VABATAHTLIK: Me ei esita supiköögis küsimusi, hoolitseme vaid täis kõhu eest

"Paljudele on supiköögitoit ainuke kõhutäis päevas. Kui pensionid ja toetused on kuu lõpus otsas, tuleb kohale 150 inimese ringis," lausus supiköögis vabatahtlikuna toitu jagav Renno. "Keegi ei pea isegi sabas seisma, sest inimesi teenindatakse seal nagu restoranis."

Pilt: Mats Õun

VABATAHTLIK: Me ei esita supiköögis küsimusi, hoolitseme vaid täis kõhu eest (1)

Meelis Piller

"Paljudele on supiköögitoit ainuke kõhutäis päevas. Kui pensionid ja toetused on kuu lõpus otsas, tuleb kohale 150 inimese ringis," lausus supiköögis vabatahtlikuna toitu jagav Renno. "Keegi ei pea isegi sabas seisma, sest inimesi teenindatakse seal nagu restoranis."

"Väga hea supp oli," kiitis hiljuti Päästearmee Lootusemaja supikööki külastanud linnapea Mihhail Kõlvart. "Peab tunnistama, et mul ei ole mitte iga päev aega lõunat süüa, aga oli see väga positiivne hetk."

Linn on läbi aegade toetanud supiköögi arendamist. Seal käivad lõunat söömas vaesemad, aga ka asotsiaalsed inimesed. Teiste seast paistab silma korraliku välimusega Riina (nimi muudetud), kes on sõitnud oma kahe lapsega tasuta lõunat sööma koguni Tallinna naabervallast. Maakonnaliin tõi ta linna tasuta. "Meil on küll põldudele ehitatud uhked villad, aga vaese inimese peale ei mõtle seal keegi," kurtis naine. "Koduvald jagab küll aeg-ajalt toidupakke, kuid supikööke seal ei ole."

Varem koduperenaise elu maitsnud naise kaasa kadus poole aasta eest nelja tuule poole, jättes kodulaenu tasumise ja laste kasvatamise vaid Riina õlule.

"Olin harjunud hoopis teistsuguse eluga – mees käis tööl, külmkapp oli toitu täis, lastel parimad riided seljas. Nüüd tuli uhkus alla neelata," selgitas naine. "Kuna minu kodukandis naistele eriti tööd ei ole, läksin kohalikku kaubakeskusesse kassapidajaks. Tegin seda oma laste pärast. Mu palgast jätkub napilt ots-otsaga kokku tulemiseks, nii et iga abi on teretulnud. Olen ringi vaadanud, et ehk õnnestub mul Tallinnas ka erialast tööd leida. Samas on kodust kaugel tööl käimine raske, eriti kui lapsed on väikesed."

Supiköögi pakutava toiduga on Riina igati rahul "Õppisin kunagi kokandust ja võin öelda, et see on tõesti hästi tehtud," kiitis ta.

Soe söök kolm korda nädalas

Süüa jagab Lootusemaja supiköök kolm korda nädalas. "Tavaliselt on see neile ainuke kõhutäis päevas," nentis endine sõltlane Renno, kes nüüd teistele hädalistele vabatahtlikult suppi jagab.

Päevas teenindab supiköök 100-120 inimest. "Kui pensionid ja toetused on kuu lõpus otsas, tuleb kohale kusagil 150 inimest," selgitas Renno. "Me ei esita küsimusi: kes sa oled, kust tuled, miks sa siin oled. Nad tulevad, söövad oma kõhu täis. Ei pea isegi järjekorras seisma, et seda suppi saada, inimene istub maha ja teda teenindatakse."

Suppi antakse ka kaasa, kui seda juhtub üle jääma. Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti sotsiaalhoolekande ja terviseosakonna peaspetsialist Andrus Toompuu selgitas, et inimene, kel on elukoht olemas, võikski pigem toidu kaasa võtta ning süüa seda kodus. Abivajaja peab tulema oma nõuga supikööki, kust ta  toiduportsjoni kaasa saab. Toidu kaasaandmine käib kinnises supiköögis aga talongide alusel ja seda saab viiel päeval nädalas.

Lisaks pakub keskus sinna toodud annetustest riideabi. "Vastu talve on see eriti vajalik," mainis Renno.

Päästearmee Eesti regionaalkomandöri, major David Kotrikadze kinnitusel võib sööma tulla igaüks. Tagasiside näitab, et seda kohta hinnatakse eriti põhjusel, et selle eestvedajad on pannud töösse kogu oma südame.

Lukshotelli toidud

Suurim supiköök Tallinnas on ilmselt Oleviste kiriku oma. Avatud Lootuse fondi juhatuse liige Liis Borissenko meenutas, et see  algas ühest naisterahvast. "Galina – temast see kõik 19 aastat tagasi alguse sai," rääkis Liis. "Praegune  rahvastikuminister Riina Solman sai kuidagi teada, et Galina elab prügimäel, ja hakkas talle sinna toitu viima."

