Vähenevad ettevõtete rahastamisvõimalused

II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise plaan kahjustab juba praegu Eesti ettevõtete rahastamisvõimalusi. 

Pilt: Scanpix
Majandus Eesti

Vähenevad ettevõtete rahastamisvõimalused

Toimetaja: Juuli Nemvalts

II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise plaan kahjustab juba praegu Eesti ettevõtete rahastamisvõimalusi. 

"Olukorras, kus pensionikogujatele võidakse anda võimalus kogutud säästude viimiseks elektroonikapoodi või reisibüroosse, ei saa fondivalitsejad endale lubada senise strateegiaga jätkamist," väidab SEB fondijuht Endriko Võrklaev.

Võrklaev sõnas, et SEB pensionifondid on erinevatesse erakapitali ja kinnisvarafondidesse investeerinud või andnud lubadusi investeerida ligi 50 miljoni euro ulatuses. "Enne uue koalitsioonilepingu avalikustamist oli meie plaan kodupiirkonna investeeringutega jätkata või neid isegi suurendada. Praegune olukord sunnib aga vähemlikviidseid ja pikema tähtajaga investeeringuid vaatama teise pilguga," selgitas Võrklaev.

Käesoleval aastal jõustunud muudatused investeerimisfondide seaduses andsid fondidele senisest paindlikumad võimalused Eestisse ja kodupiirkonda investeerimiseks.

"Enne kui need muudatused jõudsid aga tööle hakata, pööras uus valitsuskoalitsioon need head kavatsused pea peale. Vastutustundlik fondivalitseja ei saa endale lubada uute ebalikviidsete investeeringute tegemist, kui üks valitsuspartner kasutab administratiivset ressurssi pensionifondide  ja laiemalt pikaajalise säästmise ja investeerimise halvustamiseks ning õhutab kas tahtlikult või tahtmatult inimesi oma sääste ära kulutama," rääkis SEB fondijuht. "Paradoksaalsel kombel võivad siin võitjaks osutuda hoopis pangad, sest rahastamisel väheneb konkurents pensionifondide poolt ja meie ettevõtted kinnistatakse veelgi rohkem pankade kui laenuandjate külge," lisas ta.

Laadimine...Laadimine...