Tulekul vana aja loosi ja oksjoniga Siuru 100. aastapäeva pidu

Kirjanike liit toob sada  aastat tagasi loodud kirjandusrühmituse Siuru mälestuseks lavale lavastuse "Siuru õhtu 100".

Pilt: Arhiiv

Tulekul vana aja loosi ja oksjoniga Siuru 100. aastapäeva pidu

Kirjanike liit toob sada  aastat tagasi loodud kirjandusrühmituse Siuru mälestuseks lavale lavastuse "Siuru õhtu 100".

Kummardusena rühmitusse kuulunud kirjanikele-luuletajatele Marie Underile, Artur Adsonile, Henrik Visnapuule, Friedebert Tuglasele, Johannes Semperile ja August Gailitile toimub kuuel korral piduõhtu, mis on inspireeritud sada aastat tagasi Estonias toimunud Siuru tuluõhtutest. Kõrgema lavakunstikooli laulupedagoogi Riina Roose sõnul ei ole praegused õhtud tollaste tuluõhtute täpne rekonstruktsioon, pigem on see tagasivaade neile, tahe saada aru ajastust, õhustikust, kultuuriloost.

Sarnaselt saja aasta tagusele sündmusele on Roose sõnul oodata midagi teatrietenduse ja luuleõhtu vahele jäävat, samuti loosi ja oksjonit, nagu oli Siuru esimeselgi piduõhtul. "Konrad Mägi ja Ants Laikmaa maale, nagu tollal, me oksjonile mõistagi ei saa, aga midagi siiski," ütles Roose. "Muu hulgas tuleb pakkumisele Piret Kalda naivistlik maal ning oksjoni tarbeks on andnud Johannes Võerahansu joonistusi tema lesk Erna Saar-Võerahansu. Oksjon on heategevuslik."

Lavastuse trupp on kokku pandud noortest ärksatest näitlejatest, kellele läheb kirjandus korda ja kelle lugemus on keskmisest suurem. "Kõik noored kaasalööjad on saanud lavakooli aegadel Anu Lambi ärgitust ja õpetust, süvenemaks eesti kultuuri ja eriti kirjandusse," ütles Roose.

23. septembril kell 19 Estonia talveaias esietenduvas lavastuses teevad kaasa Ester Kuntu, Laura Kalle, Liisa Saaremäel, Christopher Rajaveer, Karl Laumets, Jürgen Gansen, Tõnn Lamp ja Kaspar Velberg. Klaveril saadab Jaak Jürisson ning kunstnikud on Anu Konze, Anna-Liisa Pärt ja Martin Mikson. Hilisemad etendused toimuvad 8. oktoobril, 20. ja 21. novembril Estonia talveaias, 6. novembril Viljandis Sakala keskuses ning detsembris Tartus.

"Siuru õhtu 100" idee algataja on Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse teadur Elle-Mari Talivee. Piletid on müügil Piletilevis.

Laadimine...Laadimine...