Uus Tammsaare park saab salaaia

Uuenenud Tammsaare pargis eraldab haljasriba pargiteed suuremast liiklusmürast, ühte pargisoppi tuleb salaaed ning maast välja kaevatud turuhoone keldrile kerkib kohvik või hoone pargi tööriistade hoidmiseks.

Uus Tammsaare park saab salaaia

Ivo Karlep

Uuenenud Tammsaare pargis eraldab haljasriba pargiteed suuremast liiklusmürast, ühte pargisoppi tuleb salaaed ning maast välja kaevatud turuhoone keldrile kerkib kohvik või hoone pargi tööriistade hoidmiseks.

Uue näoga parki tuleb rohkem jalakäijate teid, samas on aga ka arvestatud kõigi nendega, kes sooviksid seal rohkem omaette olla. Uues Tammsaare pargis leidub nii intiimsust kui ka kohti avalike ürituste jaoks. Inimeste praegused peamised käigusuunad säilivad ka pärast pargi uuendamist, nagu ka olemasolev väärtuslik puude kooslus.


"Hei, takso!" monument nihkub


Tammsaare pargi ideekonkursi võitnud Kadarik Tüür Arhitektid OÜ võistlustöö Belle Epoque keskendub ka nendele aladele, mida praegu ei kasutata. Jalakäijate liikumisteed nihkuvad aga autoteedest pisut kaugemale, nii eraldab haljastus jalakäijad liiklusmürast. Parki jääb alles istumiskohtadega keskne plats. Eriti huvitavaks teeb lahenduse väike salaaed, mis autori arvates igas korralikus pargis ka olema peab.
"Tüüri arhitektide töö mõjub värskelt, kuid meenutab samas selle paiga ajalugu," ütles abilinnapea Taavi Aas. "See oligi, mida me töödele tingimuseks seadsime."
Estonia teatri esisel Uue turu platsil asuv 1905. aasta revolutsiooni mälestusmärk nihutatakse draamateatri poole. Nii saab praegu kasutult seisval platsil tulevikus korraldada kultuuriüritusi ja pidada taas väliturgu.


Kesklinna pärl


Plaanid on ka Estonia kõrvalt välja kaevatud Uue turu hoone keldriga. "Endise turuhoone keldri müürid olid üllatavalt hästi säilinud ja nüüd on võimalik sinna rajada kohvik või pargiteenindusasutus," ütles Aas. "Kuhugi tuleb paigaldada tehnovõrgud ja kusagil peaks hoidma pargi töövahendeid, keldriruumid sobiks selleks suurepäraselt."
Algne turuhoone ise hävis Teises maailmasõjas. "Projekteeritava paviljoni välisosa tuleb puidust, soovime kasutada head kodumaist toorainet," ütles uue pargi projekti üks autoreid, arhitekt Ott Kadarik keldrile kerkiv uue hoone kohta.
Kadarik lisas, et arhitektid on andnud endast nüüd kõik, et uuenev Tammsaare park saaks olema inimsõbralikum kui praegune, ja et sellest kohast kujuneks üks kesklinna pärleid. "Veel on pooleli vaid vana turuhoone kohale tuleva paviljoni projekt," selgitas Kadarik. "Muus osas on täpsustused tehtud, kõik väikevormid on läbi töötatud, valgustus on disainitud, kogu taimemajandus paigas ja istutuskohad määratud. Igasugused kooskõlastused on küll plaanitust rohkem aega võtnud."
Arhitektuurifirma on mõelnud ka pargi sisustamisele. "Esinduspargis peab olema ikka korralik uus pargimööbel, millest ei ole võimalik kuidagi üle ega ümber minna," selgitas Kadarik. "Osa sellest on kindlasti originaalmööbel, mis on mõeldud ainult sellele pargile."
"Ehitustöödega hakatakse kohe-kohe pihta, natuke jäi asi venima ehitusloa saamise taha riiklikust ehitusregistrist," rääkis linna kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik. "Kohe, kui ehitusluba antakse, hakkame kaevetöödega pihta. Tööde maht on väga suur ja kui me alustamisega kevadeni ootame, siis jääme ajahätta."
----------------------------------


Linn kohendab ka Löwenruh' ja Kopli parki


Lisaks Tammsaare pargile kohendab linn järgmisel aastal Löwenruh`, Tondiraba, Priisle ja Kopli parki, Stroomi puhkeala ja Piiskopi aeda Toompeal.

Õismäe tiigi äärde tuleb avalike ürituste ja puhkeala, Kolde puiesteele aga ilus Pelgulinna väljak. Lisaks rajab linn linnaosades mänguväljakuid ja soetab linnamööblit jne.

Jätkub ka käesoleval aastal alanud projekt "Laste ja noorte lillepidu", mille raames istutavad lapsed Laagna tee sõidusuundade vahelistele mururibadele suvelilli.

Heakorrale ja keskkonnakaitsele annab linn uue aasta eelarvest 4 864 850 eurot.

Laadimine...Laadimine...