Vabariigi aastapäeva tasuta rahvapeol kõlavad Rannapi isamaalised laulud

Linnamuuseum kostitab magusa riigipirukaga Komandandi aias, kirjanduskeskus paneb Vilde ja Tammsaare keelt näitama ning Haabersti eakaid ootab uue filmi "Tõde ja õigus" ühiskülastus.

Pilt: Scanpix
Kontsert Eesti

Vabariigi aastapäeva tasuta rahvapeol kõlavad Rannapi isamaalised laulud (1)

Kai Maran

Linnamuuseum kostitab magusa riigipirukaga Komandandi aias, kirjanduskeskus paneb Vilde ja Tammsaare keelt näitama ning Haabersti eakaid ootab uue filmi "Tõde ja õigus" ühiskülastus.

Tallinn teeb Eestile meeleoluka kingituse ja korraldab vabariigi aastapäeva puhul 24. veebruaril algusega kell 20.30 Islandi väljakul vahva rahvapeo, kus vabaõhukontserdil "Aja mustrid" esineb helilooja ja pianist Rein Rannap. "See on mulle kahtlemata suur au – esitada oma loomingut kõrvuti presidendi kõnega sellisel päeval," ütles  Rannap. "Tunnen, et mu tõsisemad, klassikaks saanud laulud tõesti sobivad sellesse hetke, ja mul on hea meel, et ka teised leiavad sama. Kuid lugusid valides tundus mulle, et pessimistlik ja depressiivne meeleolu, mis läbib paljusid mu omal ajal kasutatud laulutekste, vabariigi aastapäeva tähistamisele ei sobi. Valisin kavva loomulikult eeskätt otseselt isamaalised laulud: "Eesti muld ja eesti süda", "Ilus maa", "Kel on laulud laulda". Teised on üldinimlikud ja pidulikud: "Rahu", "Nii vaikseks kõik on jäänud", "Ülemlaul"."


Rannapi rokk-kantaadid toovad rahva ette tema kauaaegsed lavapartnerid Maarja-Liis Ilus, Ott Lepland ja Kristjan Kannukene ning koor Vox Populi.


Lepland ütles, et ta esitab laule Rein Rannapi kullafondist. "Riigi sünnipäevaks soovin meile kõigile kõike paremat, ja et tulevikus  läheks veelgi paremini! Ma ei usu, et eestlased on morn ja pessimistlik rahvas, see on pigem müüt!"


Kuulata saab teisigi armastatud muusikuid, nii astub Islandi väljaku vabaõhulavale särtsakas ansambel The Swingers koos Tanja Mihhailova ja Mikk Saarega. Välisministeeriumi fassaad kaetakse keeleaastale pühendatud suurejoonelise valgusšõuga. Tervitama tulevad president Kersti Kaljulaid ja linnapea Taavi Aas. Üritus on tasuta.


Külla vapilõvidele


Linnamuuseum kutsub 24. veebruaril kella 8-15 lõbusale perepäevale "Lõvid lipule!", mis tutvustab näiteks kolme vapilõvi. Patriootlikust vaimust on kantud söögidki. Nii pakub Neitsitorn hommikueineks mustikakisselli, patrioodi putru ja kindrali kiluvõileiba. Kella 10-st saab soolast hernesuppi ja magusat riigipirukat Komandandi aias, kus pakutakse ka kuuma jooki. Samas on lõkked, mille ümber ennast soojendada.


Koos kaitseliidu Harju malevaga algab Komandandi aias kell 14 marssimise töötuba, kus saab harjutada eri maade ja aegade marsistiile. Muuseumis leidub mitmeid tegevusnurki alates kolme lõviga lipu värvimisest ja rinnamärkide meisterdamisest  näomaalinguteni. Tähtsa päeva meenutuseks saab Kiek in de Köki fuajee fotoseina taustal paraadpildi teha.


Kell 9 Neitsitorni fuajeest algaval ekskursioonil tutvustab Tõnu Pedaru kindlustusmuuseumi torne ja käike. Toomas Abiline ja Risto Paju viivad huvilised kell 14 Kiek in de Köki fuajeest retkele salapärastesse käikudesse Harjumäe all. Pilet maksab 7,  sooduspilet 4,5 eurot.
Pidupäeval on linnamuuseumis (Vene 17) avatud Nikolai Langebrauni riigisümboolikaga portselanist lauanõude väljapanek.


Tammsaare ja Vilde muuseumid kutsuvad 24. veebruaril kella 11-15 perepäevale "Kirjanikud näitavad (eesti) keelt". "Ühele  kirjanikule on emakeel ja sõnad kõige olulisemad tööriistad, just kirjanikud kasutavad ära keele kõige salapärasemad kihistused ja lennukaimad võimalused," ütles kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. "Kirjanikud oskavad kõige paremini näidata keelt."


