VAATA FOTOSID! Tallinna Tugikeskus Juks tähistas 25. tegevusaastat

"Tallinna Tugikeskus Juks toetab erivajadustega noori erinevate tegevuste kaudu, et neil oleks võimalik tulevikus ühiskonnas iseseisvalt hakkama saada," ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

Pilt: Albert Truuväärt
Haridus Tallinn

VAATA FOTOSID! Tallinna Tugikeskus Juks tähistas 25. tegevusaastat

Toimetaja: Toomas Raag

"Tallinna Tugikeskus Juks toetab erivajadustega noori erinevate tegevuste kaudu, et neil oleks võimalik tulevikus ühiskonnas iseseisvalt hakkama saada," ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

Erivajadustega inimeste ja nende perede toimetulekut toetav Tallinna Tugikeskus Juks on 25 tegevusaasta vältel arenenud tunnustatud kompetentsikeskuseks, mis pakub igapäevaselt teenust 130-le inimesele.  

21images

Beškina sõnul on Tugikeskus Juks oma tegevusega täitnud äärmiselt olulist ja tänuväärset rolli ühiskonnas.

"Juks on Tallinnas ja ka Eesti kontekstis ainulaadne sotsiaalasutus, kus erivajadustega noorte arengut toetatakse näiteks kunstiloome kaudu," ütles ta. "Nende andekate noorte töid saab praegu vaadata tugikeskuse 25. aastapäevale pühendatud näitusel "Annid ja aarded" Disaini ja Arhitektuurigaleriis, mis on  avatud kuni 12. oktoobrini."

Tugikeskuse teenuse kasutajateks on intellektihäirega vähemalt 18-aastased noored, kes tulevad  keskusesse peale põhikooli lõpetamist. Keskuses pakutakse võimestavaid päevategevusi, rehabilitatsiooniteenuseid ning saab ka töötada kohandatud töökeskkonnas, tehes võimetekohast tööd. Oskusi, mida keskuses saadakse, läheb vaja nii igapäevaelus kui ka töö juures. 

Tugikeskus Juks direktor Irina Kalde tõdeb, et nende aastatega on palju muutunud. "Ainuüksi ühiskonna suhtumine intellektihäirega inimestesse on aastatega muutunud. Kui veel näiteks 20 aastat tagasi võis linnapildis harva näha erivajadustega inimesi, siis täna on nad kõikjal meie ümber võrdväärsetena," sõnas Kalde.

Erilist tähelepanu osutatakse keskuses loometegevusele, läbi mille saavad inimesed enesekindlust ka igapäevaelus. Tegevuste käigus valmib klaasi-, keraamika-, disaini-, tekstiili-, õmblus- ning portselanimaali- ja siidimaalikojas huvitav ja omanäoline looming, mis on leidnud aastate jooksul tunnustust ja ostjaid nii Eestist kui ka välismaal. Juksi kunstitooteid saab osta ka nende oma kingituste poest ning soovi korral saab teha ka eritellimusi firmakingitusteks. Keskuse autorite töid on esitletud nii Soomes, Prantsusmaal, Inglismaal, Itaalias, Albaanias ja mujalgi. Muuhulgas tegutseb keskuses ka luulering ja juubeliaasta puhul anti välja luuleraamat "Armastusest ju räägitakse".

Tugikeskus Juks on Tallinna linna hoolekandeasutus, mille ülesandeks on erivajadustega noortele ja täiskasvanutele sotsiaalteenuste osutamine. Keskus korraldab klientidele iseseisvumis- ja toimetuleku õpet, osutab kaitstud töötamise teenust, töötamise toetamise teenust, korraldab keskuse lõpetanud klientidele tööalaste ja sotsiaalsete oskuste arendamise ja tugevdamise koolitust kogemusõppeprintsiibil, nõustab ja informeerib klientide sotsiaalvõrgustikku kuuluvaid isikuid. Tugikeskuses koostatakse ka rehabilitatsiooniplaane ja osutatakse rehabilitatsiooniteenuseid.

Tallinna Linnavalitsuse määrusega moodustati 30. septembril aastal 1994 munitsipaalasutus – Tallinna Puuetega Noorte Õppekeskus Juks, mis hakkas korraldama puuetega noorte ettevalmistavat õpet ning arendama noorte loovust ja iseseisvat toimetulekut. Õppekeskus oli toona üks esimesi omataolisi taasiseseisvunud Eestis.

 

 

Laadimine...Laadimine...