Tule kuula, kuidas kõlavad viisid kordatehtud laulukaare all!

Linn valmistub täie hooga laulu- ja tantsupeoks – sel kolmapäeval avatakse remonditud laulukaar ning tantsupaigas Kalevi staadionil käib uute pinkide ja piirete paigaldamine ja juurdepääsuteede ehitamine.

Pilt: Albert Truuväärt

Tule kuula, kuidas kõlavad viisid kordatehtud laulukaare all!

Urmas Kaldmaa

Linn valmistub täie hooga laulu- ja tantsupeoks – sel kolmapäeval avatakse remonditud laulukaar ning tantsupaigas Kalevi staadionil käib uute pinkide ja piirete paigaldamine ja juurdepääsuteede ehitamine.

Tallinna lauluväljaku laulukaar oli möödunud aasta sügisest alates remondis, kuid nüüd on tööd lõpetatud ja eeloleval kolmapäeval lauldakse uus, puhta ja terve kuue saanud laulukaar sisse.

"6. ja 7. juulil peetav laulu- ja tantsupidu võiks alata kas või homme, aga proovime ka lauluga ära, kuidas see kõlab," ütles SA Tallinna Lauluväljak juhataja Urmo Saareoja. "Ühtlasi korraldame avamisürituse, sest mis avamine see ilma lauluta oleks. Kuna kaare laudis on uus, siis ei tea veel keegi, kuidas laul selle all kõlab. Halvemaks ei ole kõla kindlasti jäänud, aga loodetavasti on see parem."

Kolmapäeval kell 18 võivad huvilised siis kuulata, kuidas annab uuendatud laulukaar edasi 200-300 Eesti kooriühingu kooride laulja häält. Kõlavad laulud nagu "Kuulajale", "Ta lendab mesipuu poole" ja "Tuljak", dirigeerivad Heli Jürgenson, Raul Talmar ja Hirvo Surva. Avamisele on kutsutud Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja ka valitsuse esindaja.

Ehe värvitoon

Saareoja sõnul vahetati remondi käigus välja laulukaare puitlaudis, tugevdati kandekonstruktsioone, värviti talasid ning pandi uus plekk-katus. Kaarealune betoonastmestik korrastati ja kaeti ilmastikukindla värviga. Kaaretagune fassaad renoveeriti ja värviti.

"Muinsuskaitsenõuete tõttu meil värvivalikul väga mänguruumi ei olnud," selgitas Saareoja. "Tuli säilitada esialgne värv ja kasutada klassikalist valget, aga puitlaudis on looduslikku värvi ja kaetud üksnes kaitselakiga. Seda märkab aga kohe igaüks, et laulukaar näeb hea välja."

Kui laulukaare enda remont on lõppenud, siis selle ümber käis möödunud nädalal veel kibekiire tegevus. Viimast lihvi sai laulukaare esine asfalt, ja nagu ütles juhataja Saareoja, jäi nipet-näpet veel teha. Laulukaare juures tegi ehitustöid Aruna-Ehitus OÜ ja kõik tööd kokku lähevad Saareoja sõnul maksma ligikaudu miljon eurot.

Ettevalmistused suureks peoks käivad ka suvises tantsupaigas Kalevi keskstaadionil. "Tantsupeoks jõuame valmis," lubas  spordiseltsi Kalev tegevjuht Aleksander Tammert. "Raskemad tööd on tehtud ja meil ei ole põhjust karta, et lõpus läheb rabelemiseks. Kõigi eelduste kohaselt saavad kõik tööd plaanipäraselt tehtud."

Uued rattahoidjad ja prügikastid

Juba möödunud aasta lõpus sai staadioni kulunud ja väsinud ilmega rajakate ilusa värske näo. Alanud on tribüüni betoonpindade puhastamine ja vanade pinkide lammutamine. Nii kui tänavu kevadel ilmad lubasid, asuti paika panema uusi pinke. Tammerti sõnul on ligikaudu 10 000 istmest praeguseks 9000 paigas. Enne istmete paigaldamist tuli päris palju parandada ka tribüüni betooniastmeid. Praeguseks ongi jäänud panna veel VIP-tsooni istmed. Praegu on käimas staadioni ümber asuvate hoonete ja maa-aluste tualettide remont ning staadioni uue piirde ehitus. 500-600 meetri pikkusest piirdest oli möödunud nädala seisuga valmis ligikaudu 100 meetrit. Paigaldamist ootavad uued rattahoidjad ja prügikastid ning tegemist tahavad veel mõned väiksemad tööd. Tallinna linn ehitab praegu staadionile uut juurdepääsuteed ja Tammerti sõnul saab see hiljemalt juunis ka  asfaldi alla.

Tammert lisas, et enne laulu- ja tantsupidu tehakse Kalevi keskstaadionil töid ligikaudu 1 miljoni euro eest ja pärast pidu need jätkuvad.

HIRVO SURVA: Ootan põnevusega laulukaare taasavamist!

"See, et laulupeo juubeliks saab laulukaar korda, on väga oluline," kinnitas koorijuht Hirvo Surva. "Muidu ei oleks laulupidu vist saanudki toimuda, sest olukord oli juba päris kriitiline."

Laulukaar on Surva sõnul olnud eesti rahvale algusest peale väga oluline. "Kuidas laulud seal pärast renoveerimist kõlavad, selgub 22. mail kell 18, kui koorid tulevad taasavamisele laulma," ütles ta. "Ootan seda laulmist suure põnevusega. Kooride jaoks on see veidi spontaanne kogunemine, kuid mu enda koorid tulevad kindlasti. Ma ei oska praegu veel ennustada, millise efekti võiks laulukaarele anda uus laudis. 2014. aastal proovisime laulupeo proovis laulda ilma mikrofonideta ja laulukaare kõla oli täiesti kena."

Laadimine...Laadimine...