Tudeng: selleks, et Eestis midagi ära teha, tuleks enne välismaal õppida

"Palk on muidugi töökoha valikul üks peamisi argumente," ütles Karl Erik (23), kes osales täna Tallinna Ülikoolis korraldatud praktikamessil, mis tõi kokku tudengid ning tööpakkujad Eestist ja välismaalt.

Pilt: Scanpix/Pilt on illustratiivne
Haridus

Tudeng: selleks, et Eestis midagi ära teha, tuleks enne välismaal õppida

Õnne Puhk

"Palk on muidugi töökoha valikul üks peamisi argumente," ütles Karl Erik (23), kes osales täna Tallinna Ülikoolis korraldatud praktikamessil, mis tõi kokku tudengid ning tööpakkujad Eestist ja välismaalt.

Praktikamess on tudengi jaoks ideaalne võimalus leida endale unistuste praktikakoht või kohtuda oma tulevase potentsiaalse tööandjaga. Messil sai end proovile panna ka CV kirjutamise töötoas, kuulata ettekannet välisõppekogemusest ning osaleda seminaril "Välispraktika kui karjääri eelis".

Noored ei karda töötuks jäämist

Pealinn uuris tudengitelt, mida nad messilt ootavad ja millist tööd tulevikus leida soovivad.

Karl Erik (23) õpib reklaami ja suhtekorraldust ning oli huvitatud praktikakoha leidmisest Taanis. Reklaami erialal õppima asumine on noormehel väga teadlik valik ja töötuks jäämist ta ei pelga. "Lihtsalt mõned on endale vale eriala valinud," arvas ta. Kui eriala on valitud teadlikult, pole ka hirmu tuleviku ees. Küsimusele, kas ta soovib leida erialast tööd Eestis või sihib töövõimalust välismaal, vastas ta diplomaatiliselt, et see sõltub asjaoludest. Ta ütles, et palk on tähtis, aga oluline on ka rahvusvahelisel tasemel haridus. "Selleks, et Eestis midagi ära teha, tuleks enne välismaal õppida."

Noelia (20) on pärit Hispaaniast. Tema ja ta sõbranna Ina (22), kes on pärit Saksamaalt, õpivad Tallinna ülikoolis Erasmuse programmi vahendusel haridusteadust. Nad on siinse koolikorralduse ja eluga väga rahul, kuigi Eestisse tööle ja elama jääda pole neidudel esialgu plaanis. Tööd leida pole nad veel proovinud, sest õpingud on alles pooleli, aga töötuks jäämist ei karda ka nemad – õpetaja amet on kindel valik ja rahvusvaheline kogemus kulub alati marjaks ära. Tallinna ülikoolist on nad enda sõnul saanud just palju praktilisi teadmisi, mida õpetaja töös vaja läheb.

Nigeeriast pärit Franklin (35) õpib TTÜ-s ja valis Eesti oma õppimise kohaks just siinse IT-riigi kõrge maine pärast. Ta plaanib oma tuleviku Eestiga siduda ja loodab siit ka erialast tööd leida – praktikamessilt sai ta selleks omajagu vajalikke kontakte. Töötuse hirm ei kummita ka teda – hea IT-spetsialist ja hea töökoht leiavad alati üksteist üles, ütles ta.

Ettevõttele hea reklaamivõimalus

Praktika on ülikoolis õpingute kohustuslik osa ja praktikakoha peavad tudengid tänapäeval endale ise leidma. Mess pakkus selleks suurepäraseid võimalusi – kõikvõimalikku infot ja otsekontakte. Ettevõtete esindajad vastasid tudengite küsimustele ja tegid endale muu hulgas väga head reklaami. Tööpakkujad peibutasid potentsiaalseid praktikante nii väikeste vajalike reklaamkingituste, pitsavautšerite kui ka erinevate mänguliste ülesannetega. Nii sai näiteks Statistikaameti lauas osaleda viktoriinis Eestimaa kohta, Ericsson Eesti nurgast sai koos brošüüriga kaasa õnneküpsise ja Töötukassa laua juures kutsuti möödujad aja peale puslet kokku panema. Ettevõtete esindajad suutsid end praktikaotsijale atraktiivseks tutvustada – olgu siis tegu Maxima, Statistikaameti, Eesti Energia või Eesti Keele Instituudiga.

Laudade vahel ringi käies võis oma silma-kõrvaga veenduda, et ettevõtted on väga huvitatud noorest haritud tööjõust. Nii mõnigi valdkond, mis pealtnäha tundub "kuiv", sai ettevõtte sõbraliku ja professionaalse esindaja kaudu konkreetsema ja põnevama sisu. Näiteks selgus, et Statistikaameti töö ei seisne lihtsalt andmete töötlemises ja numbrite tabelisse reastamises, vaid on suurema missiooniga valdkond, sest "kvaliteetsed ja sügavalt mõistetud andmed tagavad tasakaalustatud Eesti elu edasiviiva süvendava vestluse ühiskonna erinevate osapoolte vahel ning aitavad teha meie elude jaoks olulisi otsuseid hästi". Sellest ettevõttest leiab töökoha nii see inimene, kes armastab kabinetivaikuses numbreid analüüsida kui ka sõnakas suhtleja – praegu vajatakse näiteks väga küsitlejaid Tallinnasse ja Maardusse.

Mitme ettevõtte eesmärk oligi ennast messil reklaamida, sest kõrgharidusega töökätest on Eestis puudus. Praktikapakkujad julgustasid noori meile saatma ja oma võimalusi uurima – messi sõbralikus õhkkonnas toimunud põgusad "eel-töövestlused" mõjusid praktikakoha otsijatele motiveerivalt. Muidugi huvitas noori ka see, kas praktika eest saab palka. Selgus, et mõnes ettevõttes saab, teises mitte.

Messi lõpus loositi osalejate vahel välja ka mõned magusamad auhinnad. Astra maja fuajeesse jagus huvilisi ja põnevaid kontaktide sõlmimisi lõpuni välja.

Välispraktika võimalusi tutvustasid TrainingExperience, Drop'pin @ EURES, BEST Programs, Educa-Languages, AIESEC, European Personnel Selection Office (EPSO) – EU Careers, Baltic-American Freedom Foundation (BAFF), Erasmus Tallinna Ülikoolis ja Work&Travel OÜ.

Eesti ettevõtetest osalesid Statistikaamet, Maxima, Talents.fund, Citizen OS, Citizen OS, TLÜ mäluüksused, Swedbank, Keskkonnaministeerium, Töötukassa, Ericsson Eesti, Keskkonnaagentuur/Riigi Ilmateenistus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Kantar Emor, Luisa Tõlkebüroo, MTÜ Involved, My Fitness, Eesti Keele Instituut, Eesti Energia, Sotsiaalkindlustusamet ja Proovikivi programm.

Laadimine...Laadimine...