Vilde otsis uusi sõnu


Vilde muuseumis (Roheline aas 3) saab muuhulgas kuulda, kust otsis kirjanik uusi sõnu oma romaanidesse ja miks pöördus tuntud keelemees Aavik oma uudissõnadega just tema poole. Tammsaare juures saavad lapsed lahendada salakirja tegeliku kirjavahetuse salakoodiga. Tuttavamaks saavad romaani "Tõde ja õigus" tänapäeval juba võõraks jäänud sõnad, kuuleb ka Tammsaare arvamusi eesti keele kohta. Filmi "Tõde ja õigus" režissööri Tanel Toomi ja Maarja Vaino vestluses tuleb juttu kirjanduskeele ja filmikeele erinevustest.
Vilde muuseumi elutoas esineb kell 13.30 pärimusmuusik Jaak Johanson Eestile pühendatud tubakontserdiga "Jää vabaks Eesti… meri… põlvini", kus taasiseseisvumise tuhinas loodud lugude kõrval kõlavad müütilised regilaulud. Avatud on kohvikud ja muuseumipoed. Pilet maksab 1 euro.


Riigi aastapäeva eel esilinastunud filmi "Tõde ja õigus" saavad Haabersti eakad vaadata 28. veebruaril kell 10 Mustamäe Apollo kinos (Tammsaare tee 104a). Kinoseanss on üle 65-aastastele tasuta, kuid tuleb registreeruda tel 640 4800 või haabersti@tallinnlv.ee .
Kes soovib aastapäeva tähistada aktiivselt liikudes, on 24. veebruaril oodatud Piritale matkama.


Matka algus- ja lõpp-punkt asuvad Pirita spordikeskuses. Kõndimine algab kell 10 ning üheskoos läbitakse kahe tunni jooksul ligi 8 km. Seejärel ootavad osalejaid Pirita tervise-spordi majas tervislikud snäkid, soe jook ja saun.

 

 

 

Aastapäev algab ühise riigilipu heiskamisega Toompeal


• 21. veebruaril kell 18 esinevad Mustamäel Männi pargis kontserdil "EV101" Maarja ja Koit Toome. Tasuta üritusel ootab osalisi suures telgis soe jook ja pidupäevakringel, samuti saab vaadata peopäeva väärilist ilutulestikku.


• 22. veebruaril kell 18 astub Lindakivi kultuurikeskuses (Koorti 22) aastapäeva pidulikul tasuta kontserdil lavale orkester Saku mandoliinid, solist Raul Mikson.


• 24. veebruaril kell 7.34 on kõik oodatud Toompeale Kuberneri aeda riigilipu heiskamise tseremooniale, kus kõneleb riigikogu esimees Eiki Nestor ja õnnistussõnad ütleb EELK peapiiskop Urmas Viilma. Esinevad Eesti Meestelaulu Seltsi meeskoorid ning politsei- ja piirivalveorkester.


• 24. veebruaril kell 15 esineb Nõmme kultuurikeskuses (Turu plats 2) vabariigi 101. aastapäeva tasuta kontsertaktusel "Oidist Kikerpuuni" trio koosseisus lauljanna Hanna-Liina Võsa, kitarrist Kalle Pilli ja Danel Aljo saksofonil.

 

 

 

Liikluse muudatused vabariigi aastapäeva pidustuste ajal

 

Paraadi ettevalmistamise ja toimumise ajal on liiklus piiratud Vabaduse väljakul, Toompea  ja Harju t, Kaarli ja Mere pst, Pärnu ja Narva mnt jm.


Kaitsevägi korraldab aastapäevaparaadi Vabaduse väljakul 24. veebruaril kella 11-15.30. Ettevalmistustööd kestavad 23. veebruaril kella 20-24. Seoses riigilipu piduliku heiskamisega 24. veebruari hommikul Pika Hermanni torni suletakse Toompea tänav, Falgi tee ja Toom-Kooli tänav. Liiklusskeemid on kättesaadavad https://opinfo.tallinn.ee/menetlus/40584 .


23. ja 24. veebruaril suletakse sõidukite liiklus ja piiratakse parkimist Vabaduse väljakul ja ümbruskonna tänavatel. Paraadi ettevalmistus toimub 23. veebruaril kella 7-st kuni 24. veebruaril kella 11-ni ning peaproov 23. veebruaril kella 21-23.59.


24. veebruaril kella 9-9.30 kestval tseremoonial asetatakse pärjad Vabadussõja võidusamba jalamile. Kella 12-13.30 toimub kaitseväe paraad, 13.30-15.30 lahingutehnika näitus ja 15-19  koristus.


Paraadi ettevalmistamise ja toimumise ajal on liiklus piiratud Vabaduse väljakul, Toompea ja Harju t, Kaarli ja Mere pst, Pärnu ja Narva mnt, Falgi teel, Kuninga, Kanuti, Inseneri, Vana turu, Georg Otsa, Suur-Karja, Roosi-krantsi, Tõnismäe tänaval, Estonia pst ja Komandandi teel. Trollid nr 1 ja 3 ning bussid nr 3, 5, 9, 15, 16, 17, 17A, 18, 20, 21, 21B, 23, 24, 24A, 31, 36, 40, 41, 41B, 42, 46, 48, 54, 67 ja 73 sõidavad ringi, trammide 1, 2, 3 ja 4 liiklus suletakse ajutiselt paraadi ajaks.


24. veebruari välikontserdi "Aja mustrid" toimumise ajaks suletakse Islandi väljak ja Teatri väljak, samuti osaliselt Rävala pst ja piirnevad tänavad. Paraadiga seonduvad dokumendid ja liiklusskeemid leiab https://opinfo.tallinn.ee/menetlus/40182 .

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...