Urve Palo: uus valitsus saab olema näoga rahva poole

"Ülbus ja küünilisus, mida on Reformierakonna ladvik endas kandunud, on nii kaua meelehärmi tekitanud," ütles SDE liige ja endine minister Urve Palo. "Ma loodan, et varem, aga hiljemalt jõuludeks, on meil uus ja toimiv valitsus. Valitsus, millist rahvas väga ootab."

Pilt: Scanpix

Urve Palo: uus valitsus saab olema näoga rahva poole (2)

"Ülbus ja küünilisus, mida on Reformierakonna ladvik endas kandunud, on nii kaua meelehärmi tekitanud," ütles SDE liige ja endine minister Urve Palo. "Ma loodan, et varem, aga hiljemalt jõuludeks, on meil uus ja toimiv valitsus. Valitsus, millist rahvas väga ootab."

Palo nentis Tallinna TV uudistesaates "Täna+", et vaieldamatult oli eilse päeva pretsedent juba see, et 17 aastat võimul olnud erakond  võimu kaotas. Ka oli eilne pretsedenditu poliitilise kultuuri mõttes. "Olukord, kus valitsusjuhile on öeldud, et tema valitsust enam ei ole, tema partnerid on öelnud, et ei soovi enam selles valitsuses töötada, peaminister aga keeldub seda tunnistamast, hoiab kümne küünega oma toolist kinni ja keeldub tagasiastumast, on poliitilises kultuuris enneolematu nähtus."

Koalitsioonipartnerite ja opositsiooni ühtsust peaministri umbusaldamiseks kirjeldas Palo repliigiga filmist "Viimne reliikvia": "Vimm, mis ükskord prahvatab, vimm, mis kogunenud salaja. Olukord ei olnud selline, et täna mõeldi ja homme tehti. Ülbus ja küünilisus, mida on Reformierakonna ladvik endas kandunud, on nii kaua meelehärmi tekitanud. Tunne oligi selline, et niimoodi enam edasi ei saa."

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson märkis, et olukord, kus peaminister kaotab toetuse koalitsioonikaaslaste seas ega leia opositsioonist ühtegi liitlast, on aus hinnang Reformierakonna senisele käitumisele. "Kui oled olnud opositsiooni vastu igal sammul lugupidamatu ja võimuliitlaste osas hoolimatu, ongi selline lõpp loogiline."

Ometi olnud Reformierakonnal valitsemise algusaastail ka paremaid päevi ning nende poliitika arvestas partneritega rohkem. "Keskerakonna kogemus koostöös Reformierakonnaga oli enam kui 10 aastat tagasi päris normaalne, aga aegamööda muutus Reformierakonna enesekindlus ülbuseks ja viimastel aastatel pole tõepoolest arvestatud mitte muu kui ainult iseendaga. Mindi veidra kombe juurde, mis võis olla omane Päikesekuningale. Taavi Rõivas arvas, et tema ongi riik ja kui tema enam ei juhi, ootab Eestit ees katastroof. Rõivasel aga ei ole selliseid pädevusi ja erilisi võimeid, mis paneksid teda ennast nii kõrgelt hindama."

Eile nähtu oli Simsoni märkel sel sajandil esmakordne. "Partnerid jõudsid Reformierakonnast ette. Ei ole küsimus, kas Reformierakond oleks kasutanud sama mustrit, kindlasti oleks. Sellel sajandil on Reformierakond alati valitsuses olnud ja seda hinnaga, et on oma partnerid maha jätnud ja teinud liidu kellegi uuega."

Ka riigikogu liige Viktoria Ladõnskaja tunnistas, et eilne päev oli erakorraline. "Reformierakond oli liiga kaua võimul, lisaks mõjutasid peaministri umbusaldamist valitsuse pehmed otsused ja ühiskonna teravatele külgedele tähelepanu mitte pööramine, näiteks haldusreformgi nõudnuks  palju jõulisemaid otsuseid."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...