Vabadusepäev toob tsirkust ja raamatuid

Taasiseseisvumispäev toob teletorni õuele Vabadussõja aegse soomuki ning Maarja kontserdi, Raekoja platsil laulab Birgit ja ajaloomuuseumi juures Lenna.

Pilt: Scanpix

Vabadusepäev toob tsirkust ja raamatuid

Kai Maran

Taasiseseisvumispäev toob teletorni õuele Vabadussõja aegse soomuki ning Maarja kontserdi, Raekoja platsil laulab Birgit ja ajaloomuuseumi juures Lenna.

Raekoja platsil esinevad taasiseseisvumispäeval, 20. augustil kell 17 suurel ühiskontserdil "ÉIR-EESTI 1988–2018" rahvamuusikud Iirimaalt ning vennad Johansonid, Celia Roose ja Indrek Kalda. Kell 18.45 astub üles Birgit. Kontserti korraldavad Iirimaa suursaatkond ja linna kultuuriamet. "Sündmus tähistab ühtlasi 30 aasta möödumist 20 Iiri rahvamuusiku esmakordsest visiidist Eestisse 1988. aastal, mil samuti anti kontsert Raekoja platsil," ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev.


Mustpeade majas esineb kell 17 Kullo huvikeskuse tütarlastekoor Ellerhein ühes Tokyo rahvusringhäälingu lastekooriga. Dirigeerivad Kenji Otani, Noriko Kaneda ja Ingrid Kõrvits, klaveril Mari Kariya, Kaori Sakurai ja Kadri Toomoja. Piletid hinnaga 6 eurot on saadaval tund enne kontserdi algust kohapeal.


Orkester ja loovustoad


Tallinna teletorn tähistab vabariigi taasiseseisvumise aastapäeva 20. augustil tasuta perepäevaga torni õuel, kus oma tegemisi tutvustavad Kaitseliit, kaitsevägi, päästeamet, politsei- ja piirivalveamet jpt. "Soovime sel päeval ergutada inimeste iseseisvust ja näidata, kuidas ohuolukordades hakkama saada," ütles SA Tallinna Teletorn juhataja Jüri Kriisemann. "Päästeamet näitab läbi VR-prillide, kuidas randades võimalikke ohte ette näha ja mismoodi neist jagu saada. Virtuaalreaalsuse mäng õpetab inimesi iseseisvalt hakkama saama. Lähemalt saab tuttavaks ka päästeameti tehnikaga, näiteks uurida kiirabiautot nii väljast kui ka seest ja teha endale selgeks, millal kiirabi tegelikult kutsuda tuleks ja mis  juhtudel piisaks perearsti nõuandest."


Moodsaima tehnika kõrval saab õuealal lähemalt uurida saja-aastase soomuki koopiat. "Ajaloolise eksponaadi töötav koopia jõuab teletorni õuele sedakorda Läänemaalt," lausus  Kaitseliidu projektijuht reservmajor Neeme Brus, kelle sõnul jõuab Eesti esimese soomusauto Estonia järgi ehitatud sõjamasin tuurilt tagasi Tallinna siiski treileri abiga. "Soomuk on täiesti sõiduvõimeline, kuid selline teekond on iseseisva liikumise jaoks siiski liiga pikk."


Teletorni õuealale jääb oliiviroheline soomusauto kogu päevaks. "Kel soovi, võib sissegi ronida ja üle vaadata," mainis Brus. "Relvastuseks on mulaažidena kaks kuulipildujat ja üks kahur."


20. augusti perepäev Tallinna teletorni õuel algab kell 11 Kaitseliidu Tallinna maleva puhkpilliorkestri ja bigbändi saatel ning kestab umbes kella 18-ni.


Oma tegevust tulevad tutvustama ka noorkotkad ja kodutütred,  lastele on avatud meisterdamise loovustoad.
"Õuealal tegutseb ka teletorni restorani väliköök, UFO-kujuline kuppeltelk," lisas Kriisemann. "Tellida võib näiteks täidetud pannkooke ja burgereid."


Näidislahing ja trepikõnd


Traditsioonilise näidislahingu kõrval on kavas ka teletorni trepikõnd. Vallutamist ootab tuhatkond trepiastet ja 170 m, see annab ka hea võimaluse vabalt valitud tempos teletorni sisemusega tutvuda. Kell 17 saab kuulata esinemas Maarjat ja bändi.


Rahvarinde muuseumis (Vabaduse väljak 9) kell 12 algav perepäev ootab osalema nii kirjandus- kui tehnikahuvilisi. Lastel ja noortel on võimalus osaleda robootika töötoas ja vaadata Naksitralle. Robootika töötuba õpetab roboteid kokku panema ja neid programmeerima. Noor luuletaja Aimur-Jaan Keskel loeb  Rahvarinde muuseumis trükisõnasse jõudnud lugusid elust ENSV-s. "Olen selleks päevaks välja valinud raamatud, kus inimesed oma nõukogudeaegseid mälestusi meenutavad," rääkis Keskel. "Näiteks peatükke Allan Vainola autograafilisest raamatust "Inventuur" või mälestusteraamatust "Nõukogude aeg ja inimene. Meie mälestused".


Keskeli sõnul pole ta endagi looming ilma nõukaaja mõjudeta. "Minugi luulet on suurel määral mõjutanud punkmuusika, eriti Vennaskond ja Trubetskoi," tunnistas ta.

 

 

 

Ronida saab ka Pika Hermanni tippu


• Taasiseseisvumispäeval on külalistele kella 13-18 avatud Pika Hermanni torn. Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg.


• Eesti ajaloomuuseum Maarjamäel tähistab taasiseseisvumispäeva 20. augustil lossipargis, kus saab osaleda ekskursioonidel ning vaadata näitusi "Minu vaba riik" ja levimuusika "Vabaduse kõla". Lapsed saavad mängida ja meisterdada Eesti kujulisel mänguväljakul ja lossis asuvas Laste Vabariigis. Lossipargis sõidab hobukaarik ja etendusi annab tsirkusetrupp Folie. Lossipäev lõpeb kell 19 Lenna Kuurmaa, Piret Krummi ja Liina Vahtriku kontserdiga "Maapealne paradiis", mis koosneb Eesti popi- ja rokiklassikast. Maarjamäe lossiparki pääseb piletiga.

Laadimine...Laadimine...