TORNIDE, RANNA JA PUHTA ÕHU LINN! Põnevamaid fakte Tallinna kohta

Tallinna päevaga tähistatakse Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal. Kas teadsid, et kunagi oli linna palgal timukas, kes pidi kandma punast kuube, või et meie korstnapühkijate vorm on samasugusena püsinud alates 19. sajandist?

Pilt: Scanpix

TORNIDE, RANNA JA PUHTA ÕHU LINN! Põnevamaid fakte Tallinna kohta

Tallinna päevaga tähistatakse Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal. Kas teadsid, et kunagi oli linna palgal timukas, kes pidi kandma punast kuube, või et meie korstnapühkijate vorm on samasugusena püsinud alates 19. sajandist?

1. Rand lävepakul

Tallinnast rääkides ei tule tihti pähe seda rannalinnaks kutsuda, kuigi tegelikult on pealinnas mitmeid kauneid randu, kuhu kesklinnast mugavalt ka ühistranspordiga saab. Pirita rannas saab näiteks nautida kahte kilomeetrit puhast rannaliiva ja kaunist vaadet Balti merele.

2. Salakäigud

Vanalinna all on peidus labürint 17. sajandil ehitatud tunnelitest. Teise maailmasõja ajal kasutati neid tunneleid pommivarjenditena, kuid külastajatele said nad laiemalt tuntuks alles 2010. aastal, kui 380 tunnelit rahvale avati.

3. Kohalik vägijook

Igal Euroopa linnal on oma jook. Tallinnal on selleks Vana Tallinn - magus liköör, mis leiutati 60ndatel. Vana Tallinn on maitsev nii kuumalt kui ka külmalt, kokteilis, puhtalt või kohvi sisse valatult. Loodusliku koostisega joogil on mahe kuid mõru maitse, milles on tunda kaneeli, karamelli, tsitrusevilju ja sooje vürtse.

4. Reval

Eesti pealinn ei ole alati kandnud Tallinna nime. Enne 1918. aastat, kui Eesti sai iseseisvaks, oli meie pealinna nimi hoopis saksa mõjutustega Reval. Legendi järgi pärineb vana nimi hirvejahist, kui tagaaetav loom kukkus kaljult alla ja suri. Saksa keeles tähendab Reh-Fall "hirve kukkumist". Mitmed ajaloolased aga ei nõustu selle teooriaga ning usuvad, et nimi on pärit hoopis vanast Eesti riigist, mille nimi oli Revalia.

5. Keskaegne kindlus

Tallinna keskaegne kindlus pärineb 14. sajandist. Algselt oli linnamüür 2,4 kilomeetrit pikk, kuni 16 meetrit kõrge ja kolme meetri paksune ning sellele oli ehitatud 46 vahitorni. Täna on müürist alles 1,9 kilomeetrit ja säilinud on 20 vahitorni.

6. Eesti kõrgeim hoone

Teletorn ei ole mitte ainult kõrgeim hoone Tallinnas, vaid lausa kõrgeim terves riigis. 314 meetri kõrgusest hoonest ei paista mitte ainult vanalinn ja Balti meri, vaid  selge ilmaga näeb ära isegi Soome ranniku.

7. Kirikutornide salapaik

On peaaegu võimatu näha Tallinna kõiki viite keskaegset kirikutorni korraga, kuid ühes salapaigas on see siiski võimalik. Kui leiad raekoja platsil üles ühe kindla kivi ja seisad sellel ning vaatad läbi ühes katuses oleva avause, näed viite kirikutorni korraga.

8. Eesti vanim kohvik

Maiasmoka kohvik, mis avas uksed 1864. aastal, on Tallinna ja kogu riigi vanim siiani tegutsev kohvik. Kohviku sisekujundus on püsinud muutumatuna peaaegu terve sajandi ning seal asub ka martsipani muuseum.

9. Korstnapühkijad

Tallinna korstnapühkijad kannavad ikka veel 19. sajandi stiilis ametivorme. Kui sa ühte neist tänaval näed, katsu kindlasti ühte tema vasknööpidest - kuuldavasti toob see head õnne!

10. Vanim hoone linnas

Tallinna vanim hoone on Püha Katariina klooster, mille ajalugu ulatub tagasi 1246. aastasse. Kuigi klooster asub linna keskmes ning selle hoov muutub suvekuudel muuseumiks, on tegemist ühe linna paremini hoitud saladusega.

11. Vanalinna tänavad

Vanalinnas asuvad kogu Tallinna nii kõige kitsamad, laiemad kui ka pikemad tänavad.

12. Punase keebiga mees

Keskajal oli linna palgal ka hukkaja, kes kandis pikka punast keepi. Rahvapärimuse kohaselt tõi temaga kohtumine halba õnne, mille tõttu pidi ta kandma kaugele silma paistvat punast keepi.

Allikas:  https://blog.radissonblu.com/tallinns-fun-facts/

Laadimine...Laadimine...