Uus koalitsioon plaanib e-sigarettide maksustamist

Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) koalitsiooniläbirääkimistel on arutatud ka e-sigarettide nikotiinivedeliku aktsiisiga maksustamist, mis teeks Eestist esimese omataolise riigi Euroopa Liidus.

Pilt: Scanpix

Uus koalitsioon plaanib e-sigarettide maksustamist

Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) koalitsiooniläbirääkimistel on arutatud ka e-sigarettide nikotiinivedeliku aktsiisiga maksustamist, mis teeks Eestist esimese omataolise riigi Euroopa Liidus.

"Jah, vastab tõele, et läbirääkimistel on e-sigarettide maksustamine teemaks olnud ja kui see peaks reaalselt rakenduma, siis teeks see Eestist esimese riigi Euroopa Liidus, kus seda tehakse," ütles Reformierakonna pressiesindaja Silver Pukk BNS-ile.

Puki sõnul on maksustamise mõjud ja võimalik tulu suurus riigieelarves rahandusministeeriumis täpsustamisel. BNS-ile teadaolevalt on koalitsiooniläbirääkimistel räägitud summast 5 miljonit eurot aktsiisitulu aastas.

Praegu on üle nelja milligrammi nikotiini sisaldav e-sigarettide vedelik kategoriseeritud ravimiga ja seda ei tohi vabamüügis müüa. Nikotiinivedelike aktsiisiga maksustamisele on üles kutsunud maksumaksjate liit ning see kuulus ka sotsiaaldemokraatide valimisprogrammi. Maksu- ja tolliameti hinnangul oli e-sigarettide müügi mõju tubakaaktsiisi laekumisele 2013. aastal 3 miljonit eurot.

2014. aasta kevadel küll jõustus Euroopa Liidu tubakadirektiiv, mis näeb ette, et turustada võib e-sigarette, mille nikotiini sisaldav vedelik ei sisalda nikotiini rohkem kui 20 milligrammi milliliitri kohta, aga liikmesriikidel on direktiivi sätete ülevõtmiseks aega 20. maini 2016.

Uue koalitsiooni plaani maksustada aktsiisiga e-sigarettide vedelikud kommenteerides, ütles Elgery Groupi juhatuse liige Olver Lehtsaar, et hinnangulised 5 miljonit eurot on täiesti utoopiline summa, mille kokku saamise võimalikkust kahandab veelgi must turg, mis maksustamise käigus paratamatult lokkama lööb.

"Me elame internetiajastul ja kui Eesti on ainuke EL-i riik, kus e-sigaretid on maksustatud, siis on paratamatu, et edaspidi on mustal turul kogukäibes väga suur roll. Maksustamine võiks parandada olukorda siseturul, aga EL-i ühisele turule jääb lõppkokkuvõttes suurem roll, sest Prantsusmaa ja Saksamaa on võtnud tubakadirektiivist lähtuva seisukoha, et e-sigaretid ei ole tubakatoode ning seal juba toodetakse neid vedelikke," rääkis Lehtsaar BNS-ile.

Enne maksustamist võiks Lehtsaare hinnangul ikkagi lasta nikotiinivedelikud eurodirektiivist lähtuvalt turule ja siis vaadata, milliseks turg kujuneb, praegust turumahtu vaadates peaks 5 miljoni euro eelarvesse toomiseks olema aktsiisi ikkagi nii märgatav, et kohalik jaemüük ei hakkagi kunagi tööle. "Võib arvata, et ettevõtted kolivad Eestist ära ja internetti, jäävad tegutsema pigem hulgimüüjatena," ütles ta.

"Tavaline nikotiiniga 20 milliliitrine e-sigareti vedelikupudel kestab tarbijal kaks nädalat, mingit küsimust ei ole välismaal endale kaasa osta 10 pudelit ja mitu kuud on rahulik, ma ei näe kuidas peaks Eesti ametkonnad hakkama piiri ja postipakke nii täpselt kontrollima hakkama, et sellisele kaubaliikumisele piiri panna," rääkis Lehtsaar, kelle hinnangul võib tavapärane aktsiisiga maksustamine toetada vaid suurte tubakatootjate äritegevust, mil aktsiisi ja aktsiisiladudega tegutsemine on juba selge ja mille jaoks e-sigaret tähendab vaid täiendavat segmenti toodete valikus.

Laadimine...Laadimine...