Tuleval nädalal näeb Eestis täielikku kuuvarjutust

Tuleva nädala esmaspäeva varahommikul on Eestis võimalik näha täielikku kuuvarjutust, järgmist täielikku kuuvarjutust saab näha alles aastal 2018.

Pilt: Scanpix

Tuleval nädalal näeb Eestis täielikku kuuvarjutust

Tuleva nädala esmaspäeva varahommikul on Eestis võimalik näha täielikku kuuvarjutust, järgmist täielikku kuuvarjutust saab näha alles aastal 2018.

Tartu tähetorni teatel algab varjutus kell 3.12, kui Kuu liigub Maa poolvarju ja Kuu ketas hakkab ühest küljest tuhmuma ning algab poolvarjuline varjutus. "Kuu kerget tuhmumist ja poolvarjulist varjutust on palja silmaga keeruline märgata, kuid fotoaparaadi seadeid kontrollides saab selle pildile jäädvustada," rääkis saabuvast varjutusest Tartu tähetornis töötav Kadri Tinn, vahendas BNS.

Kell 4.07 siseneb aga Kuu Maa täisvarju piirkonda. Sel ajal hakkab Kuu ketta üks äär võtma kerget punakat varjundit ja algab osaline kuuvarjutus. Kui kogu Kuu on punakas värvunud ongi käes täieliku kuuvarjutuse aeg. Täielik kuuvarjutus saabub kell 5.11. Kuu paistab täieliku varjutuse ajal punakas, sest siis peegeldub Kuult tagasi Päikeselt tulev valgus, mis jõuab sinna läbi Maa atmosfääri.

Kui Maa atmosfääris on aga palju tolmu – näiteks kui on toimunud mõni suur vulkaanipurse – siis ei pruugi täieliku kuuvarjutuse ajal olla Kuud eriti hästi näha, sest sellisel juhul ei jõua Kuule piisavalt valgust. Seekordne kuuvarjutus on hea võimalus näha kõiki kolme – poolvarju, osalise varju ja täisvarju faasi.

Täielik varjutus lõpeb kell 6.23 ning sealt edasi on uuesti võimalik näha osalist varjutust. Kui Kuu Maa varjust uuesti välja jõuab, on Kuu Eestis aga juba loojunud.

"Fotograafia huvilistele on terve varjutuse periood põnev, tavavaatlejale jäävad põnevamad hetked kella nelja ja seitsme vahele," ütles Tinn. "Kuigi varjutus on tööinimese ja koolilapse jaoks keerulisel ajal, soovitame seda selge ilma korral kindlasti vaadelda, sest järgmist täielikku kuuvarjutust on Eestist näha alles 2018. aastal," lisas ta.

Laadimine...Laadimine...