Välisminister Reinsalu: väikeriikidel on maailmapoliitikas oluline roll

23. septembril andis välisminister Urmas Reinsalu New Yorgi Columbia ülikoolis loengu, rääkides väikeriikide rolli olulisusest ning reeglitel põhineva maailmakorra hädavajalikkusest rahu ja julgeoleku tagamisel.

Pilt: Välisministeerium

Välisminister Reinsalu: väikeriikidel on maailmapoliitikas oluline roll (5)

Toimetaja: Meelis Piller

23. septembril andis välisminister Urmas Reinsalu New Yorgi Columbia ülikoolis loengu, rääkides väikeriikide rolli olulisusest ning reeglitel põhineva maailmakorra hädavajalikkusest rahu ja julgeoleku tagamisel.

Samuti osales välisminister küberjulgeoleku teemalisel arutelul, kus samameelsed riigid kiitsid heaks ühisavalduse riikide vastutustundliku käitumise vajalikkusest küberjulgeoleku kujundamisel. Kohtumisel Gruusia välisministri Davit Zalkalianiga kinnitas välisminister Reinsalu Eesti vankumatut toetust Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele ning Gruusia püüdlustele ELi ja NATO suunal.

Välisminister Reinsalu kõneles Columbia ülikooli auditooriumile, kuidas väikesest Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestist on tänaseks saanud edulugu. "Peale iseseisvuse taastamist on Eesti edukalt integreerunud Euroopa Liitu, NATO-sse, OECD-sse ja paljudesse teistesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse. 30 aastat tagasi Balti ketis seistes unistasid eestlased oma riigist, mis oleks ÜRO liikmeks. Nüüd osutusime valituks ÜRO Julgeolekunõukokku," sõnas välisminister Reinsalu. "Väikeriigi tuumarelv on rahvusvaheline õigus," meenutas Reinsalu president Lennart Meri sõnu, miks meie jaoks on oluline reeglitel põhinev maailmakord.

ÜRO peaassamblee raames USA, Hollandi ja Austraalia eestvõtmisel korraldatud küberjulgeoleku arutelul toodi Eestit korduvalt eeskujuks. Paneelis osalenud välisminister Reinsalu ütles, et küberjulgeolek on muutnud üheks olulisemaks elemendiks riikide kaitsevõime tagamisel ning sisejulgeolekus kui ka rahvusvahelises julgeolekus laiemalt.

"Seepärast on oluline, et riigid käituksid küberruumis vastutustundlikult ning lähtuksid reeglitest ja normidest. Selle kinnituseks võtsime vastu ühisavalduse, mis näitab samameelsete riikide pühendumist ning arusaama. Peame tegutsema otsustavamalt ka nende riikide suhtes, kes küberjulgeolekut ohustavad," ütles välisminister Reinsalu.

Lisaks toimusid Eesti välisministril kahepoolsed kohtumised Gruusia, Jeemeni ja Lõuna-Sudaani kolleegidega. Samuti osales Reinsalu Euroopa Liidu välisministrite ühiskohtumisel.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...