USA-s suri kuulus eesti kunstiteadlane ja õppejõud

Ameerika Ühendriikides, Californis Palo Altos suri jaanilaupäeval 90 aasta vanuselt eesti kunstiteadlane, kunstikriitik ja õppejõud Boris Bernstein. 

Pilt: Scanpix

USA-s suri kuulus eesti kunstiteadlane ja õppejõud (1)

Ameerika Ühendriikides, Californis Palo Altos suri jaanilaupäeval 90 aasta vanuselt eesti kunstiteadlane, kunstikriitik ja õppejõud Boris Bernstein. 

Bernstein sündis 1924. aastal Ukraina NSV-s, Odessas, õppis alates 1946. aastast Leningradi Ülikooli kunstiajaloo osakonnas, lõpetades selle 1951. aastal, teatas Eesti Kunstiakadeemia (EKA) BNS-ile.

Nõukogude õppeasutustes valitsevate antisemiitlike hoiakute tõttu ei pääsenud Bernstein edasi aspirantuuri ning sattus erialase töö otsinguil Tallinna, asudes 1951. aastal õpetama kunstiajalugu Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (ERKI), hilisemas EKA-s. Bernstein kaitses 1968 Tartu ülikoolis kandidaadiväitekirja Eesti graafikast ja 1993 Moskva Ülikoolis doktoriväitekirja kunstiteaduse ja kunstikultuuri teoreetilistest küsimustest. 1988. aastast oli ta ERKI kunstiajaloo professor ning 1995. aastast EKA emeriitprofessor.

1995. aastal asus Bernstein koos pianistist abikaasa Friedaga elama tütre juurde Palo Altosse, Californiasse.

1960.-1980. aastatel oli Bernstein Eesti üks juhtivamaid kunstikriitikuid ja toonase kunstiuuenduse olulisemaid analüüsijaid. Tema sulest ilmus üle 300 publikatsiooni erinevates keeltes, sealhulgas kataloogi- ja albumitekstid Aino Bachist aastal 1961, Vive Tollist aastal 1978, Ilmar Tornist samuti 1978, Peeter Ulasest aastal 1984, Nikolai Kormašovist aastal 1985, samuti venekeelne "Eesti graafika" aastal 1970 ja kriitikakogumik "Ringi sees ja ringist väljas" aastal 1979.

Paralleelselt kriitikutööga tegeles Bernstein kunstiteaduse metodoloogia küsimustega, avaldades selleteemalisi artikleid ajakirjades Sovetskoje Oskusstvoznanie ja Kunstiteaduslikke Uurimusi, kogumikes "Kunstiteadus ja kunstikultuur" aastal 1990 ning aastal 2001 venekeelses monograafias "Pahupidi Pügmalion" ning 2009. aastal eestikeelses monograafias "Visuaalne kujund ja kunstimaailm". 2009. aastal ilmus eesti keeles temalt mälestusteraamat "Vana kaev".

Bernstein pälvis mitmeid autasusid, sealhulgas Eesti Kultuurkapitali aastapreemia aastal 2009. Ta oli Eesti Kunstnike Liidu ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite ühingu auliige, samuti EKA audoktor. Aastal 1991 tegi Liina Kulles temast filmi "Kunstiteadalne Boris Bernstein".

Bernsteini jäävad austusega mälestama EKA, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kunstnike Liit ja kultuuriministeerium​.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...