TORMILINE KASV: Merevaatega tänavad tühermaale ja aiad paneelmajade vahele

Tallinna linnajuhid on öelnud, et järgmise üldlaulupeo rongkäik peaks liikuma juba mööda uut Tallinna peatänavat. Linnateater peaks saama uue 400-kohalise saali, Lasnamäe elanikud aedadega pargi Läänemere teele ja Mustamäe uue kultuurikeskuse.

Pilt: peatanav.ee

TORMILINE KASV: Merevaatega tänavad tühermaale ja aiad paneelmajade vahele

Virkko Lepassalu

Tallinna linnajuhid on öelnud, et järgmise üldlaulupeo rongkäik peaks liikuma juba mööda uut Tallinna peatänavat. Linnateater peaks saama uue 400-kohalise saali, Lasnamäe elanikud aedadega pargi Läänemere teele ja Mustamäe uue kultuurikeskuse.

Mitmed majandustegelased on nentinud, et kui vaadata kraanade arvu ehitusplatsidel, tundub majandusel minevat suurepäraselt. Kui mullu teises kvartalis andis linnaplaneerimise amet välja 172 ehitusluba ja ehitusteatist, siis tänavu teises kvartalis kokku 482.

Korras linnahall ja veega kaetud linnaväljak sadamas

Uus rannapromenaad peaks viima uutele jalakäijate tänavatele ostlema, kanalite äärde, uude linnateatrisse ja virtuaalkeskusesse.

Mereäär on praegu suurim Tallinna ehitustanner. Mõne aasta pärast on kadunud seal seni laiutanud tühermaad ja korda saab ka linnahall. Rotermanni kvartal, mille ehitus masu ajal tükiks ajaks seiskus, hakkab juba ilmet võtma. Korda sai ajalooline elevaatorihoone, kus nüüd tegutseb idamaade keskus, tantsustuudio ja lugematul arvul söögikohti. Samuti tehti korda vana rukkiveski ning katlamaja oma jõujaama ja korstnaga. Sealgi on mitmed ärid ja kontorid.

Tallinna Sadam kuulutas mõne kuu eest välja Vanasadama ala ideekonkursi võitjad. Plaanis on tänavad, mõnusad kohvikud ja poed. Linnahalli lähedusse võivad tulla eritasandilised tänavad, köisraudtee ning kanalid. Admiraliteedi basseinist võiks aga tulla justkui veega kaetud väljak.

Noblessneri sadam on juba tuntud suurte kontsertide toimumispaigana. Sealgi saavad peagi korda sajandivanused sadama- ja tööstushooned. Hiljuti avas samas kandis uksed põnev 3D elamuskeskus, valmimas on uued teed autodele ja jalakäijatele-ratturitele. Jahisadam laieneb ning laevade kaitseks ehitatakse uus lainemurdja. Noblessneri omanikud on lubanud, et teevad 2018. aasta lõpuks valmis linnateatri 400-kohalise saali.

Kõiki neid uhkeid paiku peaks ühendama peagi Pirita teelt algav uus rannapromenaadi lõik.

Uuest peatänavast pilvelõhkujateni

"Järgmise üldlaulupeo rongkäik võiks liikuda juba mööda linna uut peatänavat," ütles tegevlinnapea Taavi Aas.

Kavandatav uus peatänav on pealinna üks kõige märkimisväärsemaid linnauuendusi. Sellega käib kaasas ka Musumäe pargi kordategemine. Sealsamas uuendatakse Tammsaare parki: esimene osa peaks valmis saama juba tänavu septembris. Tammsaare pargis saab edaspidi pidada turge-laatasid ning pargikohvikut.

Tartu mnt 13-17 kerkivad tulevikus kõrghooned. Kõrghooned kerkivad ka Fahle maja naabrusesse Sossi mäel. Samuti kerkib Olümpia hotelli vastu hotellist pisut kõrgem elamu- ja ärihoone. Endine Härjapea jõe säng seal lähedal kavatsetakse aga muuta jalutusalaks. Uuele planeerimisele läheb veel endise kunstiakadeemia praegu tühjana seisev plats.

Lasnamäele kinod ja vaateratas

Tondiraba jäähalli kõrvale tuleb ujula, Peterburi tee äärde vaaterattaga kaubanduskeskus ning mereakadeemiasse mänguväljakuga vaba aja keskus.

Järgmise aasta sügisel avab Peterburi maantee alguses uksed ülisuur kaubandus- ja meelelahutuskeskus T1 Mall of Tallinn, mille katusel peaks olema merepinnast 120 meetrini ulatuv vaateratas. Keskus peaks hõlmama veel jalgpalliväljakust suuremat laste teadus- ja mänguala, seitsmemeetriste lagedega restorane ja kaupluseid, kino ja ökoturgu. Mustakivisse tuleb U-tähe kujuline ja 12-kordne Vega residents, milles kinosaalid, saunaga peoruumid, trennivõimalused, laste mänguväljak. Maja on sündinud kunagisest tondilossist, kus omal ajal tegutses mereakadeemia.

