Tulevärki keelustada sooviv pöördumine jäi riigikogus toetuseta

Roheliste pürotehnikavastane algatus "Ilutulestik ilma ohvriteta!" jõudis majanduskomisjoni lauale, pürotehnikat siiski ära ei keelata. "Riik peaks suunama inimeste tarbijakäitumist selles suunas, et eraisikud tarbiksid vähem pürotehnikat," ütles Lasnamäe linnaosa vanema Vladimir Svet.

Pilt: Svetlana Aleksejeva / Põhja-Tallinna linnaosa vanema Peeter Järvelaid kinnitas Pealinnale, et Põhja-Tallinnas on tulev aastavahetus kindlasti laseršõuga, mitte tulevärgiga

Tulevärki keelustada sooviv pöördumine jäi riigikogus toetuseta

Lisa Gabriela Metsala

Roheliste pürotehnikavastane algatus "Ilutulestik ilma ohvriteta!" jõudis majanduskomisjoni lauale, pürotehnikat siiski ära ei keelata. "Riik peaks suunama inimeste tarbijakäitumist selles suunas, et eraisikud tarbiksid vähem pürotehnikat," ütles Lasnamäe linnaosa vanema Vladimir Svet.

Eestimaa Roheliste erakonna algatust "Ilutulestik ilma ohvriteta!", mis kogus aasta alguses üle 2000 allkirja, vaeti sel nädalal majanduskomisjoni istungil. Majanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul oleks pürotehnika kasutamise enam piiramine siiski liiast.

"Pürotehnika kasutamine on lubatud vaid kolmel päeval aastas, milleks on ööl vastu 1. jaanuari, ööl vastu 25. veebruari ja ööl vastu 24. juunit. Piirata seda ainult ühele korrale aastas, 31 detsember, ja seda ainult piiratud tundideks, ei peetud vajalikuks," rääkis ta Pealinnale. "Küll aga leidis komisjon, et nii teemapüstituses kui ka sealt tulenevate teatavate täienduste osas võiks tulevikus arutleda. Kindlasti on oluline koht ka teavitusel ja täpsustusel."

Izmailova: algatus sisuliselt külmutati

Erakond Eestimaa Rohelised esimehe Züleyxa Izmailova sõnul oli üllatav, et tervist ja keskkonda puudutav petitsioon saadeti majanduskomisjoni arutada.

"Majanduskomisjon sisuliselt petitsiooni ei toetanud, kuid suunas petitsiooni edasi majandusministeeriumisse," ütles roheliste esindaja.

Izmailova sõnul oli majandusministeeriumi esindaja eelnevalt öelnud, et seaduse muudatuse tegemine võtab tavaliselt kaks aastat aega.

"Sellise käiguga petitsioon sisuliselt külmutati," sõnas ta. "On selge, et majanduskomisjoni liikmete arvates on ilutulestike müüjate õigused ja õigus pea igal ajal ilutulestikku lasta olulisem, kui turvalisus ja kaaskodanike heaolu.”

Pürotehnikute liit: me pole mingid saatanad

Pürotehnika liidu juhatuse liikme Eduard Tani sõnul on pöördumine manipuleeriv ja levitab valeinfot. "Eesti seaduse kohaselt on lubatud ilutulestik (ka professionaalne) kuni 120 dB – see on sama kõva kui rokkkontsert. Need 140 ja 150 dB, mida petitsioonis välja tuuakse, on õhust võetud," rääkis Tani. "Need samad lapsed ja vanurid, keda nad tahavad ilutulestiku eest kaitsta, on just need, kes seda kõige enam naudivad! Pürotehnikud ei ole mingid saatanad, meiega saab alati asju arutada. Sellise avaldusega riigikokku minna on lihtsalt kahetsusväärne."

Puudub oskus pürotehnikat õigesti ja ohutult kasutada

Lasnamäe linnaosa vanema Vladimir Sveti sõnul peaks riik suunama inimeste tarbijakäitumist selles suunas, et eraisikud tarbiksid vähem pürotehnikat.

Peamiselt seisneb probleem tema sõnutsi selles, et inimesed ei oska pürotehnikat õigesti ja ohutult kasutada. "Turul ringleb lisaks kvaliteetsele ilutulestikule ka kahtlase väärtusega ning loodusvaenulikku kraami," ütles ta. "Riik peaks pürotehnika osas teostama järelevalvet, et ohtlikud asjad valedesse kätesse ei satuks."

Veel tõi Svet välja, et riik peaks panema piirangud pürotehnikas sisalduvatele looduskahjulikele koostisosadele.

Põhja-Tallinn eelistab loodussõbralikke alternatiive

Põhja-Tallinna linnaosa vanema Peeter Järvelaid kinnitas Pealinnale, et Põhja-Tallinnas on tulev aastavahetus kindlasti laseršõuga, mitte tulevärgiga.

"Kui vähegi võimalik, kasutame loodussõbralikke ja ohutuid alternatiive, ja nagu eelmine aasta tõestas, on see täiesti võimalik," rääkis ta. "Selle aasta šõu tõotab tulla suurem ja uhkem, kuna ka valgusšõu korraldajatel on rohkem kogemust."

Sesteri sõnul arutleti ka selle üle, et võibolla peaks tulevikus teostama pürotehnika müüki selleks spetsiaalselt ette nähtud ja kohandatud kaupluses. "Selle osas otseselt otsust ei tehtud, leppisime kokku, et edastame selle petitsiooni ametlikult ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile," rääkis ta. "Ministeeriumil paluti suhelda turu osalistega ning teha põhjalikum arutelu, milliseid samme edasi võiks teha. See otseselt ei tähenda keeldu, aga tähendab siis vähemalt teavitamist ja võibolla teatavaid piiranguid müügile."

Roheliste algatust saab lugeda SIIT.

Ilutulestik ilma ohvriteta! - Rahvaalgatus

 Laadimine...Laadimine...