Tööstuspoliitika prioriteetide seadmiseks ja elluviimiseks kutsuti kokku koostöökogu

Täna kohtus esimest korda tööstuspoliitika ekspertkogu, kes hakkab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel koordineerima tööstuspoliitika tulevikutegevusi ning nende täitmist.

Pilt: Scanpix

Tööstuspoliitika prioriteetide seadmiseks ja elluviimiseks kutsuti kokku koostöökogu

Täna kohtus esimest korda tööstuspoliitika ekspertkogu, kes hakkab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel koordineerima tööstuspoliitika tulevikutegevusi ning nende täitmist.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo selgitas, et tööstuspoliitika roheline raamat annab tööstussektorile ja poliitikakujundajatele kätte teekaardi, millises suunas edasi liikuda, kuid sellest üksi ei piisa.

"Vaja on ka konkreetseid tegevusi ning selleks, et tagada nende edukas ellu viimine, peavad saama kaasa rääkida ka tööstusettevõtjad ise," ütles Palo.

Ta lisas, et ekspertkogu koosseisu puhul on järgitud põhimõtet, et sinna kuuluksid lisaks ministeeriumite esindajatele kindlasti ettevõtjad, sest ainult nemad tunnetavad kõige paremini, millised on tööstussektori vajadused ning milliseid lahendusi saab rakendada.

Minister ütles, et kui tahame konkureerida teiste riikidega, peab kasvama hakkama Eesti majanduse tootlikkus. Ettevõtlussektori keskmine lisandväärtus on 69 protsenti Euroopa Liidu keskmisest, töötlevas tööstuses on see näitaja 54 protsenti – nende näitajatega on Eesti EL-is 24.-25. kohal.

"Meie eesmärk on, et Eesti tööstussektori lisandväärtus jõuaks EL-i keskmisele tasemele vähemalt aastaks 2030. Selle saavutamiseks peavad erasektor ja riik koostöös kõvasti pingutama," märkis Palo.

Minister tõi välja, et tööstuspoliitika fookuses on mitmed küsimused, mis muuhulgas puudutavad sobivate oskustega tööjõu kättesaadavust, ligipääsu tööstussektorile vajalikele finantsinstrumentidele, teadus- ja arendustegevust, mis arvestab tööstuse vajadustega, ning võimalikult väikest halduskoormust ettevõtetele.

Lisaks tööpõhimõtete kokkuleppimisele oli ekspertkogu tänase kohtumise teemaks tööstusettevõtete digitaliseerimise meede, millega aitab riik tööstusettevõtetel oma tegevusi ning tootmist digitaliseerida ja automatiseerida.

Tööstuspoliitika koostöökogu koosneb kahest tasandist, mida juhib ekspertkogu, kellele annavad sisendi arengugrupid. Arengugrupid on moodustatud vastavalt tööstuspoliitika rohelise raamatu valdkondadele: tööjõud ja oskused; rahvusvahelistumine; tark tööstus; toote-, protsessi- ja tehnoloogiaarendus; ringmajandus; taristu ja logistika; maksud ja tasud; majanduskeskkond. 

Ekspertkogu juhib ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister.

Ekspertkogusse kuuluvad:

Priit Lind (BLRT Masinaehitus AS), Masinatööstuse Liit

Marek Kase (Stora Enso AS), Metsa- ja Puidutööstuse Liit

Veljo Ipits (Salvest AS), Toiduainetetööstuse Liit

Otto Richard Pukk (Electronics Estonia OÜ), Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit, Elektroonikatööstuse Liit

Ruth Oltjer (Chemi-Pharm AS), Kaubandus- ja Tööstuskoda

Andreas Laane (Alexela AS), Tööandjate Keskliit

Dmitri Jegorov, Rahandusministeerium

Indrek Reimand, Haridus- ja Teadusministeerium

Viljar Lubi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

 

Laadimine...Laadimine...