Vabamu tutvustas viipekeele ja kirjeldustõlkega elamuskogemust

Näitust külastanud Eesti Kurtide Liidu juhatuse esimehe Tiit Pappi arvates sobib e-giid hästi vaegkuuljatele ja neile kurtidele, kes eesti keelt hästi valdavad.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Vabamu tutvustas viipekeele ja kirjeldustõlkega elamuskogemust

Toimetaja: Sandra Lepik

Näitust külastanud Eesti Kurtide Liidu juhatuse esimehe Tiit Pappi arvates sobib e-giid hästi vaegkuuljatele ja neile kurtidele, kes eesti keelt hästi valdavad.

Vabamu tutvustas täna koos tervise- ja tööministri Riina Sikkuti ning puuetega inimeste koja esinaise Monika Haukanõmmega viipekeele ja kirjeldustõlkega ekskursioone, vahendas BNS. 

Seega tegi muuseum riigi sünnipäeva püsinäituse "Vabadusel ei ole ole piire" kättesaadavaks nii kuulmis-, nägemis- kui ka liikumispuudega inimestele, teatas okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu. 

Näitus keskendub lihtsate inimeste liigutavatele lugudele, mis on pärit Eesti lähiajaloost, toetudes seejuures inimõiguste temaatikale nagu vabadus ja võrdsus. Muuseum peab vabaduse väärtustamisest rääkides oluliseks, et inimesi koheldaks võrdselt ning on loonud lahendused ja ligipääsuvõimalused igale külastajale. Vabamu pakub näituse kogemise vabadust kuulmis-, nägemis- ja liikumispuudega inimestele.

Sikkut viis laupäeval muuseumis läbi kirjeldustõlkega ekskursiooni, mille käigus andis igasse uude ruumi sisenemisel külastajatele põhjaliku ülevaate ruumi kirjelduse kohta. Kirjeldustõlked koostas Kadrian Allika, konsultant oli Sülvi Sarapuu.

"Ligipääsetavus on eeldus, et iga Eesti inimene saaks osaleda ühiskonnaelus," märkis Sikkut, kelle sõnul on äärmiselt oluline, et elukeskkond toetaks inimeste osalust ka kultuurielus. "Vabamu läbimõeldud ja spetsiaalselt disainitud programmid aitavad vahetu muuseumikogemuse luua ka neile, kel piiratud kuulmine, nägemine või liikumine."

Olenevalt nägemispuude ulatusest saab muuseumi külastada ka iseseisvalt. Nii nagu tavakülastajale, on ka pimedatele toeks e-giid, mis on näituse oluline osa ja võimaldab kuulata lugusid ning mälestusi, mis käivituvad automaatselt igas teemaruumis. Samuti saab kuulata ekraanidel jooksvate videotega sünkroonis olevat heli. Muuseumis on olemas pimedate juhttee ning näitust on lubatud külastada juhtkoeraga.

Muuseumis liikumisel on abiks ka taktiilsed majaplaanid, mille tegi kultuurkapitali toetuse abil valmis Kakora MTÜ. E-giidi tekstimaterjali on loonud dramaturg Eero Epner koostöös ERR-iga.

Põhja-Eesti Pimedate Ühingu liikme Jakob Jõgisuu hinnangul on selline e-giidi lahendus kasutamiseks väga mugav ning põnev kuulata.

"Igas ruumis, kuhu ma sisse astusin hakkas e-giid kohe mängima lugu vastavalt sellele ruumile. See on väga huvitav ülesehitus," ütles Jõgisuu.

Lisaks kirjeldustõlkega ekskursioonile toimus laupäeval ka viipekeeletõlkega ekskursioon koos näitust tutvustava giidiga.

"Ligipääsetavad kultuuriüritused on saamas uueks normaalsuseks," ütles ekskursioonil osalenud Monika Haukanõmm. "Õnneks ei räägi me enam ainult füüsilisest ligipääsust muuseumidele, kontsertidele ja näitustele vaid ka sisulisest kättesaadavusest, kasutades selleks viipekeele, kirjeldus- ja kirjutustõlget. Ning lubades järjest rohkem kasutada nii kompimis-, kuulmis-, nägemis-, haistmis- kui lõhnameeli. Tulge ja proovige erinevaid võimalusi elamuse saamiseks."

Näitust iseseisvalt külastavad vaegkuuljad ja kurdid saavad kogu info kätte e-giidi transkriptsiooni kaudu. Näitust külastanud Eesti Kurtide Liidu juhatuse esimehe Tiit Pappi arvates sobib e-giid hästi vaegkuuljatele ja neile kurtidele, kes eesti keelt hästi valdavad.

Vabamu püsinäitusele pääseb ka ratastoolis külastaja, ilma et tal läheks tarvis saatja abi. Korruste vahel on võimalik liikuda liftiga ning tasapindade ühendamiseks on ehitatud kaldteed. Eelmisel aastal toimunud renoveerimistööde käigus rajati ka välialadele võimalus ratastooliga liikumiseks  ja vastav parkimiskoht muuseumi parklas. 

Laadimine...Laadimine...