Uuring: enamik kohviliike on väljasuremisohus

Umbes 60 protsenti metsikutest kohvisortidest on kliimasoojenemise, haiguste ja raadamise tõttu silmitsi väljasuremisega, seades ohtu kohvijoomise tuleviku.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Uuring: enamik kohviliike on väljasuremisohus

Toimetaja: Moonika Tuul

Umbes 60 protsenti metsikutest kohvisortidest on kliimasoojenemise, haiguste ja raadamise tõttu silmitsi väljasuremisega, seades ohtu kohvijoomise tuleviku.

Maailmas tarbitakse päevas enam kui kaks miljardit tassi kohvi, kuid kohvitööstus sõltub metsikutest sortidest, mis kasvavad vaid üksikutes regioonides. Metsikuid sorte on vaja kohvi geneetilise mitmekesisuse säilitamiseks ja haigustega võitlemiseks, vahenads BNS.

Briti Kew' kuningliku botaanikaaja teadlased uurisid 124 kohviliiki, et ennustada, mis neid kliimasoojenemise ja ökosüsteemide hävingu korral ees ootab.

Leiti, et uuritud sortidest 75 olid väljasuremisohus: 13 olid kriitiliselt ohustatud, 40 ohustatud, nende seas arabica ja 22 haavatavad.

"Üldiselt, asjaolu, et väljasuremisoht oli kohviliikidel nii kõrge, pea 60 protsenti, see on kaugelt kõrgemal väljasuremisohust teiste taimede puhul," ütles Kew kohviuuringute juht Aaron Davis uudisteagentuurile AFP.

"See on ohustatuimate taimeliikide tipus. Teisalt pole see sugugi üllatav, sest paljusid liike on raske leida ja need kasvavad raskesti ligipääsetavates piirkondades. Mõnede areaal on vaid jalgpalliväljaku suurune," märkis ta.

Praegu sõltub maailma kohvitootmine suuresti vaid kahest liigist: arabica ja robusta.

Arabica moodustab maailmas müüdud kohvist umbe 60 protsenti, kuid looduses kasvab see vabalt vaid kahes riigis: Etioopias ja Lõuna-Sudaanis.

Lisaks ebamugavusele, mida kohvi kadumine põhjustaks tarbijatele, märkisid uurijad aga ka seda, et kohvi on tähtis elatusallikas põllumeestele vaestes riikides, kes oleks kohviliikide kadudes sunnitud ümber asuma.

Märgiti veel, et lähitulevikus ei ole siiski kohvidefitsiiti oodata ja hetkel on selle kasvatamine elujõuline. Probleemid võivad aga ilmneda, kui valitsused ei tegele piisavalt metsakaitse ja -taastamisega ega taga kohvikasvatajatele õiglast hinda, et ärgitada neid kasutama paremaid tootmismeetodeid.

Laadimine...Laadimine...