UUS HAIGLA! Linn käivitab hanked Tallinna Haigla rajamiseks

Tallinna linnapea MIhhail Kõlvart ütles, et praegused haiglahooned ei anna võimalust meditsiini arendada suuremas plaanis ja nende hoonete renoveerimine ei annaks ka väga palju juurde.

Pilt: Mats Õun

UUS HAIGLA! Linn käivitab hanked Tallinna Haigla rajamiseks

Erki Varma

"Lähteülesanne ja vajalikud dokumendid on ette valmistatud ja hanke käivitamine on piltlikult öeldes arvuti nupu vajutamise kaugusel. Ja täna lähtuvalt eilsest uudisest me otsustasime, et me hanked käivitame," rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kommenteerides eilset teadet, et Eesti taotleb aastateks 2021-2026 Euroopa Liidu vahenditest 380 miljonit eurot Tallinna Haigla projekteerimiseks ja rajamiseks.

Kõlvarti sõnul on Tallinna Haigla projektist räägitud juba päris mitu aastat ning lisaks rääkimisele on Tallinn lähtuvalt oma võimalustest ja ressurssidest seda projekti ka ette valmistanud. "On välja töötatud kontseptsioon ja me oleme valmis käivitama meditsiinitehnoloogia eelprojekti hanget". Veel selle aasta lõpuks kehtestatakse detailplaneering. 

Praegused hooned on ajale jalgu jäänud

Tallinna haigla ehitamise vajadus on väljakujunenud juba ammu ja see vajadus on Kõlvarti sõnul eksistentsiaalne. "Praegused haiglahooned ei anna võimalust meditsiini arendada suuremas plaanis ja tegelikult nende hoonete renoveerimine ei annaks ka väga palju," selgitas Kõlvart.

Meditsiinitehnoloogia areneb tema sõnul nii kiiresti, et vanad hooned ei suuda selle arenguga enam kaasas käia.

"Lihtsalt vanad hooned ei anna võimalust uutele tehnoloogiatele ja uutele põhimõtetele. Seda näitas kahjuks ka kevadine koroonakriis, kui oli selgelt näha, et hoonete struktuur ja disain ei võimalda epideemia korral erinevaid osakondi üksteisest eraldada," nentis Kõlvart. "See on just see juhtum, kus selleks, et oleks kaasaegne sisu, tuleb tagada ka kaasaegse vorm."

Uus Tallinna haiglahoone annab tema kinnitusel võimaluse ka sisuliselt meditsiini arendada. "Rääkimata sellest, et on ka füüsiline vajadus," ütles Kõlvart. Kuni uue ravikorpuse valmimiseni jäävad AS Ida-Tallinna Keskhaigla ja AS Lääne-Tallinna Keskhaigla tegutsema oma senistes asukohtades ning kinnistutel. Uus Tallinna Haigla meditsiinilinnak on planeeritud Tallinn Narva mnt 129 ja Narva mnt 129b kinnistutele.

„Uue haigla näol tekib Tallinnasse ja Eestisse kaasaegne meditsiinilinnak, mis ei osuta terviseteenuseid mitte ainult pealinlastele, vaid kogu Põhja-Eesti regiooni elanikele. Meie eesmärgiks on rajada igati kaasaegne, ülikoolihaiglaga samaväärne haiglahoone. Sellest lähtuvalt on kavandatud ka uus meditsiinilinnak ülikoolihaiglate ehk kõrgema ravietapi haiglate standarditest lähtuvalt,“ sõnas Kõlvart.

Linnapea sõnul on tegemist väga suure objektiga. "Kui ma õigesti mäletan, siis 547 ühekohalist palatit peab mahtuma sellesse haiglasse. Ja kokku on ehituspinda umbes 140 000 ruutmeetrit," rääkis Kõlvart. "Tegemist ei ole ainult Tallinna projektiga, vaid ikkagi üleriigilise projektiga ja täna on meile antud väga tugev sõnum, et me hakkame selle projektiga edasi liikuma."

Tallinna Haigla kogumaksumus on hinnanguliselt 500 miljonit eurot, millest linna osalus oleks Kõlvarti sõnul umbes 100 miljonit eurot. „Kuna Tallinna finantsseis on olnud viimastel aastatel väga hea ja stabiilne, siis oleme saanud koguda ka reservi, mistõttu annab linna praegune finantsvõimekus Tallinnale positiivse stardiplatvormi suurinvesteeringuks ja vajadusel ka laenu võtmiseks,“ nentis Kõlvart. 

Märgiline investeering

Sotsiaalministeeriumi teatel algavad Euroopa Komisjoniga läbirääkimised haiglate investeeringute tegemiseks üle Eesti. Sealhulgas taotleb Eesti aastateks 2021-2026 Euroopa Liidu vahenditest 380 miljonit eurot Tallinna Haigla projekteerimiseks ja rajamiseks.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on märgiline investeering Tallinna haigla ehitusse. "Haigla ei saa kohe valmis, aga peame endale aru andma, et erinevad pandeemiad ja nakkushaigused liiguvad aastaringselt," sõnas ta.

Kiige sõnul on pandeemiate puhkemisoht globaalses kogukonnas pigem kasvav kui langev. "Peame mõtlema, mis saab kümne ja kahekümne aasta pärast. Tallinnas olev haiglate hoonestus on paljuski vananenud, seal ei ole võimalik tagada kaasaegseid nakkusohutuste reegleid. Seda kõike saab teha oluliselt kõrgema kvaliteediga uues Tallinna haiglas," ütles ta.

Laadimine...Laadimine...