Valitsus toetas Estonia täiendava uurimise ettevalmistustega jätkamist

"Jätkame tööd, et saaksime koostöös Soome ja Rootsiga vastused küsimustele, mis on uue info valguses tekkinud. Meile on äärmiselt oluline, et täiendav uurimine oleks sõltumatu, läbipaistev ja usaldusväärne," kinnitas peaminister Jüri Ratas.

Pilt: Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv
Eesti

Valitsus toetas Estonia täiendava uurimise ettevalmistustega jätkamist (2)

Toimetaja: Erki Varma

"Jätkame tööd, et saaksime koostöös Soome ja Rootsiga vastused küsimustele, mis on uue info valguses tekkinud. Meile on äärmiselt oluline, et täiendav uurimine oleks sõltumatu, läbipaistev ja usaldusväärne," kinnitas peaminister Jüri Ratas.

Valitsus otsustas neljapäevasel kabinetinõupidamisel jätkata parvlaev Estonia täiendava uurimise ettevalmistamist, sealhulgas konsultatsioone Soome ja Rootsiga. Ratase sõnul peab valitsus vajalikuks uurida täiendavalt parvlaeva Estonia seoses nädala algul avalikustatud infoga varem dokumenteerimata vigastusest laevakeres. Peaminister rõhutas ka, et täiendav uurimine peab toimuma, lähtudes varasemast tööst Estonia huku uurimisel ja kooskõlas 1995. aastal sõlmitud Estonia hauarahu lepinguga.

Erakondlikke erimeelsusi ei ole

Rahandusminister Martin Helme sõnul arutas valitsus seda teemat täna 1,5 tundi. "Laev on Eesti lipu all rahvusvahelistes vetes. Hauarahu leping ei ütle, et seal ei tohi midagi uurida, seal käia, seal olla. Loomulikult peame soomlaste ja rootslastega konsulteerima, kui seal midagi teeme."

Helme sõnul peab uurimisel olema selge poliitiline järelevalve valitsuse poolt, samuti peab seal olema ekspertide töögrupp, kes sellega igapäevaselt tegeleb. "Tänasel valitsusel on selge poliitiline tahe Estonia huku asjaolud selgeks saada, tõde välja selgitada," rääkis Helme ja rõhutas, et uurimine peab olema võimalikult läbipaistev. "Läbipaistvuse üks osa on, et lähedased on sisuliselt kaasatud. Sõltumatuse osas on oluline, et oleksid ka sõltumatud eksperdid."

Helme kinnitas, et erakondlikel positsioonidel valitsuses suurt vahet ei ole. "Kõik ütlevad, et tõde tuleb välja selgitada, päevavalgele tuua. Ma ei näe erakondlikke erimeelsusi."

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas selgitas, et riigisekretär andis kabinetinõupidamisel valitsusele ülevaate sõltumatu ja erapooletu uurimise ettevalmistustest. "Uurimist on mõtet teha lahti siis, kui uurimine vastab küsimustele ja vastused on sellised, et nende üle pärast ei spekuleerita. Väga loodan, et uurimine jõuab tulemuseni," rääkis Aas.

Kahtlemata on Aasa sõnul mõistlik kaasata neid, kes on olnud varasemate uurimiste osas skeptilised. "Eelkõige pean silmas lähedaste organisatsiooni. Kindlasti on vaja kaasata eksperte väljastpoolt Eestit."

Välisminister Urmas Reinsalu leidis, et küsimused, millele ootame vastust, peavad olema avalikud. "See peab olema ka ühiskondlikult, avalikult mõtestatud. Need tehnilised eksperdid ja kuidas nad leiti, peab olema avalik. Kõik tulemused, mis eksperdid leiavad, peavad olema avalikud," loetles Reinsalu ja lisas, et loomulikult on oluline pidada dialoogi ka riigikoguga.

Uurimine koostöös Soome ja Rootsiga

Valitsus toetas uurimise läbiviimiseks tehtavate ettevalmistuste jätkamist ning andis välisministeeriumile ülesande konsulteerida seejuures Soome ja Rootsi ametivõimudega. Juba varem on valitsus otsustanud, et uus uuring tuleb nendega koostöös läbi viia.

Riigikantseleile andis valitsus ülesande teavitada valitsuse otsusest hukkunute lähedasi esindavaid Eesti organisatsioone ning kuulata ära nende ettepanekud.

Valitsus jätkab uurimise ettevalmistuste üle arutelu järgmisel nädalal.

Discovery voogedastusplatvormil esmaspäeval avalikustatud dokumentaalfilmis näidati mullu septembris filmitud kaadreid, mis kujutavad seni dokumenteerimata vigastust laevakeres. Laeva parempoolses pardas on vähemalt nelja meetri kõrgune ja 1,2 meetri laiune vigastus, mida varem pole fikseeritud.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...