Valijate südames on jätkuvalt esikohal Keskerakond

Rahva seas on kõige armastatum partei on jätkuvalt Keskerakond, mille toetus ulatus augustis 25 protsendini. "On selge, et rahva rahulolematus valitsusega on jäänud kestma ja muutunud püsivaks," ütles Kadri Simson.

Pilt: Albert Truuväärt

Valijate südames on jätkuvalt esikohal Keskerakond (1)

Rahva seas on kõige armastatum partei on jätkuvalt Keskerakond, mille toetus ulatus augustis 25 protsendini. "On selge, et rahva rahulolematus valitsusega on jäänud kestma ja muutunud püsivaks," ütles Kadri Simson.

Simsoni sõnul on tavaliselt suvel, kui riigikogu korralisi istungeid ei pea, poliitiline infomonopol valitsuse käes ning enamus poliitikauudiseid tulevad ministrite suu läbi. "Seetõttu on tavaliselt suvekuudel valitsusliidu erakondade populaarsus ka tõusnud, samas kui tänavu seda juhtunud pole."

Asajolu, et opositsioonierakondade toetus on koalitsiooniparteide omast oluliselt kõrgem, peaks Simsoni sõnul edastama valitsuserakonadele sõnumi, et vaid juttudest koalitsioonileppe avamise teemadel jääb väheks. "Rahva ootus on suurem ning kui on selgeks saamas, et juttudele reaalseid tegusid ei järgne, siis skepsis valitsuserakondade suhtes on muutunud püsivaks," rääkis Simson.

Kui Keskerakond jätkab endiselt populaarseima erakonnana, siis Reformierakond tõusis BNS-i tellitud TNS Emori erakondade toetuse uuringu kohaselt augustis taas teisele kohale, vahetades kohad eelmises küsitluses teisel kohal olnud Vabaerakonnaga.  

Uuringu kohaselt toetas Reformierakonda augustis 20 protsenti ja Vabaerakonda 17 protsenti küsitletutest. Juunis läbi viidud eelmise küsitluse ajal toetas Reformierakonda 18 ja Vabaerakonda 19 protsenti vastanuist.  

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus on sarnaselt eelmise küsitlusega 16 protsenti, Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) ning Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) toetab võrdselt üheksa protsenti küsitletuist. IRL-i toetus on võrreldes eelmise küsitlusega kasvanud ühe protsendipunktiga ja EKRE oma jäänud samaks. 

Simsoni sõnul tasub oodata augusti lõppu, kui kokku tuleb seni koalitsioonileppe suhtes kõige kriitilisemalt rääkinud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) volikogu. "SDE otsus võib olukorda märkimisväärselt mõjutada. Me keegi pole ju näinud, mis juhtub Reformierakonnaga, kui see peaks jääma opositsiooni," märkis Simson, lisades, et Keskerakond valitsusvastutuse võtmist ei karda.

Erakonda Eestimaa Rohelised toetas augustis kolm protsenti, Eesti Iseseisvusparteid ja Rahva Ühtsuse Erakonda võrdselt 1 protsent. Nende parteide toetuses võrreldes eelmise küsitlusega muutusi toimunud ei ole.

Valitsuskoalitsiooni toetus on tõusnud võrreldes juunikuise küsitlusega kaks protsendipunkti 45 protsendile.  

Oma eelistust ei osanud augustis öelda 17 protsenti küsitletud inimestest. Juunis ei osanud oma erakondlikku eelistust öelda 24 protsenti küsitletuist.  

Kokku küsitles TNS EMOR 1037 Eesti kodanikku vanuses 18-74 aastat, neist 448 kodudes ja 589 interneti teel. Küsitlusperiood kestis 12.-19. augustini.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...