Vääritu konkurentsi probleemi reklaamiturul lahendaks seadusemuudatus

"Probleem on meil kõigil ning selle probleemiga peab tegelema seadusandja," ütles EALL-i tegevdirektor Mart Raudsaar. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Vääritu konkurentsi probleemi reklaamiturul lahendaks seadusemuudatus (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Probleem on meil kõigil ning selle probleemiga peab tegelema seadusandja," ütles EALL-i tegevdirektor Mart Raudsaar. 

Eesti Ajalehtede Liit (EALL) tervitab riigikontrolli auditit, mis juhib tähelepanu munitsipaallehtedes toimuvale ajupesule ja reklaamituru solkimisele, kuid leiab, et probleemi lahendust ei saa jätta ainult omavalitsuste hooleks, vahendas BNS. 

"Oleme aastaid juhtinud tähelepanu sellele, et mõnede munitsipaallehtede tegevus on toonud kaasa demokraatiaprobleemi ning vääritu konkurentsi reklaamiturul," ütles Raudsaar. „Mõned aastad tagasi toimus ka riigikogus kõrgetasemeline kohtumine poliitikutega, mis lõppes soovitusega pöörduda õiguskantsleri poole või konkurentsiametisse. Õiguskantsler aga soovitas omakorda pöörduda kohtusse nendel, kellel on probleem. Kuid probleem on meil kõigil ning selle probleemiga peab tegelema seadusandja."

Kui suur osa maksumaksja raha eest tehtavast munitsipaallehest kulub võimulolijate kiitmisele, siis on see ohuks demokraatiale. Kui maksumaksja rahaga tehtavas lehes avaldatakse tasulisi kuulutusi, siis solgitakse sellega reklaamiturgu.

EALL-i hinnangul lahendaks vääritu konkurentsi probleemi seadusemuudatus, mis defineeriks maksumaksja raha eest tehtava väljaande kohaliku infolehena ja keelaks seal tasulise reklaami, sealhulgas ostu-müügi reklaami avaldamise. Infoleht on mõeldud kohalike elanike teavitamiseks kohaliku omavalitsuse ja kohaliku kogukonna tegemistest.

Teiseks, vältimaks poliitilist ajupesu, peaksid kohalike omavalituste liidud looma eneseregulatsiooni organi, kuhu oleks võimalik kohalikel valla või linnalehe lugejatel kaevata, kui kajastus kipub olema ühekülgne. On väga vähe tõenäoline, et Eestis on korraga igal pool võimul üks erakond või liikumine, seega on põhjust eeldada, et selline eneseregulatsiooniorgan aitaks eksinuid juhtida tagasi õigele teele.

"Riigikontroll ei arva, et probleemi lahendamiseks tuleks ilmtingimata täiendada seadusi," sõnas riigikontrolör Janar Holm. "Luua uusi norme, mis oleksid ühtmoodi toimivad kõigis omavalitsustes, on siinkohal ka keeruline. Probleemi tuleb püüda lahendada eelkõige tõhusama kontrolli, nii välise järelevalve kui ka sisemise enesekontrolli kaudu." 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...