas kokku 34 170 inimest, sealhulgas 1330 festivali delegaati.

Laadimine...Laadimine...