Türgi riigipöördekatses on saanud surma vähemalt 225 inimest

Türgi armee teatas reede hilisõhtul võimu haaramisest riigis. Täna teatasid Türgi võimud, et taastasid kontrolli riigi üle, olles nurjanud rahulolematute sõjaväelaste riigipöördekatse, milles hukkus üle 250 inimese.

Pilt: Scanpix

Türgi riigipöördekatses on saanud surma vähemalt 225 inimest (3)

BNS

Türgi armee teatas reede hilisõhtul võimu haaramisest riigis. Täna teatasid Türgi võimud, et taastasid kontrolli riigi üle, olles nurjanud rahulolematute sõjaväelaste riigipöördekatse, milles hukkus üle 250 inimese.

62images

 

Vaata Sky Newsi otseülekannet:

Värsketel andmetel hukkus nurjunud riigipöördekatse tagajärjel 265 inimest, neist 161 on tsiviilelanikud ja ülejäänud riigipöördekatses osalenud, vahendas BBC. 

-

Türgi peaminister Binali Yıldırım kinnitas laupäeval, et olukord riigis on "täielikult kontrolli" all, kuid tunnistas, et riigipöördekatse on "must plekk" Türgi demokraatial.

"Olukord on täielikult kontrolli all," kinnitas valitsusjuht peaministri residentsi koos justiits- ja siseministri ning relvajõudude peastaabi ülema kindral Hulusi Akariga, kelle riigipöörajad pantvangi võtsid. "Kuid 15. juuni on must plekk Türgi demokraatial."

Yıldırım ütles, et riigipöördekatses sai surma 161 ja vigastada umbes 1440 inimest ning riigipöördekatses osalemises kahtlustatuna on kinni peetud 2839 sõjaväelast.

-

Türgis on riigipöördekatse järel riigi eri piirkondades kinni peetud 1563 sõjaväelast, teatas tundmatuks jääda soovinud valitsusametnik laupäeval.

Türgi võimud süüdistavad riigipöördekatses USA-s paguluses elava islamivaimuliku Fethullah Güleni poolehoidjaid.

Türgi riiklik uudisteagentuur Anatolia teatas, et Türgi relvajõudude peakorterist Ankaras lahkus laupäeva ennelõunal umbes 200 relvastamata sõdurit, kes andsid end politsei kätte.

Türgi parlament kogunes laupäeva hommikul erakorralisele istungile, parlamendihoone sai riigipöörajate rünnakus tõsiselt kannatada.

-

Türgi ametiisikud kinnitasid laupäeval, et sõjaväeline riigipöördekatse on nurjumas.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan saabus laupäeva hommikul Istanbuli lennuväljale, teatas, et hotelli, kus ta Türgi Egeuse rannikul oli peatanud, pommitati pärast tema lahkumist, ja kutsus oma poolehoidjaid tänavatele.

President nimetas relvajõudude peastaabi ülema kohusetäitjaks Esimese armee ülema kindral Umit Dundari, kuna peastaabi ülem kindral Hulusi Akar peeti riigipöörajate poolt kinni. Telekanali CNN-Turk teatel päästsid julgeolekujõud Akari laupäeva hommikul Ankara lähistel asuvas lennuväebaasis korraldatud operatsioonis.

Peaminister Binali Yildirim, kes on olnud kogu öö meediaga telefoniühenduses, arvatakse viibivat Ankaras.

Valitsusmeelsed lennukid tulistasid alla riigipöörajate kopteri ja on rünnanud Ankaras presidendipaleed piiravaid tanke.

Laupäeva hommikul andsid kümned riigipööret toetanud sõjaväelased alla Istanbulis Bosporuse sillal, mida nad olid kogu öö oma kontrolli all hoidnud.

Riigipöörde korraldas rühmitus "Isamaa Rahu Nõukogu", mis kehtestas riigis sõjaseaduse ja liikumiskeelu ning teatas, et haaras võimu "tagamaks ja taastamaks põhiseaduslikku korda, demokraatiat ning inimõigusi ja -vabadusi". President Erdoğan süüdistas riigipöördekatses USA-s paguluses elavat vaimulikku Fethullah Güleni ja tema toetajaid Türgis. Gülen eitas seotust riigipöördekatsega ja mõistis selle teravalt hukka.

-

Türgi hävitajad F-16 ründasid laupäeva hommikul riigipöörajate tanke Ankara presidendipalee juures, teatas presidendikantselei töötaja.

