Uue valitsuse läbirääkijad: dogmade aeg on nüüdseks läbi ja välispoliitika alused ei muutu

Uue valitsuse kõige tõenäolisemad osalised ehk Keskerakond, sotsiaaldemokraadid ja IRL teatasid kolmapäeva õhtul ametlikult valitsuskõneluste alustamisest, milleks annab nüüd vabad käed peaminister Taavi Rõivase äsjane tagandamine Riigikogu umbusaldushääletusel.

Pilt: Albert Truuväärt

Uue valitsuse läbirääkijad: dogmade aeg on nüüdseks läbi ja välispoliitika alused ei muutu

Virkko Lepassalu

Uue valitsuse kõige tõenäolisemad osalised ehk Keskerakond, sotsiaaldemokraadid ja IRL teatasid kolmapäeva õhtul ametlikult valitsuskõneluste alustamisest, milleks annab nüüd vabad käed peaminister Taavi Rõivase äsjane tagandamine Riigikogu umbusaldushääletusel.

Kolmapäeva õhtuse seisuga on võimalik uus valitsuskoalitsioon kokku leppinud julgeoleku- ja välispoliitika alused, et lükata ümber valitsusest tagandatud Reformierakonna hirmutamiskampaania, mis osaliselt on jõudnud ka välismeediasse ja diplomaatideni.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et erakondade esindajad käisid täna poliitikat arutamas presidendi juures. "Me tunnetame selgesti vastutust, et viia Eestit edasi, et saada Eestile uus valitsus, kuid mitte kiirendatud korras, vaid eksperte kaasates," rääkis Ratas. "Oleme kolmekesi kohtunud veel kahe fraktsiooni esimehega, Vabaerakonna ja EKREga, ootame ka nende ideid ja panust. Oleme leppinud kokku, et uus võimalik valitsusliit võiks seista kolmel vaalal: kuidas ületada rahvastikukriis, kuidas inimeste arv tõusule pöörata, samuti soovime dogmad majandus- ja maksupoliitikas uuesti lauale tuua, et arutada neid ekspertidega."

Ratase sõnul panustatakse tugevasti välispoliitika ja julgeolekuvaldkonda. "Kui siit peaks sündima uus koalitsioon, siis me ei muuda välis- ja julgeolekupoliitika aluseid," toonitas ta. Ülejäänud valdkondadest rääkides ütles ta, et "me ei tooda 50 lk koalitsioonilepingut, sest kui uued ideed tulevad, me ei tahaks, et vastataks, et pole neid näiteks 43. lk-l kirjas. Häid ideid me kindlasti kaalume."

Sotside juhi Jevgeni Ossinovski kinnitusel on uue valitsuse moodustamine normaalne demokraatlik protsess. "Kõigepealt tuleb kokku leppida välis- ja julgeolekupoliitika. Selles osas meil ei ole erimeelsusi. Me ei lepi detailselt kokku tuhandeid punkte, lepime kokku aluspõhimõtted. Muus osas käitume vastavalt muutunud oludele."

Ossinovski sõnul on võimaliku uue valitsuse osapooled kokku leppinud graafiku, kuidas erinevaid teemasid lähinädalatel arutada. Ta nimetas põhipunktidena sündide suurendamist, välismaalt tagasipöördumise soodustamist, maksupoliitikat. "Uus valitsus kindlasti investeerib inimvarasse ja võrdsemate võimaluste tagamisse, näiteks sotsiaalpoliitikas," lisas ta.

IRLi juht Margus Tsahkna tõdes, et seisak sai täna läbi. "Meid peab saama rohkem, meil on vaja töökäsi," viitas ta rahvastikukriisile samamoodi, nagu kolleegidki. Tema sõnul peaks rohkem rahastama Eesti välisteenistusi, selles osas ollakse samuti ühte meelt. "Meie eesmärk on kokku panna töötav tugev valitsus," lisas ta.

Kui tegemist on üldse mingi pöördega, siis Tsahkna sõnul selles osas, et rasked teemad, mis Eestis on, saadakse maa küljest lahti. "Mis puutub vasakpöördesse, siis on see taas üks osa sildistamistest," tõdes ta Reformierakonna algatatud laimukampaania kohta.

Jevgeni Ossinovski ütles, et kui Reformierakond IRLi valitsusest kunagi välja arvas, siis nimetati seda sotsiaalsuse lisamiseks valitsusse. "Ma kirjutan sellele kindlasti alla," lisas ta, viidates, et praegu on samamoodi tegemist sotsiaalsuse lisamisega. Tema sõnul ollakse Eestit ehitanud koos, kivi kivi peale ja edasi minekuks on korralik vundament olemas.

Jevgeni Ossinovski sõnul on tulnud signaale, et mõni reformierakondlane on levitanud välismeedias kuuldusi, nagu oleks Eesti pöördunud itta, kuid selline maine kahjustamine on täiesti lubamatu. Selleks, et levitatavaid kuuldusi ümber lükata, leppisidki kolm võimaliku koalitsiooni osapoolt kõigepealt ehk täna õhtuks kokku välis- ja julgeolekupoliitikas, et kuulujuttude levitamist ellimineerida. Konverentsil osalenud kaitseminister Hannes Hanso (SDE) ütles, et on pidanud välisajakirjanike hulgas ümber lükkama hirme, nagu olnuks tegemist mingi hirmutava pöördega itta.

Laadimine...Laadimine...