Ühendused ja aktivistid nõuavad Eestis glüfosaadi kasutamise keelamist

Hulk organisatsioonie ja kodanikuaktiviste saatis reedel riigikogu maaelukomisjonile avaliku pöördumine, nõudes glüfosaadi kasutamise keelamist veel sel aastal.

Pilt: Scanpix

Ühendused ja aktivistid nõuavad Eestis glüfosaadi kasutamise keelamist

Hulk organisatsioonie ja kodanikuaktiviste saatis reedel riigikogu maaelukomisjonile avaliku pöördumine, nõudes glüfosaadi kasutamise keelamist veel sel aastal.

"Mürgitades loodust, mürgitame iseendid ja kõige elava tulevikku," teatavad pöördumisele allakirjutanud, leides, et Eestis tuleb glüfosaadi kasutamine keelata, vahendas BNS.

"Võttes arvesse enam kui 2800 Eesti kodaniku algatust ja miljonite Euroopa Liidu (EL) kodanike tahet, mida on väljendatud petitsioonidele allkirju andes, demonstratsioonidel, koosolekutel, aruteludel, samuti Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juures tegutseva Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri ja sõltumatute teadlaste-ekspertide antud hinnanguid praeguseks kogunenud ja avalikult ligipääsetavale teadusinfole glüfosaadi mõjust inimese ja meid ümbritseva keskkonna tervisele nõuavad allakirjutanud organisatsioonid ja kodanikud komisjonilt, riigikogult ja valitsuselt glüfosaadi kasutamise keelamist Eesti territooriumil ning keelu toetamist ka Euroopa Komisjoni hääletusel," seisab pöördumises.

Allakirjutanud soovivad, et glüfosaadi kasutus koduaedades ning, parkides ja teistel haljasaladel, laste mänguväljakutel, puhkealadel j teistes avalikus kasutuses olevatel aladel ja metsades keelataks veel sellel aastal.

Glüfosaadi kasutamise lõpetamiseks põllumajanduses tuleb vajadusel välja töötada mitte pikem kui kolmeaastane tegevuskava.

Intensiivsel agrokemikaalide kasutusel põhineval põllumajandusel on alternatiive nii keskkonnasäästlikumaid võtteid kasutava tavatootmise kui ka mahepõllumajanduse näol, teatavad allakirjutanud.

"Samas me soovime, et Eestist saaks EL-i mahemajanduse keskus. Leiame, et inimesele eluliselt vajaliku liigiliselt mitmekesise keskkonna säilitamiseks on üleminek mahepõllumajandusele ainuvõimalik tee inimesele eluliselt vajaliku liigiliselt mitmekesise keskkonna säilitamiseks Eestis. Lisaks vähendab see Läänemere katastroofiliseks muutunud saastatust ning pakub meie põllumeestele võimalust saada oma toodangu eest paremat hinda ning hõivata uusi turge. Eesti võiks võtta suuna saada EL-i mahepõllumajanduse juhtriigiks," seisab kirjas.

Allakirjutanute sõnul toetuvad nad oma nõudmistes teadusuuringutele ning globaalsetele strateegilistele dokumentidele.

Pöördumisele on alla kirjutanud mesinike liit; kodanikuliikumine Terviklik Eesti; Mahepõllumajanduse Koostöökogu; MTÜ Noored Rohelised ja Erakond Eestimaa Rohelised.

Veel on pöördumisele allkirja andnud kirjanik ja Eesti ökoriigi idee tutvustaja Roy Strider; Statera Uurimis- ja Praktikakeskuse ja Tampere Ülikooli teadur Rea Raus; muusik, aktivist, Eesti OTT (Otse Tootjalt Tarbijale) esindaja Emil Rutiku; maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik; Organic Estonia eestvedaja Krista Kulderknup; Eesti Ökokogukondade Ühenduse esindaja Toivo Aalja ja R2 saate "Hallo, Kosmos!" autor, Alkeemia.ee peatoimetaja Ingrid Peek.

Alla on kirjutanud ka kirjastuse Pilgrim juht Tiina Ristimets; muusik, heategevusliku MTÜ Saagu valgus eestvedaja Siiri Sisask; bioloog Toomas Trapido; näitleja Jan Uuspõld; näitleja Mart Müürisepp; arst Rene Bürkland; arst Adik Levin; muusik ja ajakirjanik Henry “Genka” Kõrvits; laulja Nancy Himma;ma; ajakirjanik ja kolumnist Merle Liivak; Kunstiakadeemia professor ja mesinik Hannes Praks; Müürilehe peatoimetaja Helen Tammemäe ja filmirežissöör Triin Ruumet.

Laadimine...Laadimine...