Ülestõusmispühadel saab barokkmuusikat ja Vseviovi loengut

Tänavustel ülestõusmispühadel saab David Vseviovi loengut kuulata, metsalinde tundma õppida ning munast ja kohupiimast pühaderoogi valmistama.

Pilt: Scanpix

Ülestõusmispühadel saab barokkmuusikat ja Vseviovi loengut

Kai Maran

Tänavustel ülestõusmispühadel saab David Vseviovi loengut kuulata, metsalinde tundma õppida ning munast ja kohupiimast pühaderoogi valmistama.

Mustpeade maja Valges saalis rändavad muusikud 4. aprillil läbi Itaalia, Inglise ja Saksa õukondade.

"Tallinna Filharmoonia kontsert on ühtmoodi põnev nii barokiarmastajatele kui laiemale publikule," ütles sarja autor Heili Vaus-Tamm. "Esineb Tallinna kammerorkestri laiendatud koosseis, meie parimate vanamuusika interpreetide Reinut Tepi ja Robert Staaki käe all löövad helisema spetsiifilised barokkpillid klavessiin ja theorb."

Ajaloolane David Vseviov räägib laupäeval Itaalia, Saksa ja Inglise õukondade elust ning dirigent Peter Spissky vürtsitab juttu muusikute legendidega.

"Rahvusvaheliselt tunnustatud barokkviiuldaja Peter Spissky toob orkestrile kaasa barokkpoognad, nii et Tallinna kammerorkester kõlab seekord täiesti teistmoodi," mainis Vaus-Tamm.

Kiika kööki!

Kaastegev on noor Eesti sopran Maria Valdmaa, kes saavutas mullu Londonis võidu Händeli laulukonkursil. Kontserdil kõlavad Itaalia, Saksamaa ja Inglismaa barokiaja suurkujude Corelli, Vivaldi, Purcelli ja Händeli aariad, concerto grossod ning avamängud. "Peter Spissky soleerib ise orkestri ees, juhatab ja mängib ansamblis koos Eesti muusikutega," lausus Vaus-Tamm. "Tõotab tulla vaimustav 18. sajandi muusika ja mõtte õhtu."

Järgmisel päeval, esimesel lihavõttepühal aga tasub koos perega veeta päev vabaõhumuuseumis. Pühapäeval, 5. aprillil jagub seal tegevust kella 11-16.

Tegevust jagub kõigile

"Ootame igas vanuses huvilisi, sest tegevust jagub kõigile," rääkis vabaõhumuuseumi turundusassistent Helena Haller. "Härjapea talus õpetavad perenaised lihavõtteroogi valmistama ja kõik külastajad on oodatud uudistama, kuidas valmivad munast ja kohupiimast pühadetoidud. Perenaine näitab ka, kuidas valmib kodune või. Kuie koolimaja kööki aga kutsume looduslike materjalidega mune värvima ja koksima."

Projektijuhi Vivian Siirmani sõnul saab kõige kaunima tulemuse sibulakoortega. "Sibulakoorte alla võib panna veel tanguteri, mis jätab valgetäpilise mustri. Samal viisil võib kasutada kaselehti või siduda munad kinni värvilise lõngaga. Soovitavalt endisaegsega, sest praegused lõngad enam värvi ei anna," rääkis Siirman. "Punapeediga värvides võib aga saavutada keedumunale marmoritaolise pinna, kui pragulise koore alt munavalge värvi võtab. Pühademune on värvitud veel madarajuure või tammekoorega, mis annab pruunikaspunaseid tumedamaid toone."

"Eestlased tunnevad ülestõusmispühi ka kiigepühadena, sest siis mindi pärast talve esimest korda kiikuma," lisas Haller. "Teeme seda meiegi ning õpime Sepa talu kiigelaulu õpitoas enne rahvalikud kiigelaulud selgeks. Koos Tallinna linnuvaatlejate klubiga läheme südapäeval retkele metsalinde tundma õppima."

Ülestõusmispühade jumalateenistuse peab Sutlepa kabelis kell 15 traditsiooniliselt õpetaja Toomas Paul.

Kohale saab bussidega nr 21, 21B ja 21A, peatus Rocca al Mare. Tavapilet 6, sooduspilet 3, perepilet 12 eurot.

Ülestõusmispühade kontserdid

4. aprillil kl 19 Mustpeade majas Püha Mauritiuse barokiõhtute sarjas "Kannatusnädal Euroopa õukondades". Dirigeerib ja viiulit mängib Peter Spissky Taanist (pildil), laulab sopran Maria Valdmaa, kaasa teebTallinna kammerorkester. Kavas Corelli, Vivaldi, Purcelli ja Händel. Piletid Piletilevist 15 ja 10 eurot.

19. aprill kell 19 on ülestõusmispüha kontsert Niguliste kontserdisaalis, kus tuleb ettekandele Aleksandr Gretšaninovi "Liturgia Domestica". Esineb ansambel Orthodox Singers Valeri Petrovi juhatusel. Kõlavad eri maade 18.-21. sajandist pärinevad ülestõusmispüha laulud ja vene vaimuliku koorimuusika väärtteosed. Piletid Piletilevist 10 ja 15 eurot.

Laadimine...Laadimine...