USA eksametnikud ja eksperdid sarjasid Trumpi uuendatud määrust

Üle 130 USA välispoliitikaeksperdi taunis president Donald Trumpi uuendatud sissesõidukeelu määrust, nimetades riigipeale saadetud kirjas seda riigi rahvuslikku julgeolekut samavõrd kahjustavaks kui esialgne määrus.

Pilt: Scanpix

USA eksametnikud ja eksperdid sarjasid Trumpi uuendatud määrust (1)

Üle 130 USA välispoliitikaeksperdi taunis president Donald Trumpi uuendatud sissesõidukeelu määrust, nimetades riigipeale saadetud kirjas seda riigi rahvuslikku julgeolekut samavõrd kahjustavaks kui esialgne määrus.

Trumpi uuendatud täidesaatev määrus sulgeb USA piirid ajutiselt kõigile põgenikele ja kuue peamiselt moslemitest elanikkonnaga riigi kodanikele. See keelab põgenike vastuvõtmise 120 päevaks ja peatab 90 päevaks viisade väljastamise Iraani, Liibüa, Somaalia, Sudaani, Süüria ja Jeemeni kodanikele, vahendas BNS.

Määrus jõustub 16. märtsil ja see asendab föderaalkohtus blokeeritud esialgset korraldust, mis anti välja jaanuari lõpus.

"Moslemitele - muuhulgas ISIS-e ohvritele või selle vastu võitlejatele - saadab see propagandat võimendava sõnumi...mis väidab ekslikult, et Ühendriigid on islamiga sõjas," seisab kirjas, mille on allkirjastanud endised valitsusametnikud ja eksperdid.

"Moslemitest põgenike ja reisijate riiki lubamine seevastu paljastab terroristide valed ja seisab vastu nende moondunud nägemusele," seisab 10. märtsi kuupäeva kandvas kirjas

Allakirjutanute seas on nii vabariiklasest kui demokraadist presidentide alluvuses töötanud ametnikke, nagu endine kõrge diplomaat Nicholas Burns, rahvusliku julgeolekunõukogu terroritõrjedirektor Richard Clarke ja kaitseministeeriumi tippametnik Michele Flournoy, eksvälisminister Madeleine Albright, endine sisejulgeolekuminister Janet Napolitano, rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice ja riiklik terroritõrjedirektor Matthew Olsen.

Eksametnike ja ekspertide märkused järgnevad mitme USA osariigi võimude avaldustele, mille kohaselt on uuendatud määrus moslemite suhtes diskrimineeriv ja kahjustab Ühendriikide huve.

"Sellised keelud, mida see määrus hõlmab, kahjustavad USA rahvuslikku julgeolekut ja ei ole meie suure rahva väärilised," seisab kirjas.

Allakirjutanute sõnul "nõrgestab määrus riigi võimet tegutseda globaalses juhtrollis ja seab ohtu rahvuslikud huvid, sest ei suuda toetada suurt arvu põgenikke võõrustavate liitlaste stabiilsust".

Kiri on adresseeritud lisaks Trumpile tema välisministrile Rex Tillersonile, kaitseminister James Mattisele, justiitsminister Jeff Sessionsile, sisejulgeolekuminister John Kellyle ja luurekoordinaatori kohusetäitjale Michael Dempseyle.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...