Tunnistaja: plakatil reklaamiti ujulat, mitte Priit Kutserit

"Ma ei oska öelda, mis seda valimisreklaamist eristab, aga kuna otseselt valimisi sellel hetkel ei olnud, siis ei osanud toona seda seost näha," rääkis kujundaja Triin Peterson Savisaare protsessil palju kõmu tekitanud plakatist, millel toonane Põhja-Tallinna asevanem Priit Kutser lubas Põhja-Tallinnasse ujula valmimist. Teine tunnistaja ei näinud samuti plakati taga poliitikat: reklaamiti ujulat, mitte Kutserit.

Pilt: Albert Truuväärt

Tunnistaja: plakatil reklaamiti ujulat, mitte Priit Kutserit (5)

Virkko Lepassalu

"Ma ei oska öelda, mis seda valimisreklaamist eristab, aga kuna otseselt valimisi sellel hetkel ei olnud, siis ei osanud toona seda seost näha," rääkis kujundaja Triin Peterson Savisaare protsessil palju kõmu tekitanud plakatist, millel toonane Põhja-Tallinna asevanem Priit Kutser lubas Põhja-Tallinnasse ujula valmimist. Teine tunnistaja ei näinud samuti plakati taga poliitikat: reklaamiti ujulat, mitte Kutserit.

Tänane Savisaare protsessi istungil avas prokurör Steven-Hristo Evestus taas tule laial rindel, käsitledes süüdistuse episoode alates Kultuurikatla ühe ehitushanke väidetavast altkäemaksust  ja Priit Kutseri pildiga ujulateavitusest, kuni "Tallinn liigub" videoklipini.

Prokuratuur tõlgendab Kutseri pildiga plakatit eelmiste valimiste eel 2013. a Põhja-Tallinnas, et siia tuleb ujula, valimisreklaamina. Samasse kategooriasse liigitub prokuratuuri arvates ka "Tallinn liigub" teavitusklipp, milles esinenud Edgar Savisaar kutsus üles kepikõnniga tervist tugevdama.

Altkäemaks sularahapakkidena?

Prokurör esitles tänasel istungil kõigepealt ehitusettevõtja Aivar Tuulbergi juurest novembris 2015 läbiotsimisel ära võetud pabereid ja muid dokumente, mis seostuvad Kultuurikatla kommunikatsioonide riigihankega. Süüdistuse järgi võimaldas Edgar Savisaar 80 000 eurose altkäemaksu eest Tuulbergi ehitusettevõttel see riigihange endale saada.

Kaitsjad väidavad mõistagi risti vastupidist: paremini dokumenteeritud ja korralikumalt läbi viidud riigihanget on Eestis raske leida. Prokuratuuri nägemuse kohaselt olevat Savisaar Tuulbergilt altkäemaksu saanud otse sularahas, kui Tuulberg teda linnavalitsuses väisanud. Tõendeid sularahapakkide üleandmise kohta Tuulbergilt Savisaarele, ja selle väidetava altkäemaksu edasise liikumise kohta pole prokuratuur seni üldsusele ega kohtule tutvustanud. Aga võib-olla jõutakse selleni siis edaspidi.

Kui prokuratuuri poolt täna esitletud paberites Kultuurikatla ehitushanke on raske välja tuua mida kriminaalset, siis otseselt viitab prokuröri arvates seega kuritööle asjaolu, et 9. detsembril 2014 võttis Aivar Tuulberg oma kontolt sularaha 50 000 eurot. Prokuröri sõnul toimus see enne Tuulbergi kohtumist Savisaarega. "Raha oli välja võetud Swedbanki Liivalaia kontoris kl 15.22," ütles prokurör Steven-Hristo Evestus.

Hiljem oli riigiprokurör Laura Vaik uurinud veel 30 000 euro välja võtmist Aivar Tuulbergi poolt Nordea pangast 3. märtsil 2015.  Sellegi summa on prokuratuur paigutanud altkäemaksuna Savisaare süüdistusse. Tuulbergi enda jutu järgi suutvat ta tõestada, et kasutas selle raha ära oma kuluka hobi, purjetamise hüvanguks. Raha oli sulas vaja, sest Tuulbergi sõnul oli tema kamraadil mingite võlgade pärast konto arestitud. Kuid seni pole kohus süüaluste versiooni kuulamiseni jõudnud, rääkimata Savisaarele sõnaandmisest, vaid istungitel kuulatakse prokuröri poolt tõendite esitamist ja tema kutsutud tunnistajaid.