Lasnamäele ehitab eraettevõtjate kõrval jõudsalt linn. Tondiraba jäähalli kõrvale tuleb ujula, samuti parkimismaja ning hotell, mis on mõeldud selleks, et majutada treeninglaagreid. Üks Tondiraba haljasala on kavas kujundada golfiväljakuks. Linn rajab veel Läänemere teele 1,6-hektarilise pargi, kuhu lisaks laste mänguväljakutele ja täiskasvanute võimlemisaladele on kavandatud kogukonnaaed kohalikele aiandushuvilistele. Tallinkiga seotud ettevõte on ehitanud Osmussaare tänava äärde 14 tennisväljakuga tennisekeskuse. Kõrvale kerkib veel vaba aja ja ärikeskus.

Moodsaim lasteaed ja kõrgkooli hoone

Pirita võib peagi uhkeldada moodsaima lasteaia ja võib-olla ka uue rannahoonega.

Linnaosavanem Tõnis Mölder tõstis esile sisekaitseakadeemia õppehoone rajamist. Kerkimas on üks Baltimaade kõige unikaalsemaid ja moodsamaid õppehooneid, mille rajamisse lööb linnaosa kaasa ümbritsevate teede jm korrastamise kaudu.

Veel saab rõõmustada Pirita-Kose uue lasteaia üle. "Tegemist on Tallinna ühe kõige modernsema lasteaiaga," mainis linnaosavanem. Tähelepanuväärne on Pirita TOP-i elamukvartal, kuhu arendaja soovil tulevad arhitektuuriliselt ainulaadse disainiga luksuslikud korterid. Linnaosa on käinud välja veel uue rannahoone ehitamise Piritale.

11-korruseline puitmaja ja Kristiine kontserdisaal

Kristiine kontserdisaal peaks tulema Kullo keskuse kõrvale.

Kristiine kaubanduskeskuse naabrusesse kerkib vana taksopargi ja linnaosavalitsuse asemele 11-kordne puitmaja. Kavas on veel Kristiine kontserdisaali ehitus, mis peaks tulema Kullo keskuse kõrvale ja valmima 2019.

Linnaväljak Balti jaama kõrvale

Põhja-Tallinna üheks pärliks on kahtlemata kujunenud kevadel valminud Balti jaama turg, mida täiendab peatselt Balti jaama väljak.

Balti jaama ajutisena mõeldud poekesed-kioskid peavad kaduma. Linnaosa kõneisiku Maksim Rogalski sõnul tekib praeguse parkla asemele meeldiv linnaväljak. See moodustaks ühtlasi terviku sinna suunduva Vana-Kalamaja tänavaga, mis ühendaks Kalamaja vanalinnaga.

Põhja-Tallinnas on poole miljoni euro eest saanud korda mitu parki ja Stroomi rand. Rogalski kinnitusel uuendati seal pingid ja prügikastid, lisati viitasid, Kopli kalmistupargis tehti korda purskkaev, uuendati jalutus- või kergliiklusteid jne.

Sõle spordikeskuse avamiseni sügisel on jäänud loetud päevad. Trammiteede uuendamisega kaasneb peatuste-ülekäiguteede uuendamine.

Uue hingamise endistele Kopli liinidele on andnud Fund Ehitus. Rogalski sõnul hakkab see piirkond populaarsuselt ilmselgelt konkureerima Kalamajaga.

Mustamäele kerkivad kirik ja saunaga ujula

Mustamäele kerkivad uus kultuurikeskus, saunaga ujula ning luteri kirik.

Linnaosa arhitekti Margarita Lykke sõnul lammutatakse senine Kaja kultuurikeskus ja selle asemele rajatakse hoone, kuhu lisaks kultuurimajale tuleb ka linnaosavalitsus. Sinna, kus praegu asub linnaosavalitsus, kerkib omakorda kortermaja.

Suurematest ehitustest väärib veel märkimist endise Szolnoki turu ümberkujundamine kaupluseks, samuti tervisekeskus Ehitajate tee 27, mis peaks juba aastavahetuse paiku valmis saama. Ujula ja saun kerkivad aadressile Akadeemia tee 30 2019. aastaks.

Uus lasteaed ja sillaga megaristmik Haaberstisse

Kakumäele ehitatakse 150-kohaline moodne lasteaed ja uus viaduktiga ristmik.

Linnaosavanema Marek Jürgensoni sõnul ehitatakse ristmikule praegu jalakäijate tunneleid ja viadukti. Haabersti on pannud viimasel ajal üldse suurt rõhku teedele. Rattatee on tulnud Stroomi randa ja Harku valla poole, lisaks on remonditud Vabaõhumuuseumi tee, kuhu tulid tõstetud ülekäigurajad jms. Remonditud on kolm kvartalisisest teed, valminud on sissesõit tervisekeskusesse ja tehtud mitmeid muid tee-ehitusi.

Hoonetest tõstis Jürgenson esile Kakumäele tulevat 150-kohalist moodsat lasteaeda. Äsja valmis Kakumäe jahisadam. See hakkab pakkuma linnaosa õpilastele purjetamistunde ning seal saavad linlased ka oma paate riiulitel hoida.

Laadimine...Laadimine...