Vahepeal arvas Oleviste rahvas, et Galina on surnud, kuid viimasel korral astus neile supiköögis vastu roosa kübaraga vinks-vonks daam. Galina on oma olukorrast täielikult välja tulnud ja elab nüüd korteris. "Siis ma mõtlesin, et selle pärast me seda tööd teemegi," ütles Liis. "Kui üks saab välja, pole teistegi jaoks olukord lootusetu. Galinal on lapsed ja ta on vanaema."

Jõulude ajal külastab Oleviste supikööki umbes 800 inimest, sooja toidu valmistab Swissôtel.

Renno selgitas, et supikööki minnes on võimalik tutvuda ka rehabilitatsioonivõimalustega. "Inimestel on hirmud, nad kardavad, et äkki nendega tehakse siin midagi," rääkis ta. "Aga paljud ütlevad, et nad ei jõua enam tänavaelu elada, ja jäävad rehabilitatsiooni."

Kommunaalkulud teiste kanda

Kui kolmel päeval nädalas toimub supiköök Lootusemajas – kella 11-13.30 –, siis neljandal päeval avatakse see Keskturu kõrval parklas. Toit valmistatakse keskuses ning antakse üle MTÜ-le nimega Tänavatöö. Nemad avavad reedel kell 7 hommikul telgi, kus jagataksegi suppi. "Nad ise toovad meile kartulid, meie paneme sinna kõik muud asjad sisse ja valmistame supi," rääkis Renno. "Kokku teeme seda 60-80 liitrit."

Praegu on keskuses neli inimest, kes valmis pöörduma tagasi normaalsesse ellu. "Neid tuleb igati toetada – nende kommunaalkulud ja toit on meie kanda," lausus Renno. "Et nad saaksid rahulikult käia tööl, koguda raha ja seejärel minna tagasi ühiskonda. See on ideaalne plaan, mis alati paraku korda ei lähe – aga me proovime alati uuesti."

Linnapea Kõlvart ütles, et me vajame ühiskonnas organisatsioone ja inimesi, kes toetavad teisi lähtuvalt enda arusaamisest ja usust. "Linn peab toetama organisatsioone, sest suures plaanis need omakorda toetavad linna," märkis ta. "Päästearmee on kristlik organisatsioon ja praegu on advendiaeg. Ma arvan, et see aeg ongi selleks, et inimesi abistada ja toetada. Aga Päästearmee puhul see ei ole emotsioon, mis on seotud konkreetse ajavahemikuga, see on nende igapäevane elu, see on nende missioon."

Tasuta toit iga päev

• Päästearmee Lootusemaja supiköök (Laevastiku 1a) on avatud teisipäevast neljapäevani kella 11-13.30.

• Tänavatöö supiköök Keskturu kõrval töötab reedeti alates kella 7 hommikul.

• Eesti Punase Risti supiköök on avatud viiel päeval nädalas inimestele, kelle on sinna suunanud sotsiaaltöötajad, sealt saab sooja toitu talongiga kaasa võtta.

• JK Taverni OÜ pakub suppi hädasolijatele aadressil Pae 19 kõigil nädalapäevadel. 

Kodutuna elab tänaval 600 inimest

Linn annab raha 94 000 toiduportsu ostmiseks.

Supiköögi pidaja leidmiseks korraldab Tallinn riigihanke, milles osaleb suur hulk organisatsioone. Möödunud aasta hanke võitis JK Taverni OÜ, mis pakub hädasolijatele suppi aadressil Pae 19 kõigil nädalapäevadel. Portsjoni hind linnale on 1,60 eurot. Toitu koju kaasa jagab Eesti Punane Rist – neil on ühe portsjoni hind linnale 1,90 eurot. Tallinn plaanib supikööki toetada järgmisel aastal 155 050 euroga. Selle eest on toimetulekuraskustes inimestele võimalik valmistada ja jaotada talongide alusel oma nõusse kaasaviimiseks aasta ringi viiel päeval nädalas kokku 34 700 portsjonit ja kohapeal supiköögis söömiseks iga päev kokku 55 700 portsjonit toitu.

Tänaval elavaid kodutuid oli 2019. aastal Tallinnas 600. Tugevat sotsiaalabi vajab aga tuhat inimest – lisaks kodututele ka kinnipidamiskohast vabanenud, vähekindlustatud, töötud ja heitunud. Nii pakub Tallinna linn sellistele inimestele abi aasta ringi seitse päeva nädalas. Näiteks antakse supiköökides kord päevas süüa ja valmistatakse toimetulekuraskustes ning piisava sissetulekuta inimestele toitu.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...