"Türgi F-16 hävitajad andsid õhulööke presidendipalee juures olevatele tankidele," ütles ametiisik, kelle sõnul Ankara Golbasi linnaosas tulistati alla sõjaväekopter, mis osales varem rünnakus Türgi satelliitsideoperaatori vastu.

-

Türgi valitsus teatas laupäeva varahommikul kontrolli taastamisest pealinnas Ankaras, edastas telekanal Al-Jazeera.

Türgi peaminister Binali Yildirim kinnitas, et olukord on suuremas osas kontrolli all.

 

Türgi riikliku luureteenistuse eestkõneleja teatas laupäeva varahommikul riigipöördekatse nurjamisest.

"Riigipöördekatse hoiti ära," kinnitas eestkõneleja.

Samal ajal saabusid aga uudised parlamendihoone pommitamisest, kopteri allatulistamisest ja politseinike tapmisest.

 

 

Türgi riikliku uudisteagentuuri Anadolu informatsiooni kohaselt tabas pomm parlamendihoonet pealinnas Ankaras.

-

Türgi riikliku uudisteagentuuri Anadolu teatel tapeti pealinnas asuvas armee erivägede peakorteris 17 politseiametnikku.

-

USA president Barack Obama kutsus kõiki osapooli Türgis üles toetama riigi demokraatlikult valitud valitsust, teatas Valge Maja.

Obama pidas Türgi teemal telefonivestluse välisminister John Kerryga ja mõlemad nõustusid, et "kõik osapooled Türgis peaksid toetama demokraatlikult valitud valitsust ning vältima vägivalda ja verevalamist".

-

Türgi sõdurid avasid laupäeval Istanbulis tule tänavatele kogunenud inimeste pihta, kelle seas on ohvreid, teatas uudisteagentuuri AFP fotograaf.

Tulistamine leidis aset üle Bosporuse väina viiva silla juures.

Fotograafi kinnitusel nägi ta, kuidas kiirabi haavatuid minema vedas.

-

Türgi hävitaja F-16 tulistas alla helikopteri Sikorsky, milles viibisid "riigipöörde kavandajad", edastas telekanal NTV.

-

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kutsus ööl vastu laupäeva toetajaid tänavatele, et sõjaväelisele riigipöördekatsele vastu hakata.

"Ma ei allu millelegi peale rahva tahte," ütles Erdogan.

Riigipea sõnul on tegemist armee ühe kildkonna võimuhaaramiskatsega, mida ei saada edu.

"Ma ei usu, et see riigipöördekatse saab olema edukas," lisas president.

Türgi peaminister Binali Yildirim ütles varem telekanalile CNN, et mõned sõjaväeüksused on asunud ebaseaduslikult tegutsema ja tegemist mässukatsega.

"Me ei kavatse sellist asja lubada," kinnitas valitsusjuht.

Yildirim kinnitas, et inimesed peaksid säilitama rahu, sest tema hinnangul Türgi demokraatia ohus pole.

"Need, kes osalevad selles ebaseaduslikus ettevõtmises maksavad kõige kõrgeimat hinda," ähvardas Yildirim.

-

Türgi armee kuulutas reede hilisõhtul riigis välja sõjaseisukorra ja liikumiskeelu, teatas uudisteagentuur AP.

Veidi enne seda oli armee teatanud võimuhaaramisest riigis.

"Kogu võim riigis on täielikult üle võetud," teatati telekanalis NTV edastatud armee avalduses.

Mõnede meediakanalite andmetel tõid riigipöörajad mässu põhjustena välja üha suureneva autokraatliku võimu ja kontrolli alt väljunud terrorismi.

-

Türgi peaminister Binali Yildirim ütles reede õhtul telekanalile CNN, et mõned sõjaväeüksused on asunud ebaseaduslikult tegutsema ja tegemist mässukatsega.

Telekanali CNN andmetel nimetas peaminister juhtunut ka riigipöördekatseks. Yildirim kinnitas samas, et inimesed peaksid säilitama rahu ja Türgi demokraatia ohus pole.

Esialgu on informatsioon toimuvast äärmiselt vastuoluline ja segane.

Türgis oli Istanbuli linnas kuulda tulistamist ning pealinna Ankara kohal lendasid sõjaväekopterid ja hävitajad, teatasid reede õhtul uudisteagentuurid Reuters ja AFP.

Pealtnägijate sõnul sulges sandarmeeria Istanbulis liikluse Aasiast Euroopa suunal kahel Bosporuse sillal. Teises suunas jäi liiklus avatuks.

Twitteris levivatel fotodel võis näha teedel tanke.

 

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...