Vähemusrahvused korraldavad Vabaõhumuuseumis jaanipäeva eelpeo

14. juunil toimub algusega kell 12.00 hiljuti avatud Eesti Vabaõhumuuseumi seto talos eri rahvaste jaanipäeva pärimust pühitsev pidu.

Vähemusrahvused korraldavad Vabaõhumuuseumis jaanipäeva eelpeo

14. juunil toimub algusega kell 12.00 hiljuti avatud Eesti Vabaõhumuuseumi seto talos eri rahvaste jaanipäeva pärimust pühitsev pidu.

Üheskoos võetakse üles laul, mängitakse ja tantsitakse. Jaaniaja kombestikku jagavad Läti folklooriansambel Reevele, ukrainlaste folklooriansambel Žurba, Eesti-Mordva Seltsi folklooriansambel Vastoma, slaavi folklooriansambel BÕLIINA ja udmurdi folklooriansambel Oshmes. Seto kultuurile omase vana jaanipäeva laule ja mänge tutvustab seto leelokoor Sõsarõ.

Hea võimalus võrrelda meie ja naaberrahvuste jaaniaja tavasid, õppida teineteiselt väärtuslikke kombeid ja vahetada kogemusi, kuidas võiks jaaniõhtut pidada, mida koos teha võiks ja kuidas võõrustada külalisi.

Eelpeol tutvustakse näiteks lätlaste toredaid tegevusi, tuletatakse meelde, kuidas punutakse pärgasid - südasuvine aeg on maagiline ja taimestikul on eriline jõud, lilledest punutistega ehitakse nii inimesi, kodu kui ka karja.

Jaaniõhtul kutsutakse koju hea meelega külalisi, Jaani Isa ja Jaani Ema kannavad hoolt külaliste eest, pakuvad õlut ja mekkimiseks jaanijuustu, vastutasuks kiidavad aga külalised neid laulude ja tantsudega.

Päikesel ja valgusel on jaaniajal oma eriline koht. Lätlased uskusid, et aasta kõige lühem öö on võitlus pimeduse ja valguse vahel ning valgust peab toetama tervitusega päikesele, kui too asub võitlusesse.

Valguse elus hoidmiseks süüdatakse päikeseloojangul jaanituli ja lõket hoitakse põlemas kogu öö. Tuld peab valvama ja üleval olema kuni päikesetõusuni, üleval olemiseks mängitakse mänge, lauldakse jaanilaule ja tantsitakse muusika saatel.

Kui päike tõuseb, siis tervitatakse päikest ja jäetakse jaanipäevaga hüvasti järgmise aastani.

Jaaniöö on väga eriline ning lätlaste esivanemad uskusid, et kõiki häid asju peab ülistama maagilise sõnaga Liigo. Nii lauldaksegi erilisi laule põldude, aedade, lehmade, mesilaste ja teiste elutähtsate elementide nimel.

 

 

Laadimine...Laadimine...