Trump lubas kongressile reforme, NATO toetamist ja IS-i hävitamist

"Me töötame koos oma liitlastega, sealhulgas oma sõprade ja liitlastega islamimaailmas, et pühkida see alatu vaenlane meie planeedilt," sõnas USA president Donald Trump, kelle hinnangul on pühasõdalaste rühmitus "metslastest koosnev kuritegelik võrgustik", kes tapavad kristlasi ja moslemeid ning mehi, naisi ja lapsi hoolimata nende usust või väärtustest.

Pilt: Scanpix

Trump lubas kongressile reforme, NATO toetamist ja IS-i hävitamist

"Me töötame koos oma liitlastega, sealhulgas oma sõprade ja liitlastega islamimaailmas, et pühkida see alatu vaenlane meie planeedilt," sõnas USA president Donald Trump, kelle hinnangul on pühasõdalaste rühmitus "metslastest koosnev kuritegelik võrgustik", kes tapavad kristlasi ja moslemeid ning mehi, naisi ja lapsi hoolimata nende usust või väärtustest.

USA president Donald Trump lubas teisipäeval oma esimeses kongressile peetud kõnes muu hulgas maksu- ja tervishoiureforme ning rääkis sisserände- ja välispoliitikast, NATO-st, Mehhiko piirile rajatavast müürist ja sunniitliku äärmusrühmituse Islamiriik (IS) hävitamisest, vahendas BNS.

Trump avas kongressile peetud kõne mõistest hukka rünnakud juudi kogukondadele ja tulistamise Kansases.

"Viimased ähvardused juudi kogukonna vastu ja vandalism juudi kalmistutel, aga ka eelmisel nädalal aset leidnud tulistamine Kansas Citys, meenutavad meile, et kuigi me võime ameeriklastena olla poliitilistelt vaadetelt erinevad, siis seisame ühtsena mõistes hukka viha ja kurjuse kõigis selle vormides," alustas Trump.

USA president võttis järgmiseks sõna julgeoleku teemadel ja lubas rakendada jõulisi meetmeid kaitsmaks riiki islamiterrorismi eest. Trumpi sõnul on tema administratsioon juba üritanud tõhustada Ühendriikidesse lubatavate inimeste sõelumist ja tulevikus kavatsetakse astuda veelgi otsustavamaid samme kodanike turvalisuse tagamiseks ja inimeste eemalhoidmiseks, kes soovivad ameeriklastele halba.

Rääkides IS-ist, lubas Trump kaasata kõik liitlased nende hävitamiseks.

"Me töötame koos oma liitlastega, sealhulgas oma sõprade ja liitlastega islamimaailmas, et pühkida see alatu vaenlane meie planeedilt," sõnas Trump.

Presidendi hinnangul on pühasõdalaste rühmitus "metslastest koosnev kuritegelik võrgustik", kes tapavad kristlasi ja moslemeid ning mehi, naisi ja lapsi hoolimata nende usust või väärtustest.

Riigipea kinnitas veelkord, et USA seisab jõuliselt NATO eest, kuid selle liikmesriigid peavad täitma oma kohustusi selle rahastamisega seoses. Trumpi hinnangul on selles osas juba toimunud märkimisväärseid edusamme.

"Raha lausa voolab sisse," rõõmustas president.

"Me toetame jõuliselt NATO-t, kuid meie koostööpartnerid peavad täitma oma rahalisi kohustusi. Ühtlasi ootame oma liitlastelt ka otsest ja tähendust omava rolli võtmist nii strateegilistes ja ka sõjalistes operatsioonides. Ja ausalt öeldes on nad pärast nendel teemadel peetud otsekoheseid ja ausaid kõnelusi just seda tegema hakanud," rääkis Trump.

Riigipea lubas leida taristuinvesteeringuteks triljoni dollari ulatuses avalikku ja erarahastust.

"Kavatsen küsida kongressilt heakskiitu eelnõule, millega leitakse Ühendriikide taristusse investeerimiseks 1 triljon dollarit era- ja avalikku kapitali ja luuakse miljoneid uusi töökohti," ütles Trump.

President ei avaldanud üksikasju sellest, millele täpselt raha kulutatakse. Trumpi väitel kulutasid Ühendriigid Lähis-Idas kuus triljonit dollarit, kuid ei öelnud milleks ega mis perioodil. Selle rahaga oleks saanud riigi üles ehitada vähemalt kaks korda, ütles ta.

Trump lubas järgmiseks ajaloolisi uuendusi USA maksusüsteemis.

"Meie majandusmeeskond valmistab ette ajaloolist maksureformi, mis kärbib ettevõtete makse, et nad oleksid konkurentsivõimelised kõikjal maailmas," seletas Trump.

Kõnes lubati ühtlasi suuri maksusoodustusi keskklassile.

Lisaks kordas ta lubadust kehtestada importmakse välismaa toodetele, et kaitsta USA tööstust. "Praegu saadame tooteid Ameerikast välja ja paljud teised riigid sunnivad meid maksma väga kõrgeid tariife ja makse, kuid kui välisriigid saadavad oma tooteid Ameerikasse, siis me ei võta neilt selle eest midagi või peaaegu midagi."

Trump soovitas kongressil loobuda endise presidendi Barack Obama tervishoiualastest uuendustest, mida hindas läbikukkunuks.

USA president avaldas ühtlasi arvamust, et sisserändepoliitika karmistamine aitaks märkimisväärselt ameeriklaste töötust vähendada. Trump võttis jutuks ka Mehhiko piirile kavandatava müüri, mille ehitamine algab tema sõnul veel lähiajal. Riigipea lubas veelgi tõhustada võitlust kuritegevuse ja uimastitega.

"Jõustades lõpuks oma migratsiooniseadused tõstame ameeriklaste sissetulekut, aitame töötuid ja säästame miljardeid dollareid. Ühtlasi muudame oma riigi turvalisemaks kõikidele selle elanikele," rääkis riigipea.

"Minu töö ei ole esindada maailma. Minu töö on esindada Ameerika Ühendriike. Ameerika võib saada uuesti suureks vaid siis, kui asetab oma kodanikud esikohale. Ameerika on tugev. Ameerika on uhke. Ameerika on vaba," rääkis Trump.

Laadimine...Laadimine...