VAATA OTSE: Kuidas lahendada tööturu ja haridussüsteemi vastuolusid?

Koolis ja töökohal pakutav ei vasta sageli noorte ootustele, tõdes OSKA arendusjuht Tiia Randma. Otseülekandes saab jälgida, kuidas eksperdid analüüsivad tööturgu, haridussüsteemi, ühiskonna vajadusi jne.

Pilt: Scanpix
Haridus Majandus

VAATA OTSE: Kuidas lahendada tööturu ja haridussüsteemi vastuolusid?

Koolis ja töökohal pakutav ei vasta sageli noorte ootustele, tõdes OSKA arendusjuht Tiia Randma. Otseülekandes saab jälgida, kuidas eksperdid analüüsivad tööturgu, haridussüsteemi, ühiskonna vajadusi jne.

OSKA konverentsil TÖÖTURG-HARIDUS arutletakse suurimate vastuolude üle tuleviku tööjõuvajaduse ja haridussüsteemi vahel.

OSKA arendusjuhi Tiia Randma sõnul ei vasta koolis ja töökohal pakutav sageli noorte ootustele."Noored lahkuvad nii koolist kui töölt, kui nad oma tegevuse tähendust ei mõista. Õpetajate ja tööandjatena ei oska me aga tihti nende jaoks iga sekundit tähenduslikuks muuta," toob Randma välja ühe kitsaskohtadest.

OSKA uuringute järgi napib iseäranis tehnilistel erialadel tööjõudu. Inseneri ja tehniku erialadele sisseastujate arvud on drastiliselt vähenenud, kuid tulevikus on järjest enam töökohti, mis just tehnilist väljaõpet eeldavad.

Konverentsil käsitleb OSKA arendusjuht Tiia Randma peamisi pudelikaelasid tööturu ja haridussüsteemi vahel. Tööjõu ja oskuste prognoosimise vajalikkusest räägivad OSKA peaanalüütik Yngve Rosenblad, Töötukassa juhatuse liige Reelika Leetmaa ning Tartu Tamme Gümnaasiumi karjäärikoordinaator Merit Luik.

Ettekannetele järgnevad paneeldiskussioonid, mis põhjalikumalt tööturu ja haridussüsteemi kitsaskohti avavad. Ühiskonna vajaduste ja noorte karjäärivalikute vastuolusid vaagivad Tallinna Tehnikaülikooli prorektor Hendrik Voll, Eesti Õpilasesinduste Liidu aseesimees Marcus Ehasoo, ettevõtja Jaak Nigul ning karjäärinõustaja Anna Gramberg.

Tööandjate värbamisvalikute üle diskuteerivad Kristjan Lepik Teleportist, Kadi Tamkõrv Omnivast, Siim Riisenberg Kehtna Mõisast, Rakett69 finalist Gert Lees ning mehaanikainsener Priit Pihlakas.

Konverentsi avab Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts ning kokkuvõtte teevad Haridus- ja Teadusministeeriumi üld- ja kutsehariduse asekantsler Mart Laidmets ja moderaator Indrek Maripuu. Konverentsil osaleb 200 karjäärinõustajat, ametnikku, koolide, noorte ja tööandjate esindajat.

OSKA koostab kõigil elualadel Eesti tööjõu ja oskuste vajaduste prognoosid ning võrdleb neid pakutava koolitusega kutse- ja kõrghariduses. OSKA uuringuid koostab Kutsekoda Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

KAVA:

10.00-10.15

Konverentsirongi väljumine, avamine - Mait Palts, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor

10.15-10.50

Kitsarööpmelisel raudteel"porgandid“ kaugele ei sõida ehk koolisüsteemi ja tööturu vahelised pudelikaelad – Tiia Randma, OSKA arendusjuht

10.50-12.00

Miks on vaja sõiduplaani, kui nagunii tuleb raudteeremont või halvad lumeolud ehk miks on vaja tööjõudu ja oskusi prognoosida?
Yngve Rosenblad, OSKA peaanalüütik; Reelika Leetmaa, Töötukassa juhatuse liige; Merit Luik, Tartu Tamme Gümnaasiumi õpetaja ja karjäärikoordinaator

12.00-13.00

Avatud restoranvagun

13.00-13.45

Kas tahame sihtjaama jõuda või teeme lihtsalt lõbusõitu ehk ühiskonna vajadus vs noorte karjäärivalikud
Jaak Nigul, Tarmeko KV OÜ juhatuse liige; Marcus Ehasoo, Eesti Õpilasesinduste Liidu aseesimees; Anna Gramberg, SA Innove Tartumaa Rajaleidja keskuse karjäärinõustaja; Hendrik Voll, Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor

13.45-14.30

Vagunivestlus kupeekaaslastega: Kuidas viia paremini kokku noorte karjäärivalikud ja ühiskonna vajadused?

14.30-15.00

Avatud jaamapuhvet

15.00-15.45

Kas vedurijuht valib rongi või rong vedurijuhi ehk kaua veel saab tööandja töötajat valida?
Kadi Tamkõrv, Omniva personali- ja tugiteenuste valdkonna juht; Siim Riisenberg, Kehtna Mõisa OÜ juhatuse esimees; Kristjan Lepik, Teleport; Priit Pihlakas, Rowan Engineering OÜ mehaanikainsener;
Gert Lees, Tartu Kutsehariduskeskus, Rakett69 finalist

15.45-16.30

Vagunivestlus kupeekaaslastega: Kuidas sobitada töötajate ootusi ja tööandja võimalusi?

16.30-16.45

Jaamakorraldaja ja vagunisaatja aruanne - Mart Laidmets, Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler ja Indrek Maripuu, Loovusait OÜ

16.45-17.00

Rööpaseadja lehvitus

 

 

 

Laadimine...Laadimine...