Näopilt oli, nime ja numbrit mitte

Punktivõidu noppis prokurör seekord linnavalitsuse endise ametniku Priit Kutseri arvelt. Endist Põhja-Tallinna asevanemat süüdistatakse enda reklaamimises maksumaksja raha eest eelmiste omavalitsuste valimiste eel: kõneks ikka seesama ujula ehitamise lubadusega ja Kutseri näopildiga plakat Põhja-Tallinnas. Prokurör õngitses tunnistajalt, plakati kujundaja käest nimelt välja teabe, et Kutser kavatsenud paigutada ujula lubaduse motiivi ka enda keskerakondliku sümboolikaga postkaartidele.

"Ma ei käsitlenud seda valimisreklaamina," ütles samas too tunnistaja, Disko AD OÜ disainer Triin Peterson, kes oli saanud 2013. aastal toonaselt Põhja-Tallinna asevanemalt Priit Kutserilt tellimuse valmistada reklaamplakat.

"See oli üks töö järjekorras, valimisi too hetk ei olnud, ma tegin lihtsalt oma töö ära." Kujundaja möönis, et "ma ei oska öelda, mis teda valimisreklaamist eristab, kuid kuna otseselt valimisi sellel hetkel ei olnud, siis ei osanud toona seda seost näha."

Kandidaadi nimi ja number - need ongi põhilised asjad, mis muudavad teavituse või objekti reklaami valimisreklaamiks, jäi tunnistaja arvamusele. Plakatil ujula lubadusega ilutses küll Kutseri näopilt, taustaks foto kerkiva ujula karkassist, kuid seal polnud ei tema nime, valimisnumbrit ega keskerakonna sümboolikat.

Seevastu Katrin Hinrikuse tunnistus kujunes Priit Kutseri jaoks üsnagi soodsaks ja seis prokuratuuriga taas viigistus. Hinrikus tegeles Põhja-Tallinna valitsuses avalike suhetega. "See ei olnud ikka iseendale plakati tegemine, vaid mingi asja reklaaminime. Ujulakompleksi reklaamimine, mitte Priit Kutseri reklaamimine," teatas Hinrikus, jäädes oma seisukoha osas kõigutamatuks ka edasises ristküsitluses.

"Kas need piirid olid paika pandud?" uuris prokurör Evestus, et mis eristas linnaosavalitsuses isikureklaami hüvade ürituste nagu ujula ehitus, reklaamist. "Tegemist oli alaga, mida Kutser kureeris," põhjendas Hinrikus Kutseri näopildi sattumist plakatile.

Kutseri kaitsja Raimo paas uuris samas, et kes ikkagi otsustas selliste plakatite kinni maksmise üle linnaosa valitsuses. "Lõplik kinnitaja oli linnaosa vanem," ütles Hinrikus.

Ilmselgelt soovis advokaat Kutseri tule alt välja tuua viitega, et linnaosas toimunu eest vastutas kokkuvõtteks ikkagi linnaosa toonane vanem Karin Tammemägi, mitte nüüdne kohtualune, endine asevanem Kutser.

"Tallinn liigub" korraldaja: Savisaarega ma kokku ei puutunud

Teiste tunnistajate hulgas kuulati üle Taavi Esperk ürituste korraldamise firmast Broadline, kes oli korraldanud Savisaare isiku kaudu kepikõnnile kutsuva teavituskampaania "Tallinn liigub". Raha pidi tolleks teavituseks laekuma Tallinna spordi- ja noorsooametilt. Uue nüansina selgus, et "Tallinn liigub" kulude alla paigutati ka Hiiu staadioni avapeole kutsunud plakatite kulud, millel figureerisid linnajuhid Arvo Sarapuu ja Edgar Savisaar ning jalgpallikohtunik ja linnaametnik Jaanus Mutli. Süüdistuse tõestamise seisukohalt samas sellel seigal ilmselt erilist tähtust ei ole, linna millise rea pealt mis raha laekus. Spordi- ja noorsooametis oli Esperki kontaktiks ameti juht Rein Ilves. Esperk väitis, et Savisaarega tal sel teemal kokkupuude puudus.

Kohtu eest käisid täna tunnistustega läbi veel mitmeid raamatupidajad jm linna teavitustega põgusalt kokku puutunud isikud, kelle ütlused jäid üsna lühikesteks.   

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...