USA energiaminister: Euroopa peab vähendama sõltuvust Vene gaasist

 USA energiaminister Rick Perry tunneb muret, et Vene gaasi osakaal Euroopa turul on viimaste aastatega 30 protsendilt 40 protsendini kasvanud.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

USA energiaminister: Euroopa peab vähendama sõltuvust Vene gaasist (3)

Toimetaja: Moonika Tuul

 USA energiaminister Rick Perry tunneb muret, et Vene gaasi osakaal Euroopa turul on viimaste aastatega 30 protsendilt 40 protsendini kasvanud.

"Energiaallikate mitmekesisus tagab julgeoleku, see on riikliku julgeoleku tagamiseks hädavajalik," ütles Perry Bukarestis toimuval Kolme Mere Initsiatiivi tippkohtumisel, märkides veel, et on murettekitav, kuidas Vene gaasi osakaal Euroopa turul on viimaste aastatega 30 protsendilt 40 protsendini kasvanud, vahendas BNS.

Perry sõnul on eriti suur oht Kesk- ja Ida-Euroopa riikide jaoks, kelle jaoks on Venemaa peamine gaasipakkuja. Alternatiividena tõi ta välja Tšehhis arendusjärgus oleva tuumajaamaprojekti ja Musta mere avamere gaasi- ja naftaprojektid.

USA minister oli Kolme Mere Initsiatiivi tippkohtumise üks võtmekõnelejaid. Kolme mere algatus on Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvate EL-i liikmesriikide koostööformaat, mille eesmärk on parandada Ida-Euroopas ühenduvust ja piirkonna suhteid EL-i ja USA-ga.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, USA energeetikaminister Rick Perry, Saksa välisminister Heiko Maas, Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja teised arutavad tippkohtumisel umbes 40 projekti, mille eesmärk on suurendada piirkondlikku sidusust transpordi, energeetika ja digivaldkonnas.

Formaadi liikmed on Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari ning seni on korraldatud kaks tippkohtumist: 2016. aastal Horvaatias Dubrovnikus ja 2017. aastal Varssavis, kus osales ka USA president Donald Trump.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...